Gündem Haberleri

100 yıllık ağaç öğrencilere zarar veriyor diye kesilmiş

100 yıllık ağaç öğrencilere zarar veriyor diye kesilmiş

Namık Kemal İlkokulunun bahçesinde bulunan ve yaklaşık 100 yıllık olan OKALİPTÜS ağacı, iddiaya göre çocuklar için zarar oluşturuyor diyerek kesildi. Okul bahçesinde bulunan ağaç yıllardır orada ve gölgesinde binlerce çocuğun hatırası vardı.

Düzce’de sessiz sedasız 100 yıllık ağaç kesildi. Hem de oldukça komik bir bahane ile. Namık Kemal İlkokulunun bahçesinde bulunan ve binlerce öğrencinin gölgesinden yararlandığı, altına oturup arkadaşları ile sohbet ettiği ve hikayesi ile herkesi duygulandıran OKALİPTÜS ağacı öğrencilere zarar veriyor bahanesi ile kesildi.

Düzce tarihini en iyi bilen aynı zaman da arşiv fotoğrafçılığında duayen isim olan Lütfü Şimşek o ağacın hikayesini şöyle anlatıyor;

“1925 Yılında Düzce'ye Manisa’dan bir maarif müdürü gelir. Okulları gezerken Azmi milli mektebinin (bu günkü Namık Kemal İlkokulu)durumu dikkatini çeker. Okulda sıtma salgını var. Her taraf sivri sinek. Hemen harekete geçer, bahçedeki su kaynağını kurutması gerekir. Manisa'dan getirttiği bir fidanı buraya diker. İki yılda sinekler ve sıtma salgını kaybolur. Beşinci yılda da su kaynağı kurur. Çünkü bu ağaç OKALİPTÜS ağacıdır. Bataklıkları kurutmak için kullanılır. Aynı zamanda yapraklarının salgıladığı bir sıvıda sıtma hastalığının ana ilacıdır. Bu ağacın olduğu yerde sivri sinek barınamaz. Bu ağacın ömrüde 1000 yıl civarıdır. Ana yurdu Avustralya’dır.

Siz kalkıyorsunuz böyle bir ağacı kökünden söküyorsunuz. Hem de çocuklar için tehlike oluşturuyor gerekçesiyle. 90 Yıldır okul bahçesinde tehlike arz etmiyordu da okul taşınmak üzereyken mi tehlike arz ediyor. Tabi yerseniz”

Eğer iddia edildiği gibi ağaç gerçekten çocuklara zarar verdiği gerekçesi ile kesildiyse oldukça komik ve acınası bir durum.


commentFacebook Yorumları

mode_editSen de Düşüncelerini Paylaş!


comment Sen de Düşüncelerini Paylaş!

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceparantez.com sorumlu tutulamaz.

menu
menu