Gölyaka Haberleri

Kurbanlık koyun gibiyiz

Kurbanlık koyun gibiyiz

Düzce Parantez Gazetesi olarak başlatmış olduğumuz röportaj serisinde bu haftaki konumuz Düzce’nin Gölyaka ilçesinde uğradığı saldırı sonucu hayatını kaybeden Nurettin Yılmaz ile ilgili olarak taksicilerin görüşleriydi.

Düzceli taksiciler can güvenliklerinin olmadığını belirterek kurbanlık koyun misali çalıştıklarını belirttiler.

  • İsmail Ak:

Hep bir araya gelmememiz lazım!
Meslektaşımızın öldürülmesi hepimizi derin bir üzüntü içine düşürdü. Bir daha böyle olayların yaşanmaması için, ne tür önlemler alabiliriz, nasıl korunuz gibi konuları değerlendirmek için bir araya gelerek bu konuların üzerinde tartışmamız gerekiyor. Meslektaşımız Nurettin Yılmaz’ın başına gelenlerin son olmasını istiyoruz.

Ruhsatlı silah verilebilir
Taksiciler olarak bir daha böyle olaylara maruz kalmamak için yetkililerin önlem almalarını istiyoruz. Bizlerin kendimizi korumamız için ne yapmamız gerekiyor. Belki bizlere can güvenliğimizi korumakiçin ruhsatlı silah verilebilir. Ruhsatlı silah kuyumculara veriliyor, besicilere veriliyor. Bizlere neden verilmiyor. Meslek dalı açısından bizler daha korumasız bir durumdayız.

Kabin yapılabilir
Taksicileri korumak için araçlara kabin yapılabilir. Herhangi bir tehlike anında bir düğmeye basarak hayatımızı kurtarabiliriz. Bu sistem Avrupa’da var. Neden bizde olmasın?  Bu sistemin İstanbul’da uygulanacağı söylendi ama bir şey yapılmadı henüz.

Kurbanlık koyun gibiyiz
500-600 lira için taksici öldürülüyor. Adam daha maaşını yeni çekmiş. O para için öldürülmüş. Yazıktır, günahtır. İnşallah yapılan eylem yerine ulaşır. Bir takım önlemlerin alınmasına yardımcı olur. Biz taksiciler olarak kurbanlık koyun gibiyiz. Çıkıyoruz nereye ne şartlar altında gideceğimiz belli değil.

  • Tacettin Zorlu:

Verilen cezalar yeterli değil
Yasalar yeterli değil bir kere. Nurettin Yılmaz’ı öldüren bir ay önce ceza evinden çıkmış, daha önce de gasp olaylarına karışmış bir kişidir. İstanbul’da olaylara karışmış. Neden bu kişi için önlem alınmadı. Verilecek ceza ne olursa olsun kesinlikle yeterli değil. Mevcut yasalar bu doğrultuda, savcılar, hakimler ne yapsın. Uygulanan cezaların daha ağır bir hale getirilmesi gerekiyor.

Allah’a emanet çalışıyoruz
Can güvenliğimiz yok, Allah’a emanet çalışıyoruz. Ben geceleri taksiye çıkmıyorum. Gece göreve çıkan arkadaşlara Allah kolaylık versin. Yapılanlar gece gündüz dinlemiyor ama ben bu şekilde bir önlem alabiliyorum.  Nurettin Yılmaz’a Allah rahmet eylesin.

Türkiye geneline alınmalı
Arkadaşımızın da belirtti gibi çelik kafes uygulaması yeterli olur mu? İstanbul’da taksici esnafını korumak için bir takım önlemler alındığını biliyoruz. Alınan, alınacak önlemlerin Türkiye geneline yayılmasını istiyoruz.

  • Cüneyt Güntekin

Sözün bittiği yer
Yaşanan olay kabullenebilecek bir şey değil. Nurettin Yılmaz’ın başına gelen bu üzücü olayı hepimize yapılmış gibi düşünüyoruz ve acısını yaşıyoruz. Nurettin Yılmaz’ı öldüren şahısın gerekli cezayı alacağına inanıyorum. Tam anlamıyla taksiciler açısından sözün bittiği yer diyebiliriz.

Ne yapılabilir?
Taksiciler olarak can güvenliğimizin olduğunu düşünmüyorum. Ne yapılabilir de bu tür olayların yaşanması önlenebilir?  Taksilere GPS koysak ne işe yarar ki. Taksici öldürüldükten sonra aracın bulunmasını sağlar. Kafes sistemi desek daha Avrupa’da tam anlamıyla uygulanamıyor. Büyük yerlerde önlem alınamazken burada bizler nasıl önlem alabiliriz?

Taksiciler olarak Düzce merkez de araçlarımızla eylem yaptık. Yapılan eylemin yerine ulaşacağına inanıyorum.

  • Kerim Erkılıp:

Vatandaşlarda tedirgin
Bizlerle birlikte vatandaşlar da tedirgin. Daha yarım saat önce Düzce’nin göbeğinde kavga etti iki grup. Böyle insanlar olduğu sürece bu tür olaylar yaşanacaktır. Yetkililerin bu konular hakkında önlemler almasını istiyoruz.

Müşteri seçme şansımız yok
Biz taksiciler olarak her müşteriyi almak zorundayız. Müşteri seçme şansımız yok.  Taksimize kimin bindiğini bilemiyoruz ve Nurettin Yılmaz’ın başına gelen olay taksicilerin başına geliyor.  Emniyet güçlerinin önlemler alması gerekiyor. Özellikle geceleri önlemlerin arttırılması gerekiyor.

Araçlarımızda kamera sistemi yok. Kendimizi koruyacak bir sistem yok. Kamera sistemi şuanda Rusya’da uygulanıyor. 


commentFacebook Yorumları

mode_editSen de Düşüncelerini Paylaş!


comment Sen de Düşüncelerini Paylaş!

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceparantez.com sorumlu tutulamaz.

menu
menu