Gümüşova Haberleri

İş Sağlığı ve Güvenliği Semineri

İş Sağlığı ve Güvenliği Semineri

Gümüşova Meslek Yüksekokulu İş Sağlığı ve Güvenliği Programı tarafından düzenlenen “İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitim Semineri” Gümüşova Belediyesi Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen seminere, Gümüşova Meslek Yüksekokulu akademik ve idari personeli, davetli konuklar ile öğrenciler katıldı.

Programın ilk konuşmacısı A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Arzu Birsen Yayla Yarar, “Tehlikeli Maddelerin Taşınması ve Güvenliği” konulu bir konuşma gerçekleştirdi. Tehlikeli madde taşımacılığı için birçok ülkenin bir araya gelerek ADR Anlaşması’nı oluşturulduğunu söyleyen Yarar, tehlikeli maddelerin insan sağlığına, mülkiyetine ve çevreye zarar vermeden güvenli ve düzenli bir biçimde kamuya açık karayolu ile taşımasını sağlamak amacıyla bu anlaşmanın sağlandığına dikkat çekti. Konuyla ilgili mevzuatlardan da bahseden davetli konuşmacı, öğrencilerimize bu mesleği seçmeleri durumunda karşılaşabilecekleri zorlukları ve çözüm yollarını anlatarak sunumunu tamamladı.

Seminer, Çevre Mühendisi ve B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı İnci Ateş’in sunumuyla devam etti. İnşaatlarda iş güvenliği konusu hakkında bilgiler veren Ateş, iş kazaları ve meslek hastalıklarına ilişkin 2014 ve 2015 yıllarına ait verileri paylaştı. İş kazalarının en çok yapı işlerinde görüldüğüne dikkat çeken İnci Ateş iyi bir iş güvenliği uzmanının, 4857 sayılı İş Kanunu ile 6331 sayılı iş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nu iyi bilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Programın bir diğer konuşmacısı C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Sinan Kocaman, İş Güvenliği Programı öğrencileri için mezuniyet sonrası fırsatlar ve tehditler konulu bir sunum yaptı. Öğrencilere mezun olduktan sonra hemen iş aramaya başlamaları tavsiyesinde bulunan Kocaman, bir aylık iş tecrübesinin bile gelecek dönemlerde fayda sağlayacağını dile getirdi. Kendi iş deneyimlerinden bahseden davetli konuşmacı, iş sağlığı ve güvenliği sınavı hakkındaki bilgilerini katılımcılarla paylaşarak sunumunu noktaladı.

Eğitim seminerinin son konuşmacısı C sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Meral Göktağ, iş güvenliğinin sağlanmasında ortak sağlık ve güvenlik birimlerinin önemi hakkında değerlendirmelerde bulundu. İş yerlerinde farklı nedenlerden kaynaklanan ve sağlığa zarar verebilecek koşullardan korunmak için bu birimlerin kurulduğunu ifade eden Meral Göktağ, ortak sağlık ve güvenlik birimlerinin Türkiye’deki gelişimi, sistemin nasıl işlediği, avantajları ve dezavantajları hakkındaki bilgi ve deneyimlerini öğrencilerimizle paylaştı.

“İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitim Semineri” toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.


commentFacebook Yorumları

mode_editSen de Düşüncelerini Paylaş!


comment Sen de Düşüncelerini Paylaş!

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceparantez.com sorumlu tutulamaz.

menu
menu