Çilimli Haberleri

ARAŞTIR, DÜŞÜN, GÖZDEN GEÇİR VE UYGULA

ARAŞTIR, DÜŞÜN, GÖZDEN GEÇİR VE UYGULA

“Doğru bir şekilde araştır, iyi düşün, düşündüklerini gözden geçir, ciddi bir şekilde uygula” parolasıyla Çilimli’de iki dönemdir Belediye Başkanlığı yapan Muhsin Yavuz, kendinden emin adımlarla büyüyen Çilimli için, “Alternatifimiz yok, iyi düşünüp doğru karar almak zorundayız” diyor.

“Doğru bir şekilde araştır, iyi düşün, düşündüklerini gözden geçir, ciddi bir şekilde uygula” parolasıyla Çilimli’de iki dönemdir Belediye Başkanlığı yapan Muhsin Yavuz, kendinden emin adımlarla büyüyen Çilimli için, “Alternatifimiz yok, iyi düşünüp doğru karar almak zorundayız” diyor. İlçede alt yapı ve içme suyu konusunda tüm çalışmaları tamamladıklarını belirten Başkan Yavuz, Çilimli’nin geleceğinin sanayide olduğunu, bu nedenle de ilçeye gelen yatırımcıları tek tek seçtiklerini belirtti.  

ÇAĞDAŞ BELEDİYECİLİK ANLAYIŞIYLA HAREKET EDİYORUZ

29 Mart 2009 tarihinde Çilimli’yi geliştirerek büyütmek üzere; “Doğru bir şekilde araştır, iyi düşün, düşündüklerini gözden geçir, ciddi bir şekilde uygula” parolasıyla yola çıkarak göreve talip olduk. Çilimli’ye yapılan hizmetleri, çağdaş belediyecilik anlayışının gereklerine uygun bir biçimde gerçekleştirme çabasındayız. Hizmetlerimiz açık, adil ve katılımcı anlayışı esas alarak, vatandaşlarımızın ihtiyaç ve talepleri doğrultusunda halkımızı tüm varlık değerlerinden faydalandırmak amacı ile hareket ediyoruz.

İYİ HİZMET İÇİN EKONOMİK OLARAK GÜÇLÜ OLMAK GEREKİYOR

Hizmetleri planlayıp uygularken; ilçemizin daha çok gelişmesini, şirin ve güzel bir ilçe olmasını hedefliyoruz. İlçemizin her zaman daha iyi ve daha güzele laik olduğunun farkındayız. Ancak güzel ve iyi hizmetleri sadece istemek yeterli değil aynı zamanda ekonomik olarak güçlü olmak gerekiyor. Belediyemiz de her geçen gün ekonomik olarak güçleniyor. Bu nedenle yapacağımız hizmetleri gün geçtikçe daha hızlı ve kapsamlı bir şekilde yapacağız. Bu hizmetleri yürütürken bazen hatalarımız olabilir ancak az hata ile daha iyi hizmet yapmak, eldeki kaynakları doğru ve yerinde kullanarak iyi değerlendirmek istiyoruz.

KANALİZASYON VE ALTYAPI ÇALIŞMALARIMIZI BİTİRDİK

İki dönemdir Çilimli’de Başkanlık yapıyorum. İkinci dönemim için Çilimlilere verdiğimiz sözleri yerine getirdik. Söz vermediklerimizi de yaptık. Her işi, her projeyi bir sıraya koyduk ve sırasıyla hepsini bitireceğiz. İlçemiz için çok önemli olan kanalizasyon ve su çalışmalarını bitirdik. Şuanda ilavelerimiz oluyor. Kanalizasyon ve suyun ana temalarını tamamladık. İlçemize yeni yapılan her konutta buralara yeni altyapı yapılacak.  Onun dışında tamamlanmamış yerimiz yok.

TÜM MAHALLELERİMİZDE DOĞALGAZ VAR

Çilimli’nin tüm mahallelerinde doğalgaz var. Hatta bir mücavir köyümüze bile doğalgaz verdik. Doğalgaz için 2009 da biz göreve gelince planlamamızı yaptık. İkinci dönemin başında da tamamladık. İlçede doğalgazın girmediği hiçbir sokak yok.

