Akçakoca Haberleri

Yemenici'den Aydınlatma Cevabı: 1 Milyon'a Değil 400 Bin'e Maloldu

Yemenici'den Aydınlatma Cevabı: 1 Milyon'a Değil 400 Bin'e Maloldu

Akçakoca ilçesinde bir önceki dönem Belediye Başkanı Cüneyt Yılmaz döneminde Çınar Caddesine yapılan dekoratif aydınlatma lambaları söküldü. CHP İlçe Başkanı Tuğrul Abanoz'un 1 Milyon TL'ye mal oldu dediği aydınlatma lambaları için eski Başkan Yemenici'den açıklama geldi. Yemenici aydınlatma lambalarının cadde esnafının talebi doğrultusunda yapıldığını ve 400 Bin TL'ye mal olduğunu hatırlattı.

Akçakoca Belediyesi tarafından Cüneyt Yemenici döneminde Çınar caddesine yapılan dekoratif aydınlatma lambaları söküldü.

 

ABANOZ YEMENİCİ'Yİ HEDEF ALDI

Sökülen aydınlatma lambalarının 1 Milyon TL'ye mal olduğunu söyleyip eski Başkan Yemenici'yi eleştiren Tuğrul Abanoz sosyal medya aracılığı ile şu ifadeleri kullandı; "Akçakoca'ya yakışmayan zaten herhangi bir verim alınamayan bu çirkin ışıklandırma sökülüyor. Bakıma gelen anlaşmalı firma kendini şanslı hissedebilir hatta sn Okan Yanmaz 'a teşekkür edebilir. Kurtuldular her fırtına sonrası kopan, yanmayan ışıkları tamir etmekten. 1 milyon çöp.. Çöpe giden para, çalışamayan, işyerleri kapalı olan esnafın, evine ekmek getirmek için emek, alın teri akıtan EMEKÇİNİN parası.. Yazık. İş bilmezliğin sonucu yapılan bu hataları, gariban millet daha ne kadar çekecek"

KİMSEYE PEŞKEŞ ÇEKİLMEDİ

Abanoz'un açıklamalarının ardından cevap hakkı doğan Akçakoca eski Belediye Başkanı Cüneyt Yemenici "Emekçinin hakkını verin Sn Tuğrul başkan. Bir gün önce; Çınar caddesinde esnafımızın talebi doğrultusunda yaptığımız ve o dönem gazete başlıklarıyla ve esnafımızın büyük övgüsünü alan aydınlatma çalışmasını Chp ilçe başkanı Sn Tuğrul Abanoz diline dolamış. Emekten, emekçiden, hak yemekten bahsetmiş, rakamlardan bahsetmiş. Dönemimizi ilgilendiren icraatların rakamlarını 2 ile çarpma rüzgarına sn başkanda kapılmış. Yaptığımız dönemde yaklaşık 400 bin lira civarı bir bedele malolan ışıkları 1 milyon lirası heba oldu bu para emekçinin hakkı hukuku gibi sözler etmiş. Belediyeler dış mekanlar için aydınlatlama, oturma bankı, çevre süsleri, çiçek dikimi, pergola vs gibi kent estetiği açısından çalışmalar yaparlar ve bu malzemeler zamanla bozulabilir yıpranabilir, kırılabilir vs. Sizin mahtığımıza göre asfaltta dökmemek lazım, çöp bidonuda almamak lazım, sahile can kurtaran kuleside  koymamak lazım. Cüneyt Yemenici ve meclis üyeleri Akçakoca Belediyesinin bırak 1 milyon lirasını 1 kuruşunu heba etmemiş kimseye peşkeş çekmemiş şahsına menfaat sağlamamıştır" dedi.

