Gündem Haberleri

Yerli oto 2021’de yollarda

Yerli oto 2021’de yollarda

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ve Türkiye’nin en büyük projeleri arasında yer alan ve Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü liderliğinde ilerleyen Türkiye’nin otomobili 2021’de yola çıkacak ve Türkiye’nin petrol ihtiyacının önemli ölçüde azalmasını sağlayacak.

2021'de yollara çıkacak olan elektrikli yerli otomobil hakkında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sosyal medya hesabından bir paylaşımda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı paylaşımda yerli otomobilin 2021 yılında yollara çıkacağını açıkladı.

Türkiye’nin otomobili projesi sayesinde ülkenin Gayri Safi Yurtiçi Hâsılasına 50 Milyar Euro katkı sağlanacak ve petrol bağımlılığımız azalacak.

Erdoğan'ın paylaştığı görselde, Türkiye'nin otomobilinin ekonomiye katkıları şöyle sıralandı:

"100'e yakın yan sektör gelişecek. Bilişim, yazılım ve dijital teknolojileri geliştirecek. Petrole bağımlılığı azaltacak. Akıllı sürüş sistemleri ile geleceğin teknolojilerini yansıtacak."

Türkiye'nin otomobilinin 2021'de yollarda olacağının altı çizilen görselde, "Türkiye'nin otomobilinin GSYH'ye katkısının 50 milyar avro, cari açığa katkısının 7 milyar avro, istihdama katkısının 20 bin" olacağı belirtildi.

Otomotiv sanayi ihracatı verilerinin de yer aldığı görselde 2002'de 4,8 milyar dolar olan ihracatın 6 kat artış göstererek 2017'de 28,5 milyar dolara ulaştığı, otomotiv sanayindeki yıllık üretimin de 2002'de 347 bin adet gerçekleştiği, 2017'de ise 1 milyon 696 bine ulaşarak 4,8 kat artış gösterdiği kaydedildi.

 


commentFacebook Yorumları

mode_editSen de Düşüncelerini Paylaş!


comment Sen de Düşüncelerini Paylaş!

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceparantez.com sorumlu tutulamaz.

menu
menu