EN ÇOK GÖÇ ALAN İLÇEYİZ

Düzce’nin en çok göç alan ilçesiyiz. Bunun farklı nedenleri var. Nezih bir ilçeyiz. Emlak değerleri ilk geldiğim dönemde 1 ise 5 olacak dedim. Şuan onu yaşıyoruz. Ulaşımı kolay. Çevre yolumuzun da haziran ayında en geç temmuzda ihalesi var. Konuralp’ten gelip Çilimli’den geçiyor. Buradan otobana bağlanacak. Bu yol bitince, buradan bir kol da Cumayeri ve Gümüşova’ya ulaşacak. Artık Düzce merkez ile entegre olduk. En yakın ilçelerden biriyiz.

ŞEHİRLER BATIYA DOĞRU BÜYÜR

Bir gerçek var ki Düzce bu tarafa doğru büyüyecek. Şehirler hep batıya doğru büyür. Biz de bundan sonra batıya doğru büyüyeceğine inanıyoruz. Hazırlıklarımızı yapıyoruz. 275 tane TOKİ’ye konut yaptırdık. Hepsi satıldı tamamı dolu. 100’den fazla özel sektör konut yaptı, bunlar da dolu. Bizim bu konuda da verdiğimiz sözler vardı. Çilimli’nin büyümesini sağlayacaktık ve Çilimli artık büyüyor.

450 DÖNÜMÜ MARA AÇTIK

18 uygulamasıyla 450 dönümü imara açtık. Hedefimiz şuydu. 15-20 bin nüfus olursa kendi yağıyla kavrulur dedik. Gelecekte bu ilçe kendi ayakları üzerinde duracak bir ilçe olacak.

BELEDİYE BİNASI İÇİN HAZİRANDA KAZMAYI VURACAĞIZ

Belediye binamızın ve meydanımızın inşaatı için işler yolunda giderse mayısta kazma vurmak istiyoruz. Haziran başı gibi en geç başlayacağız. Belediye binası için acele etmedik. Önce ekonomimizi düzeltelim, halkımıza verdiğimiz sözleri yerine getirelim dedik. Bu sözlerin de büyük bölümünü yaptık. Şimdi Belediye Binamızı yapacağız. Çok güzel bir proje hazırladık.

BELEDİYE ARSAMIZI HASTANE İÇİN VERDİK

Belediyemize ait bir arsayı hastane için verdik. Entegre hastane yapılacak. Tüm ilçelerde entegre hastaneler yaptı hükümetimiz. Bir tek Çilimli’ye yapılamadı o zaman. Şimdi bunun için de çalışmalarımızı yaptık. 

2016 YILINDA TERMİNALİMİZİ HİZMETE AÇTIK

Terminalimiz için söz vermiştik yaptık. Bunu da amme hizmeti olarak yaptık. 16/11/2015 tarih ve 2015/51 sayılı inşaat ruhsatı ile yapımına başladığımız Çilimli Belediyesi Otobüs Terminali toplam 1224 m2 kullanım alanı, 17 bağımsız bölüm işyerinden oluşuyor. Terminalimizi 2016 yılında hizmete açtık.

ALT YAPIYI BİTİRMEDEN ÜST YAPIYA GEÇMEDİK

İnsanların en büyük beklentisi çamursuz bir yolda yürümek. Bu yıl yaklaşık 20 bin metre asfalt yapacağız. Onun ödeneğini de bulduk. 1-2 ay içinde onu da yapacağız. Böylece asfalt işimizin yüzde 80’ini bitirmiş olacağız. Kalacak bölümü de önümüzdeki sene yapacağız. İlçeye her şeyi yaparsın yolu yapmazsan olmaz. İnsanların ayağına çamur bulaştığı zaman yaptığınız tüm hizmetleri unuturlar. Bizim insanlarımız sabırlı. Biz bunları yaparken anlattık. Arkadaşlar, bunları yapmadan üst yapıya girmeyeceğiz dedik. Biz bunları halkımıza tek tek anlatarak bu günlere geldik. Onlarda anlayışlı davrandılar ve sabırla beklediler.  

GÖREVE GELDİĞİMİZDE 4,5 MİLYON BÜTÇEMİZ VARDI ŞİMDİ 12 MİLYON

Mesele bu memleketin parası. Kimseyi kandırmıyoruz, açık açık söylüyoruz, yüzleşmekten korkmuyoruz. Biz buyuz, bununun bu kadarını yapabiliyoruz diyoruz. Bu ilçenin ölçüleri belli, bunlara göre hareket etmek zorundayız. Biz göreve geldiğimizde 4 buçuk milyon bütçemiz vardı, bugün 12 milyon bütçemiz var. Biz niyet ediyoruz Allah yardım ediyor. Biz o niyetle çıktık.

