Gündem Haberleri

MELEN BARAJI NE OLACAK?

MELEN BARAJI NE OLACAK?

Hasanlar Barajındaki su seviyesinin azalması ve İstanbul’daki su sıkıntısının gündeme gelmesi gözlerin bir anda Melen Barajına çevrilmesine neden oldu. Konuyu ulusal düzeye taşıyan gazeteci yazar Çiğdem Toker, Barajın zemin sorununa dikkat çekti.

Toker, konuya ilişkin yazısında barajdaki su tutma ölçümleri ile baraj-zemin ilişkisine değindi ve Devlet Su İşleri’nin önlem alması gerektiğini belirtti. Söz konusu yazıda şu görüşlere yer verildi :

“Bölgenin birinci derece deprem bölgesinde olması nedeniyle, baraj emniyeti ve güvenliği açısından, su tutma öncesi baraj ölçüm tesislerindeki veriler, yapılan baraj kazıları sonrası güncelleştirilen jeolojik durum, deneyimli uzman müşavirlerce değerlendirilmektedir. Devlet Su İşleri buna ilişkin olarak şu açıklamayı yapmıştı. ‘Zeminde bir iyileştirme gerekip gerekmediği hususu henüz kesinleşmemiş olup, çalışılan konu baraj çevresinde yer alan mevcut fay hatları nedeniyle deprem durumunda baraj-zemin ilişkisine bağlı olarak zeminde ilave tedbir alınması gerekip gerekmediği araştırılmaktadır.

Barajın kendi yapısında herhangi bir deformasyon kesinlikle söz konusu değildir. Yapılmasını zorunlu gördüğümüz detaylı tüm çalışmalar bittikten sonra gerekirse ilave tedbirler alınarak su tutulma işlemine başlanacaktır”

Toker, yaklaşık bir yıldır Barajda çalışmanın yapılmadığını vurgulayarak, projenin atıl duruma düştüğünü ifade etti.


commentFacebook Yorumları

mode_editSen de Düşüncelerini Paylaş!


comment Sen de Düşüncelerini Paylaş!

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceparantez.com sorumlu tutulamaz.

menu
menu