10 YILLIK BAKIM ONARIM SÖZLEŞMESİ YAPILDI

Yemenici konuşmasına şu şekilde devam etti; "Dönem dönem hava muhalefeti sebebiyle aydınlatmaların yanmadığı söndüğü olmuş bakım onarım hatta yenileme çalışması yapıldığı doğrudur. Ayrıca aydınlatma çalışmasını yapan firmadan Karadeniz’in hırçın havasını göz önünde bulundurarak 10 yıllık bakım onarım yenileme garantisini almadığımızı mı düşündünüz sn Tuğrul Abanoz? Haktan emekten emekçiden bahsederken keşke şunlarada değinseydiniz. Dönemimde içindeki kiracısı tarafından 2.5 milyon tl’den başlayarak sonunda “ burayı bana 4.5 milyon tl’ye sat ömrüm boyunca sana minnettar olurum başkanım “ denen belediyemize ait benzin istasyonunu satmayıp 2 milyon liraya peşin kiraya verdiğim için mi emekçinin hakkını heba etmişim? Yine belediyenin 8 adet dükkanında oturan kiracısı tarafından 2016 yılında 850 bin tl’ye sat dediği dükkanları satmadığı ve değerinde kiraladığımız için mi emekçinin hakkını heba ettim? Belediyeye ait hemen heryeri ucuza kiralamak isteyenlere müsade etmeyip piyasa değerinde kiraladığım için mi, kira gelirlerini üç kattan hatta 10 kattan fazlaya yükselttiğim için mi, menfaat guruplarına ilçeyi teslim etmediğim için mi?

KİME DEĞİL KAÇA VERİRİM DİYE DÜŞÜNDÜM

İhaleleri verirken Akçakoca'nın menfaatlerini düşünerek hareket edildiğini hatırlatan Yemenici; "Açık hava reklam gelirlerini 16 bin liradan 106 bin liraya ihale ettiğim için mi emekçinin hakkını heba ettim sn başkan? Kime değil kaça veririm diye düşünerek ihale yaparım dediğim için mi sn Abanoz? Şimdilerde takas edilmek istenen Günbatımı tesislerinin kirasını 15 bin tl’ye çıkartıp içine ayrıca 1.5 milyon liralıkta yatırım yaptırdığım için mi emekçinin hakkını heba ettim? Bomboş atıl vaziyette duran belediye iş merkezini siyasi gücümüzü kullanarak öğrenci yurduna dönüştürdüğüm ve aylık 30 bin lira kira getirisi sağladığım için mi emekçinin emeğini heba ettim? Santimetre karesini satmadan 200 milyon liralık yatırım yaptığım için mi emekçinin hakkını heba ettim. Mesai arkadaşlarım olarak gördüğüm personelimin hertürlü özlük haklarını istedikleri ve hakettikleri noktaya getirdiğim için mi emekçinin hakkını heba ettim?" dedi.

DAVULLU ZURNALI SÖZLEŞME İMZALADIK

Belediye Personelinin özlük haklarına her zaman önem veriğini dile getiren Yemenici; "Sizler grev eylem vs gibi faaliyetleri çok iyi bilirsiniz belediye tarihinde davullu zurnalı sözleşme imzalayan ilk başkan olduğumuz için mi? Akçakocabey siyasal bilgiler fakültesini Akçakoca’ya kazandırdığımız için mi, Akçakoca Demirçelik Osb’yi kurduğumuz için mi emekçinin hakkını heba ettim? Millet mebaa kalitesinde su içsin diye 21 milyon lira bedelle konvansiyonel teknolojiye sahip içme suyu arıtma tesisi yaptığımız için mi heba ettik, Sarıyayla Nazmi Çiloğlu barajını tamamladığımız ve açtığımız için mi sn Tuğrul Abanoz. Ceneviz kalesini restore ettiğim için mi, annelerimize eşlerimize, kızlarımıza yakışmayacak haldeki Kadınlar plajını yepyeni haline dönüştürdüğümüz için mi emekçinin hakkını heba ettik?Ailenin giremediği alanda 68 dönüm üzerine Değirmenağzı 15 Temmuz parkını inşaa ettiğimiz çocuklara, yaşlılara, gençlere, aileye kazandırdığımız için mi, bu arada sn Abanoz maliyeti 30 değil 12.5 milyon lira bedelle ihale ettik bundan dolayımı heba ettik? Akçakoca belediyesinden bir kuruş para çıkmadan Çivi deresini ıslah edip üzerine 5 adet köprü inşaa ettiğimiz için mi heba ettik? Merkez camii etrafında caminin güzelliğini kapatan 8 binayı yıkıp çevre düzenlemesi yaptığımız için mi heba ettik? Sn Başkan en az Sizler kadar Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü severiz sayarız tören alanına ona yakışır heykelini koyduğumuz için mi Kurtuluş savaşında Akçakocalıların milli mücadeleye emeğini simgeleyen rölyefi yaptığımız ve tarihimize sahip çıktığımız için mi? Banada teşekkür edecekmisin sn Abanoz?" dedi.

