Eğitim Haberleri

Biz çocukları yaşama hazırlıyoruz

Biz çocukları yaşama hazırlıyoruz

Düzce Minik Dahiler New School Montessori okulunun kurucusu Ayfer Civelek Eşme “Montessori okulu tamamen yaşayarak öğrenme ve her şeyin somut olarak verildiği bir öğrenme sistemidir. Diğer okullar, ilkokula, liseye, hazırlar ama Montessori okulları yaşama hazırlarlar” dedi.

Anaokullarının çocukları, ilkokullara, okullara hazırladığını söyleyen Düzce Minik Dahiler New School Montessori okulunun kurucusu Ayfer Civelek Eşme, Montessori okullarının çocukları yaşama hazırladığını söyledi.

Düzce’de tek Montessori okulunu açtıklarını söyleyen Ayfer Civelek Eşme “Düzce’de ilk ve tek Montessori okulunu açtık. Montessori okulu tamamen yaşayarak öğrenme ve her şeyin somut olarak verildiği bir öğrenme sistemidir. 4 alandan oluşuyor. Pratik yaşam alanı, dil alanı, matematik alanı ve kültürel alan” dedi.

Her alanın kedine özgü bir sistemi olduğunu söyleyen Ayfer Civelek Eşme “Pratik yaşam alanında çocuk evde yaptığı bütün aktiviteleri burada yapabiliyor. Bulaşık yıkayacak, limon sıkacak. Aktarma çalışmaları yapacak. Bunlar oyun gibi gözüküyor ama bunların bir sürü kazanımları var.

Matematik köşesi tamamen somut, soyut hiçbir şey yok. Dokunarak, hissederek öğreniyor. Çocuğun eline koyamadığınız şeyi aklına koyamazsınız. Dokunarak öğrenebilir.

Resim köşemiz var, evcilik köşemiz var. Dil köşemiz var. Çocuklar kendi bölgelerini, illerini, farklı bölgeleri öğreniyorlar. Onların kültürlerini, yaşam tarzlarını öğreniyorlar

Çocuklar bu okulda pratik yaşam alanında bir takım becerileri kazanabileceği aktarma alanı olacak, mutfak köşemiz var orada günlük evlerinde yapılması gerekenleri öğrenecekler. Burası biraz ev ortamı gibi. Seçimler tamamen onlara ait. Ne yapmak istiyorlar ise nerede çalışmak istiyorlar ise tamamen özgürler. Her şey onların ulaşabileceği ve alabileceği seviyede. İstediği çalışmayı yapabilirler. Kendi ritimlerine uygun, kendilerini sürekli bir adım öteye taşıma arzusu içinde olacak çocuklar” dedi.

Montessori sisteminin yüz yıllık bir sistem olduğunu ve Türkiye’de yeni yeni uygulanmaya başladığını söyleyen Ayfer Civelek Eşme “Bu sistem yüz yıllık bir sistem. Yurt dışında okulları var. Türkiye’de bir kaç okulu var, Düzce’de de ilk kez biz açtık. Görünen o ki artık Montessori okulları artacak. Çocuklar materyaller üzerinden öğreniyor. Hata kontrolü tamamen materyal üzerinde. Öğretmen asla yanlış yaptın, hata yaptın diye bir şey söylemiyor. Çocuk kendi hatasını kendisi öğreniyor” şeklinde konuştu.

Montessori okullarının çocukları yaşama hazırladığını söyleyen Ayfer Civelek Eşme “Diğer okullar, ilkokula, liseye, hazırlar ama Montessori okulları yaşama hazırlarlar. Yaşamda karşılaşabileceği her şeyi bu okullarda bizzat yaşıyor. Ekin ekeceğiz, domates, biber, sebze. Hayvanlar olacak. Hayvan bakacağız. Her şey dokunarak, yaşayarak, üreterek olacak. Çamaşır yıkayacak, çamaşır asacak, ütü yapacak, ekmek yapacak. Evde ki çalışmalarını burada yapacak çocuk. Bütün çocuklarımızı sevgi ile kabul ediyoruz, onları koşulsuz seviyoruz. 2-6 yaş arası olacak çocuklarımız” dedi.

Aynı zamanda eğitmende yetiştireceklerini belirten Ayfer Civelek Eşme “Burada eğitmende yetiştireceğiz. Düzce Üniversitesi ile görüşme yaptık, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi ile görüşme yapıyoruz. Onların onaylı sertifikaları ile öğretmenlere bu sertifikaları da vereceğiz. Montessori öğretmenleri de yetiştireceğiz” dedi.


commentFacebook Yorumları

mode_editSen de Düşüncelerini Paylaş!


comment Sen de Düşüncelerini Paylaş!

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceparantez.com sorumlu tutulamaz.

menu
menu