Gündem Haberleri

Konuralp'in kaderi ne olacak?

Konuralp'in kaderi ne olacak?

Düzce’nin tanıtım yüzü olması beklenen bu amaçla özel projeler yapılan, Düzceli idariciler ve bürokratların her fırsatta “Özel önem veriyoruz” dediği Konuralp Mahallesi tam anlamı ile kaderine terk edilmiş durumda.

Tarihi binlerce yıl öncesine dayanan, ilk yerleşim yerlerinden biri olan ve Düzce tarihi denilince ilk akla gelen Konuralp’e gereken ilginin verilmemesi en çok zararı Düzce’ye veriyor. Yaşayan tarih olan Konuralp ile benzeri özellikleri olan Efes, Milet gibi antik kentler Dünya’da tanınırken, Konuralp’in bu kadar geride kalmasının asıl nedeni ise idarecilerin Konuralp’e ve tarihe ilgisiz kalması.

Konuralp’in sorunlarını ve yıkılıp yerine yapılmayanların listesi her geçen gün biraz daha uzuyor.

30 Nisan1990 yılında KonuralpAnfi tiyatronun üzerindeki tarihi evler yıkıldı. Tarihi Konuralp ilköğretim okulu eski binası yıkıldı. Yıkımından sonra yerine bir şey yapılamadı alan hala boş bir şekilde duruyor. 2012 yılında Tekel binası yıkıldı yerine bir şey yapılamadı. Süreçiçersinde alan özelleştirildi. Şuan yeri boş duruyor.

Konuralp Merkezde ıhlamur ağaçlarının altında tarihi çay bahçesi yıkıldı yerine meydan yapıldı.Tarihi Kültür varlığı Konuralp TopçuzadeMehmed Ağa çeşmesi yerinden yıkıldı ve yerine yapılamadı.

Yukarıda sayılanlar Konuralp tarihinin nasıl hiçe sayıldığının birer göstergesi durumunda.

Konuralp’te sadece tarih yok sayılmıyor. 7 mahallesi bulunan Konuralp’te çocukların oyun oynayabileceği oyun alanları ve çocuk parkları da bulunmuyor. Ve bu konuda da henüz atılmış bir adım yok.

Düzce’de bağımlılıkla mücadele çerçevesinde her mahalleye halı sahalar yapılırken Konuralp’te spor konusunda hiçbir gelişme yok. Tarihine saygı duyulmayan Konuralp’in aynı şekilde çocuklarına ve doğasına da saygı duyulmuyor.

Birçok kent,mahalle,belde,ilçe merkezi gelişirken turizm kenti Konuralp senelerdir yerinde sayıyor.


commentFacebook Yorumları

mode_editSen de Düşüncelerini Paylaş!


comment Sen de Düşüncelerini Paylaş!

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceparantez.com sorumlu tutulamaz.

menu
menu