Çilimli Haberleri

Çilimli OSB İptal

Çilimli OSB İptal

Çilimli’de 113 Hektar arazi üzerine kurulması planlanan Organize Sanayi Bölgesi, Sakarya İdare Mahkemesine açılan dava sonucu iptal edildi.

Mahkeme bilirkişi raporlarına istinaden OSB kurulacak arazinin mutlak ve dikili tarım arazisi olduğu, OSB kurulacak alanın verimli tarım topraklarına kurulmasına gerekli ve zorunlu kılan hususların araştırılmadığını hükmetti.

Çilimli İlçesine bağlı Topçular Mahallesi ve Söğütlü Köyü sınırları içinde, tarım arazisine kurulması planlanan Organize Sanayi Bölgesi çalışmasına mahkeme dur dedi. Türk Mühendisler ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) tarafından Sakarya 2.İdare Mahkemesine yapılan başvuru sonrası, yapılan duruşmada alınan bilirkişi raporları ile taraflardan alınan savunmaların ardından OSB’nin bu arazi üzerine kurulamayacağına karar verdi. 2013 yılında çalışma başladı Çilimli’de Organize Sanayi Bölgesi kurulması için ilk adım 2013 yılında atılmıştı.

Siyasilerin ve bürokratların talebi üzerine Düzce Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü Haziran 2013’te yer seçimi ve etüt çalışmalarına başlamıştı. Yapılan çalışmalar sonrası Çilimli Topçular Mahallesi ve Söğütlü Köyü sınırları içinde kalan 255 Hektarlık alan OSB olarak belirlendi. Herşey bir günde olmuş OSB kurulması için belirlenen yerin önemli bir kısmının tarım arazisi olması üzerine bazı kurumlar hemen harekete geçti. Arazinin kamu yararı adı altında OSB Kurulmasına imkan sağlamak için Düzce Toprak Koruma Kurulu Haziran 2013’te toplanarak 15 gün içinde iki ayrı karar alıyor. Her iki toplantıya yasal üye olmasına rağmen TSO ve Ziraat Odası temsilcisi katılmamış.

Arazi için Düzce Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan İnceleme Komisyonu Raporu ile Kamu Yararı Kararının aynı günde alındığı da ortaya çıktı. Bakanlıktan 20 günde onay Düzce İl Toprak Koruma Kurulu, 14 Haziran 2013 tarihinde, dönemin Düzce Valisi Adnan Yılmaz imzasıyla toplam yüzölçümü 113.09 hektar olan, D­100 Karayoluna 750 metre güney mesafedeki araziyi, Çilimli OSB kurulması için kamu yararı kararı alınmış. Kararla verimli tarım arazileri, tarım dışı amaçla kullanılması uygun bulunmuş. Alınan karar Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından 3 Temmuz 2013 günü onaylanmış. Mahkeme 3 kişilik Bilirkişi heyeti atadı Türk Mühendisler ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) tarafından Sakarya 2.İdare Mahkemesine yapılan başvuru sonrası mahkeme re’sen seçilen 3 kişiden oluşan bilirkişiye arazi üzerinde inceleme yapması talimatını verdi. Ziraat Mühendisi 1 Profesör, Yrd.Doç.Dr. 1 Harita Mühendisi ve Yüksek Şehir Plancısı 1 kişiden oluşan bilirkişi heyeti Çilimli’ye gelerek arazi üzerinde incelemeler yaptı.

Yapılan incelemeler sonrası 3 kişilik bilirkişinin ortak imzası ile 15 Haziran 2015 tarihinde hazırlanan raporda “Organize Sanayi Bölgesinin verimli bu tarım toprakları üzerinde kurulmasını gerekli ve zorunlu kılan hususların irdelenmediği, bu yapılmadan arazi üzerinde alınan kamu yararı kararının şehircilik esaslarına, 5403 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunun ruhuna uygun bulunmadığı” belirtildi.

Bilirkişi raporuna itiraz edildi Mahkemeye sunulan bilirkişi raporu, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Düzce Valiliği ile Türk Mühendisler ve Mimar Odaları Birliği’ne sunuldu. Bakanlık ve Düzce Valiliği’nin bilirkişi raporuna itiraz etmesi üzerine mahkeme bu talepleri reddetti. Bakanlık savunmasında, Çilimli OSB için alternatif alan bulunmadığını dile getirdi. Hukuka uygun değil Sakarya 2.İdare Mahkemesi, 14 Temmuz 2015 tarih ve 2015/729 sayılı kararında, Anayasa, Toprak Koruma Kanunu ve Bilirkişi raporlarına dayanarak, 113 hektarlık tarım arazisinin Çilimli OSB için Düzce İl Toprak Koruma Kurulu’nun aldığı vasfının değiştirilmesi kararını oy birliği ile iptal etti. Bundan sonra ne olacak? İptal kararına karşı Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Düzce Valiliği’nin Danıştay’a temyiz başvurusunda bulunması bekleniyor. Danıştay en az 1 yıl içinde (ki bu süre çok daha fazla olabilir) karar verecek. Projenin akıbetine ilişkin soru işaretleri Danıştay’ın nihai kararına kadar devam edecek.

commentFacebook Yorumları

mode_editSen de Düşüncelerini Paylaş!


comment Sen de Düşüncelerini Paylaş!

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceparantez.com sorumlu tutulamaz.

menu
menu