KAPALI PAZARYERİNİ 2012’DE HİZMETE SOKTUK

Çilimli halkının yağışlı ve sıcak hava şartlarında korunaklı ve rahat alışveriş yapabilmelerini hedefleyerek, 5090 m2 arsa üzerine, 1500 m2 kapalı pazaryeri ve 91 m2 Hizmet Binası inşaatını 2012  yılında tamamlayarak hizmete sunduk. 

OSB’DE AĞIR SANAYİ VE TEKNOLOJİ AĞIRLIKLI 22 FİRMA VAR

 OSB’miz bakanlık tarafından onaylandı, sınırları belirlendi, bütün kurumların işi bitti. İnşallah 1. Etap OSB’yi 16 Nisandan sonra yapacağız. Biz geçen sene yatırımcıları tamamlayacaktık ama 15 Temmuz araya girdi ve kimse taksitlerini yatıramadı. Kimseye de yatırın diyemedik. Ondan sonraki yaşanan süreçler belli, bugüne kadar bekledik. Şimdi de 16 Nisanı bekliyoruz. Çünkü iş dünyası 16 Nisan’da çıkacak sonuca göre yatırım yapacak. Bunlar bizim için önemli. Son 1 yılda doğru düzgün yatırım yapan yok. Herkes aman batmayalım, kendimizi koruyalım düşüncesinde. Daha önceden yatırımcılar belliydi. Bunları valimizin başkanlığında belirlemiştik. Hepsi iyi ve kaliteli firmalar. Çilimli OSB’ye 22 firma gelecek. Bunları biz belirlerken özen gösterdik. Ağır sanayi, teknoloji ağırlıklı firmalar var. Hiçbir Tekstil firması yok.

ALTERNATİFİMİZ OLMADIĞI İÇİN FİRMALARI İYİ SEÇTİK

Bölgemizin de bazı kriterleri var. Düzce’ye İSKİ havzasından dolayı her türlü yatırım gelemiyor. Biz şimdiye kadar OSB’yi doldurabilirdik. Şunu unutmadık, bizim bölgemiz coğrafi konumundan dolayı toprak bütünlüğü az olan bir bölge. Alternatifimiz olmadığı için vereceğimiz firmaları iyi düşünüp iyi seçtik. O yüzden mevcutları çok iyi değerlendirip bu mevcutlar Düzce’ye 50 sene yeter deyip ona göre hareket ettik.

5 BİN KİŞİ ÇALIŞACAK

 Çilimli OSB’de 5 bine yakın insan çalışacak. Bilgisayar firması da var, Gıda firması da var, Kahveci Mehmet Efendi gibi bir firma da var. Yatırımcı bana 300 dönüm yer lazım diyor mesela vermiyoruz çünkü 1000 dönüm arazimiz var. Gelen firma yarın batsa ne yapacağız. Biz bu işi taahhütlü yapıyoruz. Maymun iştahlı değiliz. Araştırdık, bundan sonra nasıl yaparsak doğru olur dedik. Bunu tek başımıza yapmıyoruz. Biz bu işin fitilini ateşledik. Şimdiki valimiz de önceki valimizde bu konuda titizdi.

İLÇEMİZE İYİ FİRMALAR GELSİN İSTİYORUZ

Türkiye’de ki gerçeklerle ekonominin ve sanayinin entegre yürüdüğünü unutmayalım. Türkiye berrak bir yapıdaysa yatırımda ivme de oluyor. Ama bulanıksa Türkiye sanayi durağana geçiyor. Biz kendi ölçeğimize bakınca bu ilçeye iyi firmalar gelsin istiyoruz. Burada açılacak fabrikalara giren insan, çalışsın ve oradan emekli olsun istiyoruz.

