Gündem Haberleri

Alkışlar Kaymakam ve Komutana

Alkışlar Kaymakam ve Komutana

Akçakoca ilçesinde selin vurduğu Uğurlu köyünde yaşayan Oğuzhan Tandoğan isimli vatandaş, korku dolu anları anladı. Tandoğan Akçakoca Kaymakamı Yasin Öztürk ve Akçakoca İlçe Jandarma Komutanı Özgür Üngüt'ün yerinde müdahalesi ve insanüstü gayretleri sayesinde onlarca kişinin ölümden kurtulduğunu söyledi.

 

17 Temmuz Çarşamba günü gecesi başlayan aşığı yağışlar nedeniyle 18 Temmuz Perşembe sabahı yaşanan sel felaketinde her geçen gün yeni detaylar ortaya çıkıyor. Selden kurtulan vatandaşlar; “ Akçakoca Kaymakamı, Akçakoca Karakol Komutanı ve kepçe operatörü olmasaydı çok ölü verirdik" şeklinde konuştu.

18 Temmuz sel felaketinin tozu dumanı dağıldığında geriye,  yaşanan acılar ile sel sabahı gösterilen insan üstü mücadele hikayeleri kalacak. Tıpkı, Akçakoca Kaymakamı Yasin Öztürk, Akçakoca Jandarma Karakol Komutanı  ve Afrin kahramanı Özgür Üngüt ile kepçe operatörünün canları pahasına yerinde ve zamanında yaptıkları  doğru müdahale ile Uğurlu köyünde olası can kayıplarının önüne geçmeleri gibi…

Düzce’nin Akçakoca ilçesinde selin yaraları sarılıyor. Akçakoca ilçesi Esmahanım köyünde kaybolan 5 vatandaşın arama çalışmaları devam ederken, ekipler de bölgede onarım çalışmalarını sürdürüyor. Uğurlu köyünde yaşayan Oğuzhan Tandoğan isimli vatandaş da onlarca insanın mahsur kaldığı, selin yerle bir ettiği köyde yaşadıklarını anlattı. Sel anında Akçakoca Kaymakamı Yasin Öztürk  tarafından bölgeye gönderilen bir kepçeyle insanları kurtardıklarını ifade eden Tandoğan, Akçakoca Jandarma İl Komutanı Özgür Üngüt'ün yardımıyla köyde kayıp verilmediğini ifade etti. Sel anında vatandaşların büyük bir panik yaşadığını söyleyen Tandoğan, Esmahanım köyünde yaşayan vatandaşlara ise heyelan nedeni ile ulaşamadıklarını kaydetti.

“O kepçe olmasaydı en az 50-60 kayıp vermiştik”

Esmahanım köyünde yaşayan insanlara ulaşamadıklarını ve daha sonra Uğurlu köyündeki vatandaşları kurtardıklarını ifade eden Oğuzhan Tandoğan, “Biz gece Esmahanım köyüne ulaşmaya çalıştık. Heyelan olduğu için gidemedik. Bizim dönüm noktamız orası oldu. Biz oraya geçebilseydik orada mahsur kalacaktık. Buraya müdahale edemeyecektik. Bizim Uğurlu köyünde kayıp vermememiz, komutanlarımızla burada olmamız sayesinde oldu. Kaymakamlığın kepçesi vardı. Onun burada olması bizim için büyük avantaj oldu. O kepçe olmasaydı en az 50-60 kayıp vermiştik. Çünkü köyün bir tarafındaki evler mahsurdu. İlk sel geldiğinde insanlar bir şey olmayacak sandı. İkinci sel yağmur yağmadan gürültüyle geldiği için kimse anlayamadı. Zaten 4 kademe su geldi. İlk geldiğinde evleri aldı, sonra bizi sardı, 3. Kademede ise hayatı felç etti. Biz de kepçe yardımıyla kurtulduk” dedi.

“Hayatlarında böyle bir şey görmemişlerdi”

Olay anında vatandaşların büyük panik yaşadığını ifade eden Tandoğan, “Akçakoca Jandarma Komutanımızın kurtulmamızda çok büyük etkisi var. Burada ahırda mahsur kalan bir amacımızı, bir teyzemiz vardı. Onları alamadık. Komutanımız canını ortaya koydu adeta. Kepçeci ile birlikte giderek onları aldılar. Binbaşının ve kepçecinin olması bizim ölü vermememizi sağladı. Çoğu insanlar da bilmiyordu. İnsanlar olayı bilip dışarıda olsaydı ölü sayısı artmazdı. Çünkü insanlar bilmiyordu, panik yaptılar. İnsanlar evlerini, arabalarını bırakmıyordu. Zorla aldık. İnsanlar şaşırdı, çünkü hayatlarında böyle bir şey görmemişlerdi” diye konuştu.


commentFacebook Yorumları

mode_editSen de Düşüncelerini Paylaş!


comment Sen de Düşüncelerini Paylaş!

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceparantez.com sorumlu tutulamaz.

menu
menu