BELEDİYEDEN KURUŞ ÇIKMADAN, GELİR GETİRECEK DÜKKANLAR KAZANDIRDIK

Herkesin yapmak isteyipte hayata geçiremediği liman içinde ilçemize yakışmayan alanı ilçenin ilk ve enbüyük kentsel dönüşümünü belediyenin kasasından bir kuruş çıkmadan Toki’yi yanımıza alarak belediyemize büyük gelir getirecek dükkanlar kazandıracağımız için mi? Daha sayayımmı sn Başkan? Kentsel sit alanı olan Tarihi ticaret merkezini mal sahiplerinden bir kuruş para almadan belediyedende bir kuruş para çıkmadan restore ettiğim için mi emekçinin hakkını heba ettim? Çöp çöp diye bağırıyordunuz. Çöpün layık görüldüğü Ayazlı mahallemizi söz verdiğimiz gibi çöp dökmediğimiz için mi semi treyler ile Düzcedeki düzenli depolama sahasını taşıdığımız için mi emekçinin hakkını heba ettik sn Abanoz? Bu arada çekici bedeli sözü edildiği gibi 20 bin lira değil şoför, vergi, sigorta, kasko ve hertürlü bakım hizmetleri taşıyıcılar kooperatifine ait olarak 9900 tl ye taşıdığımız için mi?Tarihinde ilk defa jet ski’li deniz cankurtaran ekibi kurup 1000’ne yakın vatandaşı boğulmaktan kurtardığımız için mi emekçinin hakkını heba ettik? Unutulmuş, dönemimize kadar herkesin göz ardı ettiği Tarihi yukarı mahalle pazarını kurup 100’e yakın kadınımıza iş aş ekmek imkanı verdiğimiz için mi yoksa oradaki tarihi binaları belediyenin kasasından 1 kuruş bile çıkmadan restore ettiğimiz için mi emekçinin hakkını heba ettik? Çuhallı çarşımızı su baskınlarından kurtarmak için yaklaşık 2 km uzunluğunda, çapı 1 mt olan beton drenaj boruları döşediğimiz için heba ettik? Gençlerimiz spor yapabilsin diye belediyenin kasasından 1 kuruş çıkmadan 1000 kişilik spor salonunu, Harman yerine ve Ayazlıda meslek lisesinin yanına semt sahaları kazandırdığımız için emekçinin hakkını heba ettik?" dedi.

AKÇAKOCA TARİHİNDE İLK KEZ BİLİM FESTİVALİ YAPTIK

Yemenici kendi döneminde yapılan çalışmaları sıralamaya şu şekilde devam etti; "Eğitime önem verip okullarımızın bir dediğini ikiletmediğimiz için mi, spor sahalarını yaptığımız, bilim atölyeleri kazandırdığımız için mi, Akçakoca tarihindeki ilk ve tek  bilim festivalini yaptığımız için mi sn Başkan? Akçakocada sezonu uzatmak için yatay mahmuz çalışmasını başlatıp tüm projelendirme çalışmalarını bitirip yatırım programına aldırdığımız için mi emekçinin hakkını heba ettik? Balıkçılık sektörünü büyütmek için ve teknelerin batmaması için yeni balıkçı barınağını projelendirip ihaleye hazır hale getirdiğimiz için mi heba ettik? Saydıklarımın içinde azı var çoğu yok. Ve tüm bunları yaparken belediyemizin gelirlerini ve mal varlığını arttırıp santimetre kare satmayıp gecemizi gündüzümüzü yollarda yatırım kapılarını aşındırdığımız için emekçinin emeğini heba ettim?" ifadelerini kullandı.

ALLAH'A HESAP VERECEĞİMİZİN BİLİNCİNDEYİZ

Başkan Yemenici açıklamasnın sonunda şu ifadelere yer verdi; "İşimizden gücümüzden ailemizden sağlığımızdan fedakarlık yaptığımız için mi emekçinin hakkını heba ettik sn Tuğrul Abanoz. Bir gün yorgunluk hissetmeden büyük bir aşkla yaptığım bu görevde her dakikamı Allah’a hesap vereceğimiz bilinciyle geçirdik. İnşallah duamız rabbimiz katında karşılık göreceği inancındadır. Gördüğünüz gibi bizde gecemizi gündüzümüze katan emekçilermişiz lütfen bizim emeğimizide heba etme Sn Başkan..." diyerek sözlerini noktaladı.


commentFacebook Yorumları

mode_editSen de Düşüncelerini Paylaş!


comment Sen de Düşüncelerini Paylaş!

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceparantez.com sorumlu tutulamaz.

menu
menu