DÜZCE BÜYÜYECEKSE ÇİLİMLİ DE BÜYÜYECEK

 Bizim ilçemizde işsizlik oranı çok düşük. Çalışmak isteyen insan bizim ilçemizde işsiz kalmaz. Ceza evinden dolayı ilçemize göç geliyor daha da gelecek. İnsanın olmadığı yerde hareket olmaz, bereket olmaz, para olmaz. Göçten korkmamalıyız. Düzce mecbur göç alacak. Düzce’nin coğrafi konumundan dolayı  büyümesine engel olamayız. Bizim şükretmemiz lazım. Ankara İstanbul dibimizde. Memleket yeşil. Bizim için Düzce çok güzel bir yer, biz de bunun içinde büyüyen bir ilçeyiz. Türkiye ve Düzce büyüyorsa Çilimli de büyüyecek.

VERDİĞİMİZ SÖZLERİN TAMAMINI YERİNE GETİRECEĞİZ

İlçe halkımıza verdiğimiz sözlerin hepsini tamamlayacağız. Şu bir gerçek ki bütün herkes elinden gelen gayreti gösteriyor.  Belediye binasını bugüne kadar yapmadım. Neden yapmadım. Burada biraz daha idare edelim dedik. Ancak ekonomik olarak rahatlıyoruz. Ayağımızı yorganımıza göre uzatmak zorundayız. Şuanda cezaevinin yerini de biz aldık. Oradan gelen gelirle belediye binasını da yapıyorum, hem 10 kilometre asfalt da döküyoruz.

CEZAEVİ ESNAFIN SİRKÜLASYONUNU SAĞLIYOR

Cezaevi ilçemize iyi bir yatırım oldu. Cezaevindeki mahkûmların yakınları gelip gidiyor. Oradaki esnafın hareketi, lokantanın, ekmekçinin sirkülasyonu var. Bakıyorum benim tanımadığım bir sürü insan oturmaya başladı buralarda. Yeni yapılan konutlardan satın alıyorlar.

ÇİLİMLİ’YE GELMEK İÇİN İNSANLARIN BİR SEBEBİ OLMALI

Benim ilçem kültür varlıklarıyla ön planda olsaydı, turizmle ön planda olsaydı hiç göç almaya uğraşmazdım. Mevcudu korumak isterdim. Maalesef biz bunların olmadığı bir ilçe olduğumuz için farklı tür alternatiflere gittik. İnsanın olmadığı yerde ekonomik refah olmaz. Diğer türlü olsa turist döneminde zaten sirkülasyon olur. Bu ilçeye gelmek için insanların bir sebebi olması lazım. Cezaevi ve sanayiyi göç almak için yaptık.

5 YILDIZLI OTEL GİBİ YÜKSEKOKUL BİNASI YAPIYORUZ

İlçemizde 230 civarında okuyan yüksekokul öğrencimiz var. Binanın kapasitesini arttırmak için çalışmalara başladık. Projemizi tamamladık. Bu yıl içinde yatırımcısını başlatacağız. 230 civarında olan öğrenci sayımızı artırarak 1000 kişilik bir okul yapmayı düşünüyoruz. Bizim okulumuz lüks olacak, içinde laboratuvar olacak, 5 yıldızlı otel gibi olacak. Proje tamamen üniversite ile birlikte yapıldı. Üniversitede artık klasik bölümler açılmayacak. Bölgede rağbet gören bölümler açılacak. Yani bizim OSB’mizde hangi firma varsa o firmanın talebi doğrultusunda bölümler açacağız. İşe göre adam yetiştirilecek.

9 MİLYON LİRALIK SOSYAL TESİS YAPACAĞIZ

Bir maliyeti yüksek olan Sosyal tesis projemiz var  derenin kenarına yapacağız. Biz doğaya yakın olsun istiyoruz, suyun kenarında olsun istiyoruz. Biraz farklı bir proje. Oyun grupları biraz daha  farklı seçildi. Farklı olsun istedik, insanlar gelince haftasonu burada zaman geçirsin istiyoruz. Köy tezgahlarının da içinde yer alacağı, yaklaşık 9 milyon TL’ lik bir proje bu. Amme hizmeti olarak yapacağız amacımız para kazanmak değil. İnsanları buraya çekmek istiyoruz. Bu gibi tesisler bir işletmeciye verilince para kazanmak adına bazı değerler unutuluyor. 12 dönüm üzerine yapacağımız bu sosyal tesisimizde tek amacımız tercih edilir farklı bir yer olması.

 

 

 


commentFacebook Yorumları

mode_editSen de Düşüncelerini Paylaş!


comment Sen de Düşüncelerini Paylaş!

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceparantez.com sorumlu tutulamaz.

menu
menu