Eğitim Haberleri

KAYIT DEĞİL BAĞIŞ PARASI

KAYIT DEĞİL BAĞIŞ PARASI

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan tüm uyarılara rağmen Düzce’de hala bazı okullar “kayıt parası” olmasa da “zorunlu bağış” topluyorlar ve velileri bağış yapmaları konusunda zorluyorlar. Bu okul müdürlerinden biri de Uzun Mustafa İlkokulu Müdürü.

Düzce Uzun Mustafa İlkokulu Müdürü okula çocuklarını kayıt yaptıracak velilerden zorunlu bağış topluyor. Konu ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığı her sene velilileri “Kesinlikle okullara kayıt parası vermeyin, zorunlu bağışta bulunmayın” şeklinde uyarırken, okul müdürlerini de “Zorunlu bağış alırsanız hakkınızda işlem yapılır” şeklinde sert biçimde uyarıyor.

Ancak tüm bu uyarılara rağmen okul müdürleri kayıt parası” olmasa da “zorunlu bağış” topluyorlar ve velileri bağış yapmaları konusunda zorluyorlar. Velililer durumdan rahatsız ancak çocuklarının okula kayıt yaptırabilmelerinin tek yolu zorunlu bağışı Yapı Kredi Bankasında açılan hesaba para yatırmaları.

Adını vermek istemeyen bir veli, çocuğunu Uzun Mustafa İlkokulu Ana sınıfına yazdırmak istediğini ancak okul müdürünün kaydı gerçekleştirmek için, veliden Yapı Kredi Bankasında ki hesaba 540 TL para yatırmasını istediğini söyledi. Velinin iddiasına göre okul müdürü paranın hesaba yatırıldığı makbuzu getirmediği takdirde kaydın gerçekleşmeyeceğini söylediğini belirtti.

Milli Eğitim Bakanlığı bu konuda sıkıntı yaşayan veliler için geçtiğimiz yıllarda bir “ ALO 147 şikayet hattı”nı hizmete soktu.

Çağrı merkezine bu tarz şikayetlerin iletilebileceğini belirten MEB konu ile ilgili daha önce yaptığı açıklama da “Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde özel bir ekip kurduk. Kayıt parası alındığı iddiasına konu olan okulları tek tek tarıyoruz. Yapılan ihbarı anında değerlendirip, o okulda denetim yapıyoruz. Eğer zorla kayıt parası alan bir okul tespit edersek, okul müdürleri hakkında inceleme başlatacağız. Gerekirse, soruşturma açacağız” ifadelerini kullanmıştı.

MEB yayınladığı yazılı açıklama ile de kayıt işlemlerinde hem kayıt parasının hem de zorunlu bağışın kesinlikle yasaklandığını ve zorunlu bağış alan okul müdürleri hakkında işlem yapılacağını da açıkça beyan etmişti.

MEB, "Gerek Bakanlığımıza, gerekse Valiliklere BİMER, Bilgi Edinme, ALO 147, dilekçe ve diğer iletişim kanalları ile yapılan başvuru ve şikayetlerde, kayıtlar esnasında okul yönetimlerince velilerden kayıt parası veya bağış adı altında para talep edildiği iddiaları yer almaktadır. İlgi (c) Kanun değişikliği ile zorunlu eğitim süresi 8 yıldan kesintisiz 12 yıla çıkartılmış olup bu bağlamda ilgi (a) Anayasamızın 42'nci maddesinde ve ilgi (b) Kanunun 2 'nci maddesinde "İlköğretim kız ve erkek bütün vatandaşlar için zorunludur ve Devlet okullarında parasızdır." hükmü yer almaktadır." Ayrıca, Bakanlığımızın ilgi (d) Genelgesinde de; "Okul-aile birlikleri temsilcileri, öğrenci velileri ile bağış yapılması amacıyla karşı karşıya getirilmeyecek, öğrenci kayıt-kabulü ve diploma verilmesi karşılığında okul-aile birlikleri hesabına para yatırılması gibi bir durum söz konusu olmayacaktır," ifadesi ile de Anayasamızın ve ilgili (b) Kanun hükümleri tekrar edilerek kayıt esnasında velilerden hiçbir şekilde para talep edilmemesi için Valilerimize gerekli hatırlatma yapılmıştır." 

Aileler Düzce İl Milli Eğitim Müdürlüğünden konunun araştırılmasını ve okul müdürüne gerekli cezai işlemin uygulanmasını talep ediyorlar. 


commentFacebook Yorumları

mode_editSen de Düşüncelerini Paylaş!


 1. Melahat
  10.7.2017 - 16:52:28 Melahat

  bence kayıt parası alınmalı neden alınmasın doğudaki kaçak kullanılan elektriğin parasını çatır çatır ödüyoruz çocuklarımız için de verelim 3-5 kuruş ne olacak. tanımadığın adamların elektriğine kadar öde kendi çocuğun için kesenin ağzını açma olurmu öyle şey?

 2. BİMERE ŞİKAYET EDİN
  10.7.2017 - 16:51:03 BİMERE ŞİKAYET EDİN

  Bunun gibi kayıt parası isteyen müdürleri BİMER'e şikayet edin. Adı ve soyadlarıyla birlikte..

 3. Her sene aynı terane
  10.7.2017 - 16:50:00 Her sene aynı terane

  Milli eğitim bakanlığı basının önüne çıkıp kesinlikle kayıt parası alınmayacak zorunlu bağış yapılmayacak dese de el altından müdürlüklerine alabildiğinizi alın mı diyor acaba da bu müdürler bu kadar cesur cesur para istiyor.

 4. Vatandaş
  10.7.2017 - 16:46:44 Vatandaş

  Bende 8 yıl önce 300 lira para ödedim. O zamanda yasak deniliyordu ama gözümün içine baka baka istedi müdür parayı

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceparantez.com sorumlu tutulamaz.

menu