Gündem Haberleri

Keşir, Türk Dil Bayramını Kutladı

Keşir, Türk Dil Bayramını Kutladı

Düzce Milletvekili Ayşe Keşir Türk Dil Bayramı nedeni ile yazılı bir basın açıklaması yaptı. Keşir Mesajında; "Türkçemiz, tarihimizi, kültürümüzü ve değerlerimizi nesilden nesile aktaran, geçmişimiz ile günümüz arasında bağ kuran zenginliklerimizdendir" ifadelerini kullandı.

AK Parti DÜzce Milletvekili Ayşe Keşir Türk Dil Bayramını unutmadı. Yazılı basın açıklaması yapan Milletvekili Keşir; "Bizi millet yapan değerlerin başında Türkçemizin yaşatılması, güzellikleri ve zenginlikleriyle korunması, gelecek nesillere aktarılması büyük önem taşımaktadır.    Anadolu Selçuklulardan sonra, kurulan beyliklerden biri olan Karamanoğulları Hakan’ı Mehmed Bey, millet olarak birlikte yaşamanın ilk koşulu olan dil birliğinin sağlanmasının gerekliliğine inanıyordu. Bu nedenle yöneticiliği  sırasında Türkçeyi resmi dil olarak ilan eden fermanını vermiştir:  "Şimden gerü hiç gimesne divanda, dergâhta, bergâhta ve dahi her yerde Türk dilinden özge söz söylemeye" (13 Mayıs 1277) bir irade yayımladı. Bu sözlerin anlamı günümüz Türkçesi ile şöyledir: "Bugünden sonra hiç kimse divanda, dergâhta, camide, mecliste ve  meydanda Türkçeden başka dilde söz söylenmesin."  

Türkçemizi doğru kullanmak, yabancı kelimelere karşı korumak, dilimizin itibarını yükseltmek, günlük hayatta da Türkçe kelimeleri tercih etmek ve özendirmek hepimizin sorumluluğudur. Unutulmamalıdır ki, Gaspıralı İsmail Bey'in de dediği gibi milleti millet yapan “dilde, fikirde, işte birliktir.”  Bu düşüncelerle, Türk Dil Bayramı’mızı tebrik ediyor, tüm hemşehrilerime selamlarımı sunuyorum" ifadelerini kullandı.


commentFacebook Yorumları

mode_editSen de Düşüncelerini Paylaş!


comment Sen de Düşüncelerini Paylaş!

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceparantez.com sorumlu tutulamaz.

menu
menu