Eğitim Haberleri

Öğrencilere 15 Temmuz gecesini anlattı

Öğrencilere 15 Temmuz gecesini anlattı

Şehitler Köprüsü’nde, darbeci tankların önüne çıkan askerlere tek başına direnen ve bacağından vurulan Safiye Bayat, İsmetpaşa Ortaokulu öğrencileri ile bir araya gelerek 15 Temmuz gecesi yaşadıklarını anlattı.

15 Temmuz gazisi Safiye Bayat Gençlik Spor İl Müdürlüğü Konferans Salonunda İsmetpaşa Ortaokulu öğrencilerine ve velilerine konferans verdi. Konferansa öğrenciler, öğretenler, okul idarecileri ve bazı velilerde katılım sağladı.

“15 Temmuz Diriliş Destanı” adlı konferans öncesi İsmetpaşa Ortaokulu öğrencileri, Şehit Ömer Halisdemir adına yazılan 30 Kuş adlı şiiri okudular.

Öğrencilere 15 gecesi yaşadıklarını anlatan Safiye Bayat, 15 Temmuz gecesi darbeci hain askerler ile  göz göze geldiğini ve ifade ederek “Her şeyimi hazırladım çıktım. Asker müsveddeleri ile önce konuşmak istedim. Dedim ’Bu Boğaziçi Köprüsü’nü neden kapattınız?’ Bana gelmeden önce ’Gelme vururuz’ dediler. Bende onları duymamazlıktan gelerek ilerledim. Tanktan üzerime tehdit ateşi açtılar. O ateşlerle köprü titredi. Neden köprüyü kapatıyorsunuz bu yanlış dedim. Çok yüksek sesle beni sindirmeye, korkutmaya çalıştılar. Onlar beni korkutmaya çalışırsa ben bu milletin suyunu içmiş, yemeğini yemiş ferdi olarak korkacak mıyım onlardan? Sizden korkmuyorum dedim. Askerin yanına gittim. Konuşmaya çalıştım. Bir yandan hırpalıyorlar, bir şeyler yapmaya çalışıyorlar. Biri ’içeri alalım mı komutanım, vuralım mı’ diyor. Olayı anlamaya çalışıyorum, cevap vermiyorlar" Yanağıma silahını dayadı. Havaya ateş açtı. Kıvılcım parçalarının başörtümün üzerinden döküldüğünü hissettim. ’Beni bunla mı korkutuyorsun’ dedim. Elimi kolumu sallamaya başladım. Elimdeki telefonu çekti, fırlattı” dedi.  

Bu sırada askerlerin ateş açmaya başladığını kaydeden Bayat, "Askerler ateş açmaya başladılar. İnsanları öldürdüler. Ne olduğunu anlamaya çalışırken, bütün insanlar ölmeye başladı. İlk yardım bildiğim için yaralılara yardımcı oldum. Bir doktor vardı. O çok mücadele verdi. En son bir kadın vuruldu, dediler. Ona giderken beni indirdiler orada. Sağ baldırımdan vuruldum. İyiyim. Kemiği delip geçmiş” şeklinde konuştu.

"Yaralılara yardım ederken vuruldum" diyen Safiye Bayat, "O çok hoşuma gitti. Bir Müslüman kardeşimi taşırken vuruldum. Tüm vatandaşıma inançlı ve imanlı olduğunuz sürece hiç bir şey geri dönmez. Allah sizi koruyandır. Beni iman kuvvetim kurtardı. Oraya inananlar gitti" dedi.

Programda ayrıca 15 Temmuz gecesi ile ilgili bir sinevizyonda gösterildi. Program sonunda İsmetpaşa Ortaokulu velilerinden Emine Alkan, Safiye Bayat'a Düzce'nin yöresel ürünlerinden oluşan bir sepet takdim etti.


commentFacebook Yorumları

mode_editSen de Düşüncelerini Paylaş!


comment Sen de Düşüncelerini Paylaş!

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceparantez.com sorumlu tutulamaz.

menu
menu