Eğitim Haberleri

Hedef sporda örnek okul olmak

Hedef sporda örnek okul olmak

Düzce’nin en büyük köylerinden biri olan Yeni Taşköprü köyü verdiği eğitim ile ön plana çıkan okullardan biri. Bunun yanında sporda başarıyı hedefleyen bu köy okulu birçok okulu geride bırakarak Düzce ilini Antalya’da yapılacak Bocce Türkiye Şampiyonasında temsil edecek. Bu başarıda payı olan Yeni Taşköprü Köyü İlkokulu Müdürü Mehmet Yılmaz ile bu okulun başarıları hakkında bir söyleşi yaptık işte bu güzel söyleşi.

ÖNCELİKLE MEHMET YILMAZ’I TANIYALIM

“Düzce Doğumluyum. Dikmeli Köyünde doğdum ve köyümün okulundan mezun oldum.4 yıldır Yeni Taşköprü Köyünde İdareci olarak görev yapıyorum. 30 yıllık eğitimciyim. Eğitimcilik ile birlikte sporunda içinde olan biriyim. Düzce ilinde İl hakem kurulunda görev yapıyorum. İl gözlemcisiyim yani sporun içinde olan biri olarak her görev yaptığım okulda spora çok önem verdim. Bu böyle devam edecek.”

KÖY OKULLARININ SIKINTILARI VARMI?

“Köy okulu olarak gerçekten özel okullar ile aramızda uçurumlar var. Onların imkânları bizden çok fazla. Bizde onlar ile yarışabilmek için onlardan daha fazla çalışmalıyız. Bizde bunu yapmaya çalışıyoruz. Tabi imkânlarımız çerçevesinde. Okulumuzda projeler üretmeye, spor yapmaya ve sosyal faaliyetlerde ön plana çıkmak için mücadelemizi yapıyoruz. Tabi bu bir ekip işi okulumuzdaki öğretmenlerimiz ile tam bir uyum içinde çalıştığımız için başarılarda kendiliğinden geliyor. Bizde Düzce’nin en büyük köyü olarak bir misyon üslendik. Bu misyon doğrultusunda çalışmalarımıza ara vermeden devam edeceğiz. Bu bizim için bazen avantaj bazen dezavantaj oluyor. “

KÖY OKULU OLARAK SPORDA BAŞARILISINIZ BU NASIL OLUYOR?

“Bir köy okulu olarak sporda başarılar geliyor. Başarı için okul yönetimi, öğretmen ve veli üçgeni iyi kurulmalı ve öğretmenlere yapacakları etkinliklerde destek verilmeli. Biz bunu çok iyi yapıyoruz. Öğrencilerimizin aileleri ile okul aile birliği ile Öğretmenlerimiz ve Öğrencilerimiz ile adeta bir bütün oluyoruz. Bizler ne istediğimizi onların neler verebileceklerini çok iyi biliyoruz. Okul yönetimi olarak Beden Eğitimi öğretmenimiz Levent Alemdaroğlu’nun her zaman arkasındayız. Her konuda ona destek oluyoruz. Bu başarılar bu sayede geliyor. Düzce’nin en büyük köyü olmak bizim için birçok konuda avantaj sağlıyor. Öğrenci sayımızın fazla olması sayesinde öğrencilerimizi farklı branşlarda yarışmalara ve etkinliklere yönlendirebiliyoruz. Hangi öğrencinin hangi sporu yapacağına öğrencilerimiz ile karar veriyoruz buda başarımızda çok önemli oluyor.”

ÖZEL OKULLAR İLE YARIŞMAK AVANTAJMI DEZAVANTAJMI?

“Özel okullar ile yapılan yarışmalarda hem avantajımız hem de dezavantajımız oluyor. Kendi köyümüzün çocukları olduğu için daha canla ve daha hırsla çalışmaları bizim için avantaj sağlıyor özel okullarla kıyaslandığımızda. Bunun yanında özel okullar ile yapılan yarışmalarda bazı dezavantajlar da yaşıyoruz. Örneğin okulumuzun salonunun olmaması olumsuz hava şartlarında bizlerin antrenmansız kalmamıza neden oluyor. Onlar sıcak salonlarda antrenmanlar yapıyorlar. Biz ise okulumuzun önünde betonda ve sert zeminde yağmur ve kar fırtına güneş demeden çalışıyoruz. Buna rağmen öğrencilerimiz çalışmaktan hiçbir zaman taviz vermiyorlar. Beden Eğitimi Öğretmenimiz okulumuz için gerçekten çok büyük kazanç çalışmayı ve çalıştırmayı çok seviyor. Aramıza yeni katılmasına rağmen sporda çok büyük aşamalar kat ettik.”

