Eğitim Haberleri

Düzce’nin eğitim ordusu ders başı yapıyor

Düzce’nin eğitim ordusu ders başı yapıyor

Düzce İl Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit, yeni eğitim öğretim yılı ile birlikte 4 bin 500 öğretmen ve 69 bin öğrencinin ders başı yapacağını ifade ederek, Düzce’de öğretmen açığının giderildiğini ve bütün okulların 2017-2018 eğitim öğretim dönemine hazır olduğunu söyledi.

2017-2018 eğitim öğretim yılı öncesi okullarda tadilat işlemlerinin bittiğini ifade eden Düzce İl Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit, Düzce’de 4 bin 500 öğretmen ve 69 bin öğrencinin ders başı yapacağını söyledi.

Düzcenin göç alan bir il olduğu için öğrenci sayısında sürekli bir artış olduğunu ifade eden Yiğit “2017-2018 eğitim öğretim yılına bir hazırlık içerisindeyiz. Şu anda gerek okul öncesinde gerekse liselerde tam kesin kayıtlar tamamlanmış değil ama öğrenci sayımızın 69 bin dolaylarında olmasını bekliyoruz. Düzce göç alanda bir il olduğu için belli bir artış oluyor her yıl” dedi.

Düzce Merkez ve Akçakoca hariç diğer ilçelerde görev yapan öğretmenlerin bu şekilde Düzce dışına çıkmadan zorunlu hizmetlerini tamamladıklarını söyleyen Yiğit “Öğretmen sayısına baktığımızda, geçen yıl Düzce Merkez ve Akçakoca Merkez hariç ilimizin tamamını zorunlu hizmet kategorisinde saydık öğretmenlerimizi. Bu bizim öğretmen sayısı açısından çok faydamıza oldu. Öğretmenler burada zorunlu hizmetlerini tamamlayabiliyorlar. Bunun dışında başka bir yere tayin istemiyorlar. Bunun sayesinde geçen yıla göre yaklaşık 150-200 civarında bir öğretmen fazlamız var. Toplamda da öğretmen idareci olarak birleştirdiğimizde 4 bin 500 öğretmen kadromuz var. Ücretli öğretmen görevlendirmeleri yapacağız, duruma göre ama geçen yıla göre biraz daha az olacak. Eğitimin en önemli sacayaklarından biri öğretmen, öğretmen sayısı ne kadar artarsa Düzce deki eğitim seviyesine olumlu şekilde yansıyacaktır” şeklinde konuştu.

Geçen yıl uygulan projelerin eğitimde başarıyı arttırdığına dikkat çeken Yiğit, başarı çıtasının daha yukarılara çıkması için çalışma içinde olduklarını ifade ederek “Geçen yıl Başarıya Bir Adım projesi uyguladık. Biz bu projeyi okullarımızı, öğrencilerimizi, velilerimizi yormayacak şekilde şartlarımıza uygun bir şekilde gayet uygulanabilir bir proje yapmıştık. Bizim bir projemizde öğrencilerimize belli aralıklarla sınavlar yapıyoruz. Bu sınavların analizini gerçekleştiriyor öğretmenlerimiz. Ve her adımda öğrencimizi biraz daha ileri getirmeyi hedefliyoruz. Geçen yıl okullarımıza sınavlar konusunda çok fazla yardımcı olduk. Bu sene de bu projeyi devam ettireceğiz. Bu proje için yaz döneminde ARGE çalışanlarımız bütün okul müdürleri ile idarecileri ile görüştüler. Projede eksiklik nedir, ne eklenebilir, nasıl daha iyi sonuç alınabilir. Bunlarla ilgili bir çalışma yapıyoruz. Beklentimiz başarımızın bu sene daha fazla yükselmesi” dedi.

Yaz döneminde ve okul döneminde okullarda kurslar verildiğini ve bunun başarıda büyük pay sahibi olduğunu belirten Düzce İl Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit “Biz destekleme ve yetiştirme kursları da düzenliyoruz. Bunlara çok önem veriyoruz. Bütün büyük okullarımızda öğrencileri kurslara aldık. Sınava girecek çocuklar yazın kurs gördüler. Okullar açıldığında bu kurslar devam edecek. Bu kurslarında çok faydası oluyor. Her zaman bir adım daha ileri gitmek bizim öncelikli hedefimiz” dedi.

Okullar arasında ki başarıda büyük farklar olduğunu ancak bunun yapılan çalışmalar ile minimum seviyeye indirilmeye çalışıldığını söyleyen Yiğit “Bizim yaptığımız proje bazı okullarda yapılan uygulamalardı. Onlar zaten yapıyorlardı. Ailelerde destek oluyordu. Biz aslında o okullarda yapılan işleri en ücra yerdeki okullarımıza da yaptırdık ve ekonomik anlamda destekte sağladık. Bu yapılan işi yaydık. Bu şekilde yapınca merkezde artan başarı da çevreye doğru yayılmaya başladı. Bu okullarımızı daha da güçlendireceğiz. Burada veli desteği de çok önemli” ifadelerini kullandı.

Okullarda tadilatların sona erdiğini söyleyen Yiğit “Tadilatlarımız yaz boyunca devam etti. Çok önemli bir problem gözükmüyor. Atatürk Ortaokulunu yetiştirmek için uğraşıyoruz. İnşallah orası da Pazartesi itibari ile eğitim öğretime açılacak. Onun dışında ki tadilatlar bitti. O konuda bir sorunumuz yok” dedi.

Düzce İl Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit yeni eğitim öğretim yılında velilere de seslenerek “Veli çok önemli eğitim öğretimde. Valilerimiz öğrencilerini ne kadar çok takip ederlerse, okula ne kadar çok gelirlerse öğretmenler ile görüşürlerse çocuğun başarısı o derece artıyor. Okulda öğretmen çocuk ile ilgili ne kadar çalışsa da çocuk eve gittiğinde eğer çocuğu takip eden bir sistem yoksa, veli çocuğuna dersleri sormuyorsa burada bir eksiklik oluşuyor. Bizim velilerden isteğimiz çocuklarını takip etsinler. Okulda ne yapıyor, dersleri nasıl, çalışıyor mu? Kitap okuyor mu diye sorsun, bizim kitap okuma projelerimizde var” dedi.

Öğrencilere de seslenen Yiğit, öğrencilerin sorumluluk sahibi olması gerektiğini ifade ederek “Öğrencilerden sorumluluk sahibi olmalarını istiyoruz. Yeri geldiğinde oyun, yeri geldiğinde ders çalışmalarını istiyoruz. Ders çalışmadan, sorumluluk sahibi olmadan hayatta başarılın olmak mümkün değil. En önemli olan ise bir milli eğitim müdürü olarak ben onlardan kitap okumalarını istiyorum. Her gün 20 sayfa okusunlar. Böyle bir hedef belirlerlerse ayda 600 sayfa yapar. Bu nerede ise 2 kitap düzeyinde. Bizim çocuklarımızdan isteğimiz budur” dedi. M. YILMAZ


commentFacebook Yorumları

mode_editSen de Düşüncelerini Paylaş!


comment Sen de Düşüncelerini Paylaş!

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceparantez.com sorumlu tutulamaz.

menu
menu