Eğitim Haberleri

TEKLİ EĞİTİM 2020’DE

TEKLİ EĞİTİM 2020’DE

Düzce’de 5 okul, 142 derslik ve 7 bin 229 öğrenciyi doğrudan etkileyecek olan tekli eğitime geçiş hakkında sendika temsilcileri de görüşlerini açıkladı. Türk Eğitim Sen, ders saatlerinin kısaltılması durumunda ikili eğitimin rahatlıkla devam edeceğini belirtken, Eğitim Bir Sen, tekli eğitime geçişte 2020 yılını işaret etti. Eğitim İş ise tüm okulların eğitim kalitesinin arttırılması ile bazı okullardaki yoğunluğun önüne geçilerek tekli eğitime geçilebileceğini açıkladı.

Düzce’de tekli eğitime geçiş süreci tartışılmaya başlandı. 2018-2019 eğitim öğretim yılında Düzce Merkez’de ki tüm okullarda ikili eğitime son verilerek tekli eğitime geçiş çalışmaları aralıksız devam ediyor.

2018-2019 eğitim öğretim yılında Düzce Merkez de tüm okullarda tekli eğitime geçileceği son zamanlarda sık sık dile getiriliyor ancak mevcut şartlar göz önüne alındığında Düzce Merkez’de tüm okullarda tekli eğitime geçilmesi için en az 70 yeni dersliğe ihtiyaç olduğu ortaya çıkıyor.

4

Mevcut tabloyu Düzce’nin eğitim ile ilgilenen üç önemli sendika temsilcilerine sorduk. İşte aldığımız cevaplar;

Türk Eğitim Sen Düzce Şube Başkanı İsmail Şişman “Düzce'deki temel problem, okul türlerinin yerleşim yerlerine göre adaletsiz dağıtılmış olmasıdır. Bu günlerde gündeme gelen ders saatinin kısaltılması gerçekleşirse; ikili öğretim rahatlıkla devam edebilir. Derslik ihtiyacı da ortadan kalkar”

Eğitim Bir Sen Düzce Şubesi Başkanı Ömer Faruk Çelebi “Namık Kemal İlkokulu yeni inşaat yapımına başlanmış olup 25 Mart 2019 da bitirilecek ve 2019-2020 eğitim öğretim yılında tekli eğitime geçebilecektir.

Toki Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu'na İnşaat çalışması başlamış olup, muhtemelen gelecek eğitim öğretim yılının yarıyılında açılacak ve tekli eğitime geçilecektir. Uzunmustafa İlkokulunun bahçesindeki şu an Mustafa Kemal Ortaokulu'nun kullandığı derslikler ilkokula devredilince tekli eğitime rahatlıkla geçilecektir. Mustafa Kemal Ortaokulu ve İsmetpaşa Ortaokulu için yeni okul planlaması yapılmakta olup, önümüzdeki dönemde netleşecektir. Ancak bu okullar kayıt bölgesi dışından çok fazla öğrenci almaktadır. Tekli eğitime geçilmesindeki en büyük engel kayıt dışından öğrencilerin bu okullara gelmesidir.  Tüm okullarımız kayıt bölgesindeki öğrencileri kayıt ettiği takdirde Düzce'de tekli eğitime rahatlıkla geçilebilecektir.

Bu tür bir çözüm olmazsa bile en geç 2020 yılında Düzce'de tekli eğitime geçilebilecektir”

Eğitim İş Düzce Şubesi Temsilcisi Hüseyin Arslan “Merkezde ikili eğitim yapan okulların bina sınıf yetersizliği giderilmeli buda yaklaşık 2 seneyi bulur.

İkili eğitim yapılan okullara bakıldığında buralarda okuyan öğrencilerin kenar mahallelerden, ilçelerden geldiği görülüyor. Öğrencilerin bulundukları çevrelerdeki okulların eğitim kalitesi arttırılırsa merkezdeki okulların talep yoğunlu azalır” 


commentFacebook Yorumları

mode_editSen de Düşüncelerini Paylaş!


comment Sen de Düşüncelerini Paylaş!

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceparantez.com sorumlu tutulamaz.

menu
menu