Gündem Haberleri

YEREL SEÇİMLERDE 700 BİN KİŞİ OY KULLANMAYABİLİR

YEREL SEÇİMLERDE 700 BİN KİŞİ OY KULLANMAYABİLİR

 

30 Mart yerel seçimleri öncesi GBT kayıtlarının Emniyet'e verilmesi, 700 bin asker kaçağı ve bakayanın oy kullanmama riskini ortaya çıkardı.

 

Milli Savunma Bakanlığı'nın ekim ayında 700 bin yoklama kaçağı ve bakayanın kimlik bilgilerini Emniyet Genel Müdürlüğü'ne vermesinin ardından, bu durumda olanlar yeniden GBT kayıtlarında görünmeye başladı. Emniyet ve jandarma'ya gönderilen talimatta, GBT kontrollerinde belirlenen kaçakların en yakın askerlik şubesine teslim edilmesi istendi.

 

İŞLEM YAPILMASINDAN KORKUYORLAR

 

Bu durumda GBT sistemi yerel seçimleri de etkileyecek. Seçim listelerinde isimleri olan asker kaçakları ve bakayalar oy kullanmaya gittiklerinde, işlem yapılmasından korkuyor. Kanuna göre haftasonu olduğu için gözaltına alınmayacaklar ancak, tebligatla en kısa zamanda askerlik şubesine gitmeleri istenebilecek. Sosyal medyada örgütlenen gençler, Başbakan Erdoğan başta olmak üzere bir çok bakan ve siyasetçiye mektup göndererek sorunun çözülmesini istiyor. Bedelli askerlik platformundan Ali Deniz Köşker, "Yakalanma korkusu nedeni ile oy kullanamayacağız" diye konuştu.

 

ADAY LİSTELERİ İÇİN SON GÜN

 

30 Mart seçimleri için geri sayım başladı. YSK, belediye başkan adayları ve Belediye Meclis üyesi adayları için son liste teslim tarihinin bugün dolacağını duyurdu.

 


commentFacebook Yorumları

mode_editSen de Düşüncelerini Paylaş!


comment Sen de Düşüncelerini Paylaş!

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceparantez.com sorumlu tutulamaz.

menu
menu