Eğitim Haberleri

Albayrak’tan Gök Bayrağa Selam Olsun

Albayrak’tan Gök Bayrağa Selam Olsun

Düzce Üniversitesi Türk Birliği Topluluğu ile Düzce Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı “Albayrak’tan Gök Bayrağa Selam Olsun” başlıklı sosyal sorumluluk projesi programı gerçekleştirdi.

Düzce Üniversitesi Cumhuriyet Konferans Salonu’nda düzenlenen programa; Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Genç, İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İzzet Kılınç,Ülkü Ocakları Düzce İl Başkanı Ayhan Bülbül, Akçakoca MHP İlçe Başkanı Mustafa Özensel, Türk Birliği Topluluğu Danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Yalçın Turhan ileTürkmen çocuklar, öğretim elemanları ve öğrenciler katılım sağladı.

Proje ekibi adına programın açılış konuşmasını yapan Uğurcan Benli, yeryüzünde zulüm gören bütün Türklere selam göndererek yalnız olmadıklarını, bu etkinlikle Türkmeneli’ne, Türk elini uzatmak amacında olduklarını ifade etti. Programda kendilerine yardımcı olan Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Genel Başkanı Olcay Kılavuz’a, Ülkü Ocakları Türkmen Evi başkan ve yöneticilerine, Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Düzce il Başkanı Ayhan Bülbül ileRektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar’a, rektörlük çalışanlarına, Akçakoca Belediye Başkanı Cüneyt Yemenici’ye ve Gölyaka Belediye Başkanı Bekir Akbulut’a teşekkür etti.

Irak Türkmenlerinin Oğuzların torunu olduğunu açıklayan Benli, “Irak Türkmenleri can verip, kan döküp, vatan eyledikleri topraklarda yaşadıkları onca sıkıntıya rağmen; tarihi, kültürü, edebiyatı ve şiirleriyle hala ayaktalar. Bazen iki kelime bir halkın yazgısını kolayca ifade eder. Vatanına, özlemlerine, kaderine sahip çıkma arzusunu somutlaştırır. Yüzlerce yıldır vatan saydıkları toprakların ellerinden alınacağı kaygısı o kadar derin öylesine yakıcı ki; Türkmenlerin halini bir süredir en iyi bu slogan anlatıyor; “Türkmen Eli Türk’tür, Türk kalacak.” diyerek bu sloganın aslında, anavatana en yakın akrabaya kardeş birliğine yapılan bir çağrı olduğunu vurguladı.

Uğurcan Benli’nin konuşmasından sonra kürsüye davet edilen Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Türkmen Evi Başkan Yardımcısı Ahmet Neccar, Programda emek veren herkese teşekkür ederek, Irak’ta yaşayan Türkmenlerin yüzyıllardan beri çile çektiğini ve yaşam mücadelesi verdiklerini katılımcılarla paylaştı.  İngiliz işgalinin ardından Türkmenlerin bu güne kadar hep çile çekerek geldiklerini belirten Ahmet Neccar, 1946 Karabağ Katliamı, 1959 14 Temmuz Katliamı, 1980 Türkmen Liderlerinin Katliamı, 1991 Türkmen bölgelerinin işgali ve burada yaşayan yüzlerce Türkmen evlatlarını nedensizce idam ettiklerini ifade etti. Irak’a demokrasi getireceğiz yalanıyla giren Amerikan işgaliyle birlikte zulmün devam ettiğini söyleyen Neccar, kendilerini ve Türkmen balalarını Türkiye’ye davet eden ve ilgilenen herkese teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı.

Yapılan açılış konuşmalarından sonra Türkmeneli sunumunu yapmak üzere kürsüye davet edilen Aslıhan Bektaş, Türkmen coğrafyası ve Türkmenlerin uğradığı soykırımlar hakkında katılımcıları bilgilendirdi. Türkmen tarihi denildiğinde Oğuz Boyu’nun akıllara gelmesi gerektiğini belirten Bektaş, Türkmen kelimesinin ilk kez 8. yüzyılda kullanılmaya başlandığını ve ağırlıklı olarak da Müslümanlığı kabul eden Türkler için kullandığını dile getirdi. Misak-ı Milli kararlarının 1. maddesinde; Osmanlı İslam çoğunluğunun yerleştiği kesimler, hiçbir nedenle birbirinden ayrılmayacak bir bütün olduğu yazdığını söyleyen Aslıhan Bektaş, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ise 1920 tarihli meclis konuşmasında Misak-ı Milli sınırları içerisinde Musul ve Kerkük’ün de olduğunu dile getirdiğini ifade ederek, Irak Türkmenlerinin 24Oğuz Boyu’ndan biri olan Bayat Boyu’ndan geldiklerini katılımcılarla paylaştı.

Gerçekleştirilen sunumun ardından program; Türkmen balalarının İstiklal Marşımızı ve Bayrak şiirini okumasıyla devam etti. Ayrıca Türkmen balaları program öncesinde Üniversitemiz yerleşkesine hatıra fidan dikimi de gerçekleştirdiler.

Program sonunda kısa bir değerlendirme konuşması yapan Düzce Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Genç, Türk Birliği Topluluğu’nu yaptığı bu anlamlı etkinlik için tebrik ederek, “Bu kardeşlerimizle birlikte olmak, sadece milli duygular değil, insani boyutta da büyük arzular uyandırdı. Vatanı savunmanın güzelliğini ve aynı zamanda yüksek bir duygu olduğunu gösterdi. Hudutta yaşamak her zaman için zordur. Türkmen şehirlerinden gelen balalarımız aramızdalar. Biz Üniversite olarak bu tür etkinliklerin her zaman arkasındayız. Bu çocuklar oralarda vatanı için mücadele ederken can veren büyüklerinin hikayelerini dinleyerek büyüyorlar. Bizim yaptığımız onlar için sadece çam sakızı çoban armağanıdır.”  diyerek programda emeği geçen herkese teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı.

Program Türkmen balalarının yapmış olduğu resimleri katılımcı protokol üyelerine takdimi ve türkü dinletisi ile son buldu.

 


commentFacebook Yorumları

mode_editSen de Düşüncelerini Paylaş!


comment Sen de Düşüncelerini Paylaş!

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceparantez.com sorumlu tutulamaz.

menu
menu