KÖY HALKININ VE MUHTARLIĞIN DESTEĞİ NASIL?

“Düzce’nin en büyük köyü olmamız bizim için çok önemli. Köy halkı her zaman okula çok büyük destekler veriyorlar. Köyümüze Köy demekte aslında doğru değil şehre gitmeden her türlü ihtiyacınızı karşılayabiliyorsunuz. Köyümüzün Genç Muhtarı Hüseyin Gür ve Aza heyeti bir dediğimizi iki etmemek için ellerinden ne geliyorsa yapıyorlar. Sonuçta onlarda kendi evlatlarının başarılı olması için büyük çaba harcıyorlar. Bizde onlar ile çok iyi ilişkiler içinde oluyoruz.”

Levent Hoca ile futbolda devrim yapacağız

Yeni Taşköprü köyü olarak beden eğitimi öğretmenimiz olmadı. Bu yıllar içinde bayan beden eğitimi öğretmenleri ile çalıştık. Şimdi ise Levent Alemdaroğlu ile çalışıyoruz.

Uzun yıllar sağ olsun Pınar hocamız çok iyi çalışmalar yaptı ve okulumuza çeşitli branşlarda ödüller getirdi ve okulumuzdan tayin olarak ayrıldı. Şimdi ise yeni Beden Eğitimi Öğretmenimiz Levent Alemdaroğlu bilhassa futbol konusunda çok deneyimli bir beden eğitimi öğretmeni tabi diğer spor branşlarında da çok başarılı olacak kısa zaman olmasına rağmen okulumuza büyük başarılar kazandırdı. Futbolda çok büyük bir potansiyele sahip olmamıza rağmen Bayan beden eğitimi öğretmenlerimiz olduğu için Düzce ilinde yapılan okullar arası futbol müsabakalarında istediğimiz sonuçları alamadık. Şimdi Levent Hocam ile futbolda adeta devrim yapacağımıza inanıyoruz. Köyümüz genç ve yetenekli sporculara sahip. Bu öğrencilerimiz keşfetmek ve yetiştirmek biz öğretmenlere ayrı bir gurur kaynağı. Öğretmenlikte sadece öğrenciyi geliştirmiş olmuyoruz. Aynı zamanda köyümüzü de geliştirmiş oluyoruz. Gençlerimize ve geleceğimize güvenim tam ve inşallah başarılarımızın gerisi de gelecek. Okul takımı ayrıca köyümüzün Amatör ligde oynayan takımının alt yapısını oluşturacak. Yani hem okul takımımız hem de köyümüzün takımı kazanan olacak.

BOCCE’DE ŞAMPİYONLUK GELDİ

“Düzce’de okullar arası yapılan ve her yıl milli eğitim müdürlüğünün faaliyet programında bulunan Bocce şampiyonası il birincisi olduk. Düzce’yi Türkiye Şampiyonasında temsil edeceğiz.

İlimizi Türkiye Şampiyonasında temsil etmek gerçekten çok güzel bir duygu. Bunun dışında asıl önemli nokta öğrencilerimizin birçoğunun ilk kez Düzce dışında yarışmaları ve il dışında olup yeni yerler görmesi ve eğlenmesidir.

Bocce’de  Türkiye Şampiyonasının ilk etap karşılaşmaları Sinop ilinde yapılmıştı. Yapılan grup maçlarında zorlu maçlar yaptık ama kızlarımız çok iyi mücadeleler yaptılar. Burada çok büyük tecrübeler edinerek Türkiye’de 24 okul arasına ismimizi yazdırdık. Antalya’da yapılacak olan ve 24 okulun katılacağı Türkiye Şampiyonasına okul olarak çok iyi hazırlandık tüm evraklarımızı hazırlayarak Antalya’ya gideceğiz. Sinop’ta edindiğimiz tecrübeler ile buradan dereceler yaparak Köyümüze ve Düzce’mize döneceğimize inancım tamdır.”

