Gündem Haberleri

Asılsız ihbarlara para cezası

Asılsız ihbarlara para cezası

Düzce Valiliği tarafından yapılan açıklama da 112 acil çağrı merkezini asılsız ihbarlar ile meşgul edenlere idari para cezası uygulanacağı belirtildi.

Son olarak yayınlanan703 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname uyarınca, 112 Acil Çağrı Merkezini asılsız ihbarda bulunmak suretiyle meşgul ettikleri tespit edilen kişilere para cezası uygulanacak.

Düzce Valiliği tarafından konu ile ilgili yapılan yazılı açıklama şu şekilde;

“Düzce 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğü; İtfaiye, AFAD, Orman, Sağlık, Jandarma ve Emniyet çağrı hizmetlerini bünyesine dahil ederek, 19 Kasım 2015 tarihinden bu yana 7/24 sürekli ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Düzce 112 Acil Çağrı Merkezi; birden çok numaranın bilinmesinde zorluklar ve kurumlar arası yetersiz koordinasyon nedeniyle yaşanan can ve mal kayıplarının önlenmesi, kurumların daha etkin çalışması yönünde faaliyet göstererek, acil çağrı alındıktan sonra ihtiyaç duyulacak tüm ekiplerin en kısa sürede olay mahalline ulaşmalarını hedeflemektedir.

112 Acil Çağrı Numarasının amacı dışında kullanılması, çağrıyı karşılayan personel gereksiz çağrılarla ilgilenirken acil yardım bekleyen kişilerin Çağrı Merkezine ulaşmasında zaman kaybı yaşanmasına, maddi ve manevi kayıplara ve hatta can kayıplarına neden olabilmektedir.

Bu itibarla; geçtiğimiz yıl 112 Acil Çağrı Merkezleri Kuruluş, Görev ve Çalışma Yönetmeliği ile Türk Ceza Kanununun ilgili maddeleri uyarınca Valiliğimiz tarafından alınan idari yaptırım kararına göre cezai işlem uygulanması öngörülmüştü. Son olarak yayınlanan703 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname uyarınca, 112 Acil Çağrı Merkezini asılsız ihbarda bulunmak suretiyle meşgul ettikleri tespit edilen kişilere bu Kanuna göre İl Valileri tarafından iki yüz elli Türk Lirası idari para cezası verilecektir. Tekerrürü halinde bu ceza iki katı olarak uygulanacaktır.

Konu ile ilgili vatandaşlarımızın hassasiyet göstermeleri hususunda kamuoyunun bilgilerine saygıyla sunulur”


commentFacebook Yorumları

mode_editSen de Düşüncelerini Paylaş!


comment Sen de Düşüncelerini Paylaş!

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceparantez.com sorumlu tutulamaz.

menu
menu