Gündem Haberleri

15 gün içinde ortadan kaybolacaklar

15 gün içinde ortadan kaybolacaklar

Uzmanlar Amerikan Beyaz Kelebeği hakkında uyarıyor “ Ay sonu hiçbir yerde gözükmeyecekler. 15 gün içinde ortadan tamamen kaybolacaklar. Mücadele ağaçtan aşağı indikte sonra değil, ağaçtayken olur. Ağaçtayken yok etmek lazım. Ağaçtan indikten sonra bireysel olarak yaşıyorlar. Dağılıyorlar, dağıldıktan sonra mücadele etmesi de zor”

Son günlerde çok fazla görülen ve evlerin duvarlarına içlerine kadar yerleşen Amerikan Beyaz Kelebeği tırtılları ile mücadele de en önemli detayın mücadelenin ağaçta yapılması gerektiğini ifade eden Uzmanlar “Ağaçtan indikten sonra mücadele etmek çok zor. Henüz ağaçta topluca bir arada duruyorlarken ilaçlama yapılmalı. Bu şekilde sorun kökten çözülmüş olur” diyorlar.

Vatandaşların her şeyi tarım il müdürlükleri ile belediyelerden beklediğini bunun da son derece yanlış olduğunu ifade eden uzmanlar “Ağaç içindeyken yok edilmesi lazım. Ağaç içinde yok edilmezse, beslenmesini tamamladığı zaman aşağı iniyorlar. Aşağı indiği zaman yanında ve varsa eve çıkıyor. Çatıya çıkıyor, saklanacak yer arıyor. Vatandaş rahatsız oluyor, tepki gösteriyor. Bunlar son dönemlere denk geliyor. 15 gün sonra tamamen bitecek bunlar. Bu sorun ortadan kalkacak. Şunun yapılması lazım. Biz sahayı gezdik, baktık ki Amerikan Beyaz Kelebeği var. Vatandaşları uyardık. Ağaçlarını kontrol edin. Varsa Amerikan beyaz kelebeği bize bildirin ya da bizim söyleyeceğimiz ilaçlardan atın diyoruz. Vatandaş bunu yapmadığı zaman 10-15 gün sonra ağaçtan aşağı iniyor. Eve gidiyor sonra vatandaş evimi bastılar diyor. Bunu ağaçtayken yok etmek lazım. Ağaçtan indikten sonra bireysel olarak yaşıyorlar. Dağılıyorlar, dağıldıktan sonra mücadele etmesi de zor” diyorlar.

Amerikan Beyaz kelebeklerinin ağaçlara ve ürünlere bir zararı olmadığını belirten Uzmanlar “Birde bunların ağaca bir zararı yok, bunlar ağacı kurutmaz. Vatandaşlar ağacın yaprakları gittiği zaman ağaç kurudu zannediyorlar. Bunlar sadece yaprak yiyorlar. Aslında bunların ekonomiye de bir zararı yok. Fındığa bir zararı yok, başka bir ürüne zararı yok. Sadece tek sıkıntı insanlar iğreniyorlar bunlardan. Onu önlemek için de vatandaşın bahçesinde ki ağacı ilaçlaması lazım”

Konu hakkında görüşlerini aldığımız bir yetkili ise şunları söyledi “Sorun şurada. Vatandaş bunu tarım il müdürlüğünden bekliyor. Buralar özel yaşam alanları, onlar buraya giremez, müdahale edemez. Orada birisi zehirlense, astımı olan bir hastanın evine denk gelse bunun hesabını kim verecek.. Dünya’da mücadelesi en basit olan böcek bu. Çok basit, ilacı belli, mücadele yöntemi belli. Vatandaş ilgilensin, ağacına bir baksın, kontrol etsin. Ağacında varsa, yanında da ev varsa o eve geleceği belli. O eve saklanmak için geliyor. Yaprakta işi bitiyor, yeterince besleniyor, gelecek sene için kendisine korunaklı bir yer arıyor. Hazırlık yapıyor.

Bu sıkıntı daha çok şehir merkezinde yaşanıyor. Tarım müdürlüklerinin buna müdahale şansı yok, bitirme şansıda yok. Özel yaşam alanlarına müdahale sıkıntılı ama toplu yaşam alanlarında müdahale ediliyor, ilaçlama yapılıyor. Tarım il müdürlüğünün Düzce’deki bütün ağaçlara bakma şansı yok. Herkes kendi ağacına bakacak. İlaçlama haklarında bilgileri yoksa tarım il müdürlüğünü arasınlar,  yetkililer yardımcı olsun. Ama vatandaş diyor ki ben bir şey yapmayayım, yetkililer gelsin ilaçlasın. Böyle bir şey yok. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir şey yok. Fiilen de bunu yapmak lazım, binlerce eleman lazım bunu yapmak için”

Amerikan Beyaz Kelebeği ile mücadeleyi kendi imkanı ile yaptığını söyleyen Gökhan Keskin, Tarım il Müdürlüğüne başvurup konu hakkında bilgi sahibi olduktan sonra önerilen ilacı aldığını ve ilaçlamayı yaptığını ifade ederek “Bunlar ağaçta topluca bekliyor. Diyorlar ki bizi imha et. Bazen ağaçta çok az oluyor, dalı koparıp atmak yeterli oluyor ama bazen de çok fazla oluyor o zaman ilaçlama yapılması gerekli. Bir defa ilaç atıldı mı birinci dölde ki işi bitiyor. Sonra Temmuz’da bir döllenme daha var. O zaman bir ilaçlama daha yapılmalı ağaçtan inmeden. Son olarak Eylül’de bir kez daha çıkıyor. Düzenli olarak üç ilaçlama da bunlar tamamen yok oluyor. Önemli olan ağaçtan inmeden, daha ağaçta iken ilaçlama yapmak. Şimdi Amerikan Beyaz Kelebekleri saklanmaya başladı. Bir 15 gün sonra ortalıkta hiç kalmayacak. Kimse görmeyecek. Saklandıkları yerlerde Nisan, Mayıs gibi kelebek olarak çıkacaklar, çiftleşecekler, bir yaprağa, hangi ağaca giderler belli değil oraya yumurtasını bırakacak. Yumurtadan çıkan larvalar yine yapraktan beslenmeye başlayacaklar. Aynı kısır döndü 10-15 gün o yaprakta beslenecekler ağaçtan aşağı inecekler. Mesele ağaçta iken daha yere inmeden ilaçlama yapılması” şeklinde konuştu.

 


commentFacebook Yorumları

mode_editSen de Düşüncelerini Paylaş!


comment Sen de Düşüncelerini Paylaş!

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceparantez.com sorumlu tutulamaz.

menu
menu