Eğitim Haberleri

Tekli öğretime nasıl geçilecek?

Tekli öğretime nasıl geçilecek?

Düzce’de 2018-2019 eğitim öğretim yılında tüm okullarda tekli eğitim sistemine geçilmesi öngörülüyor ancak okulların mevcut durumu incelediğinde bunun pek mümkün olmadığı görülüyor. Düzce’de ikili öğretim yapan 5 okul bulunuyor ve bu okullarda toplam 7 bin 229 öğrenci 142 derslikte eğitim görürken ortalama derslik başına 50 öğrenci düşüyor.

 2018-2019 eğitim öğretim yılında Düzce Merkez de tüm okullarda tekli eğitime geçileceği son zamanlarda sık sık dile getiriliyor ancak mevcut şartlar göz önüne alındığında Düzce Merkez’de tüm okullarda tekli eğitime geçilmesi için en az 70 yeni dersliğe ihtiyaç olduğu ortaya çıkıyor.

Düzce’de şu anda ikili eğitim yapan 5 okul bulunuyor. Bu okullar İsmet Paşa Ortaokulu, Mustafa Kemal Ortaokulu, Namık Kemal İlkokulu, Uzun Mustafa İlkokulu ve TOKİ Mehmet Akif Ersoy İlkokulu. Bu okullarda toplam 7 bin 229 öğrenci 142 derslikte eğitim görüyor.

Okullar Düzce’nin en büyük okulları. İsmet Paşa Ortaokulunda bin 52 öğrenci 16 derslikte eğitim görüyor. İsmet Paşa Ortaokulunda 5 ve 6. Sınıflarda toplam 588 öğrenci öğlenci, 7 ve 8 sınıflar 464 öğrenci sabahçı konumunda.

Mustafa Kemal Ortaokulunda ise bin 305 öğrenci 17 derslikte eğitime devam ediyor. 311 8. Sınıf öğrencisi ek binada ders alırken, 5,6 ve 7. Sınıflar toplam bin 5 öğrenci ise sabahçı-öğlenci uygulamasına göre eğitimlerine devam ediyor.

Namık Kemal İlkokulunda bin 412 öğrenci 24 derslikte eğitim alıyor. 1 ve 2. Sınıflar öğlenci, 3 ve 4. Sınıflar sabahçı.

Uzun Mustafa İlkokulunda ise bin 460 öğrenci 29 derslikte eğitim alırken, 700 öğrenci sabahçı, 760 öğrenci öğlenci.

TOKİ Mehmet Akif Ersoy İlkokulu ve Ortaokulunda ise sayı çok daha fazla. Okulda toplam 56 derslik bulunuyor ve 2 bin öğrenci mevcudu var. 956 ortaokul sabahçı, bin ilkokul öğrencisi ise öğlenci olarak eğitimlerine devam ediyor.

Tüm rakamlar kontrol edildiğinde ise Düzce Merkez’de ki bu okullarda 7 bin 229 öğrenci ve 142 derslik var. Ve derslik başına ortalama 50 öğrenci düşüyor. İkili eğitim gördükleri için rakam 25 oluyor ancak tekli eğitime geçildiği takdirde 3 bin 500 civarında öğrencinin farklı okullara nakledilmesi gerekecek. Bu durumda da diğer okullarda derslik başına öğrenci sayısı artacak. 

Rakamları incelendiğinde Düzce’nin tam anlamı ile nitelikli bir şekilde tekli eğitim sistemine geçebilmesi için en az 70 dersliğe daha ihtiyaç var. Bu da ortalama 20 derslikten en az 3 yeni okul yapılması gerektiğini gösteriyor. 3 okul içinde ortalama öğretmen ihtiyacı ise 100 ile 150 arasında değişiyor.

Yeni okullar yapılmadan Düzce’de tekli eğitime geçmek demek derslik başına düşecek öğrenci sayısının artması ve sınıfların öğrenci ile dolması demek. Bu durum öğrenci öğretmen ilişkilerden okullarda ki huzur ortamına kadar her şeyi ise kökünden değiştirecek bir dalgaya sebep olacak.

3 bin öğrencinin farklı okullara kaydırılması son yıllarda eğitimde yaşanan başarılı dönemin durmasına hatta gerilemesine neden olabilir. 


commentFacebook Yorumları

mode_editSen de Düşüncelerini Paylaş!


comment Sen de Düşüncelerini Paylaş!

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceparantez.com sorumlu tutulamaz.

menu
menu