Gündem Haberleri

Ramazan davulcularından konser

Ramazan davulcularından konser

Düzce’de vatandaşları sahura kaldıran davulcular konser verdi

Düzce Belediyesi tarafından Ramazan gelenekleri yaşatılıyor. Kentte vatandaşları sahura kaldıran Ramazan davulcuları tek tip kıyafet giyerken Başkan Dursun Ay, “Geleneklerimizi yaşatmaya çalışıyoruz” dedi.

Düzce’de Belediyenin sınavı ile belirlenen 40 kişiden oluşan Ramazan davulcuları mahalleleri gezerek vatandaşları sahura kaldıracak. Kimlik kartı olan davulcular yarım saatten fazla davul çalmayacak. Davulcular, giydikleri kıyafetle Düzce Belediyesi önünden İstanbul Caddesi boyunca yürüyerek hem davul çaldılar hem de maniler söylediler.

Teneke çalmak yok

Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay, geleneklerin yaşatılması için çalışma yaptıklarını işaret ederek “Bu sene Ramazan davulcularımız belli bir formatta geleneklerimize ve göreneklerimize uygun olarak kıyafetleri ile planlı ve disiplinli bir şekilde davul çalacaklar. Kendileri bu konuyu bize göstermek için geldiler. Geleneklerimize uygun bir şekilde davul çaldırmaya devam edeceğiz. Davulcularımız belli bir disiplin dahilinde yarım saat davul çalacaklar. Çok fazla kimseyi rahatsız etmeden geleneklerimizin devam etmesi için gayret gösteriyoruz. Yaklaşık olarak 40 davulcumuz var. Kılık, kıyafeti her şeyi ile bizim verdiğimiz kartlar ile resmi davulcularımız bu arkadaşlardır. Hepsinin kıyafetleri tam tekmil. Tamamı Osmanlı usulüne uygun kıyafetler. Bizim geleneklerimizi üzerlerinde taşıyorlar. Bundan sonra davulcularımız teneke çalmak ya da değişik elbiselerle değil de Belediyenin verdiği kimlikle davullarını çalacaklar” ifadelerinde bulundu.


commentFacebook Yorumları

mode_editSen de Düşüncelerini Paylaş!


  1. HOPORLERDEN UYANDIRMA YAPIN
    18.5.2018 - 12:10:34 HOPORLERDEN UYANDIRMA YAPIN

    Sayın başkan Teknolojik bir devirde ve o imkan da varken görevlendireceğiniz birisi tarafından Belediye Hopörlerinden uyandırmanız en doğru makul olandır yoksa kimse davulcu istemiyor, Benim şahsi fikrim gelenek olsa da davula karşıyım, gelenek olduğundan çok zamanında davuldan başka bir şey yoktu insanları toplamak, haber etmek, uyandırmak vs. gibi durumlar için deyim yerinde olursa " davul tek alarm mış o zaman" şimdi herkesin telefon alarmı var, saatlerin alarmı var, yani şu yaşadığımız zamanda herkes kendi tedbirini alabilir, BU KONUDA BELEDİYELER, BELEDİYE HOPÖRLERİNDEN, BELLİ BİR SAATTE, ÖRNEK OLARAK SAHURDAN BİR SAAT ÖNCE (02:45) HANİ HOPÖRLERİN SESİ VARDIR YA DİNG DONG ONU BİR KAÇ KEZ ÇALIP ARDINDAN " EY DÜZCELİ VATANDAŞLARIMIZ SAHUR VAKTİ GELMİŞTİR DİYEREK BİR İKİ TATLI KELAM EDEREK BU İŞİ KÖKÜNDEN ÇÖZEMEZLERMİ" GÜRÜLTÜSÜZ DAHA TEKNOLOJİK DAHA İYİ OLMAZ MI MERAK EDİYORUM İLLAKİ DAVUL ÇALMAK ZORUNDAMI, KALKTIN DAVULCUYU YARIM SAAT DİNLİYORUZ, KARDEŞİM İKİ BUÇUK SAAT SONRA ZATEN İŞE GİDECEKSİN UYKU HARAM OLUYOR VS. DAVULCU İSTEMİYORUM KARDEŞİM, GELMEYİN KAPIDAN KOVALARIM VALLA

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceparantez.com sorumlu tutulamaz.

menu