DİĞER SPOR BRANŞLARINDA NELER OLDU?

Bocce’den sonra diğer spor branşlarında başarıyı hedefliyoruz. Atletizm’de bu sene yapılan okul sporları Atletizm yarışmalarında başarıyı hedeflemiştik. Buna rağmen takım olarak 4.lük aldık. Bundan sonraki yarışmalarda çok daha başarılı olmak için çalışmalar yapacağız. Yarışmalarda bireyselde ise derece getiremedik. Bundan sonra Atletizm dalında okulumuzda seçmeler yapılacak daha küçük yaş gruplarına eğileceğiz. Dal küçükten eğilir tabirini kendimize düstur edindik. Bundan sonra her yarışmaya gireceğiz. Tabi küçükler ile bu küçükler tecrübe kazanacaklar ve gelecekte başarılar kendiliğinden gelecektir.Seçmelerimizi ona göre yapacağız.” dedi.

FUTBOLDA BAŞARI GELECEKTİR

“Köyümüzde futbol aşkı çok büyük bilhassa Levent Alemdaroğlu Hocamız geldikten sonra bu daha çok belirginleşti. 2017-2018 Yılı okul sporları Futbol branşında bu sene çok zorlu bir gruptaydık. Okul olarak çok büyük mücadeleler yapmamıza rağmen başarılı olmadık. Buna rağmen çok büyük tecrübeler edindik. Bu takım Yeni Taşköprüspor takımının alt yapısını oluşturacak oyunculardan kurulu bir takım olacak. Bu takım Düzce yerel alt yapı liglerinde mücadele edecek. Gelecek sezon bu takım derece yapacaktır. Altyapıyı oluşturmak için Yeni Taşköprüspor futbol okulumuzu da faaliyete geçirdik. Önümüzdeki sene hem küçükler hem de yıldızlar kategorisinde yarışmalara katılıp derece almak istiyoruz.”

Satrançta Düzce ili dördüncüsü olduk

“Yeni Taşköprü Köyü Orta Okulu olarak ferdi branşlarda mücadelemizi yapıyoruz. Bu branşlarda başarılı olmak için çok çalışıyoruz. Satrançta Düzce ili dördüncüsü olduk. Buda bize gelecek sezon dört kategoride yarışma şansını verdi. Bizde gelecek yıl satrançta dört kategoride mücadele edeceğiz. Okulumuzun adını Düzce dışında başarı ile temsil eden bir sporcumuz var. Buda Azra Özdinçer. Düzce Yıldızlar Teakwando branşında ilimizi ve okulumuzu il dışında başarı ile temsil etmeye devam eden bir öğrencimiz. Bu ferdi branşlarda bilhassa maddi konularda öğrencilerimiz zorluklar yaşıyorlar. Bizde okul idaresi ve okul aile birliği olarak onlara elimizden geldiğince destek olmaya çalışıyoruz.”

“Öncelikle Düzce’nin en büyük köyü olan Yeni Taşköprü köyüne bir spor salonu yapılmalı köyümüz ve çocuklarımızın buna ihtiyacı var. Okulumuza spor salonu yapılması gerekmektedir. İlkokul öğrencilerimizden tarama yapmaya başladık. Küçük yaştan yetiştirmeye başlayıp öğrencilerimizi yeni başarılar ile tanıştırmak istiyoruz. Beden eğitimi öğretmenimiz Levent Alemdaroğlu çok çalışmayı seviyor. Yukarıda belirttiğim gibi köyümüzdeki spor tesisleri ve okulumuzda spor salonu eksikliğinin giderilmesi durumunda ve böyle büyük bir köye spor yatırımı yapılırsa önümüzdeki senelerde burası Düzce’nin Altınordu’su olabilir. Önümüzdeki senenin planlamalarını yaptık. İlkokuldan da seçmelerin yapılması ile çalışmalara başlayacağız. Tek hedefimiz köyümüzün adını duyurmak olacak. Bir köy okulu olarak bize bu imkânı sunduğunuz için Oxijen medya grubuna çok teşekkür ediyorum.”


commentFacebook Yorumları

mode_editSen de Düşüncelerini Paylaş!


comment Sen de Düşüncelerini Paylaş!

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceparantez.com sorumlu tutulamaz.

menu
menu