Gündem Haberleri

GÜRCÜ MUTFAĞINI TANITTILAR

GÜRCÜ MUTFAĞINI TANITTILAR

Gürcü Kültür derneği 10 Ocak Çalışan Gazeteciler gününü unutmayarak, Düzce’de görev yapan basın mensupları için program düzenledi. Düzenlenen programda Gürcü Mutfağına ait yemekler tanıtılırken Gürcü kültürü de anlatıldı.

Düzce Gürcü Kültür Derneği tarafından düzenlenen programa Gürcü Derneğine üye olan Düzce Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Nigar Demircan’ın yanı sıra çok sayıda dernek üyesi ve gazeteciler de katıldı. Programa ev sahipliği yapan Düzce Gürcü Kültür Derneği Başkanı Aydın Kubilay “Bizlere doğru haber ulaştırmak için gecesini gündüzüne katan basın mensubu arkadaşlara çok teşekkür ediyoruz. İnşallah bu programın devamlılığını diliyoruz. Bizleri her daim yalnız bırakmayan ve  aynı zamanda dernek üyesi olan Düzce Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Nigar Demircan’a çok teşekkür ediyorum” dedi.

KÜLTÜRÜMÜZÜ GELECEK NESİLE DE AKTARIYORUZ

Kubilay’ın konuşmasının ardından söz alan Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar ise “ Gürcü Kültürü diliyle yemekleriyle ve sahip olduğu gelenek ve görenekler ile gelecek nesillere aktarılabiliyor. Kültürü ailemizle aktarmak çok önemli bir şey. Bugün özellikle kızımı da getirdim ki bu kültürü görsün ve ailesinin nereden geldiği bilmesini istedim. Birbirinden lezzetli yemekler ile bu sofraya emek vermiş olan Mücella Ulcay hanımefendiye ve Dernek Başkanı Aydın Kubilay’ın kıymetli eşine çok teşekkür ediyorum. Ama asıl büyük teşekkürü bizleri bu sofrada bir araya getirdiği için Aydın Kubilay beyefendiye armağan ediyorum” dedi.

Yemekte Gürcü Mutfağının olmazsa olmazları   kabak tatlısı, sütlü makarna , dolma, yoğurt, mısır ekmeği , gibi Gürcü Kültürüne has yemeklerin tanıtımı yapılarak misafirlere ikram edildi.

Programa katılan Misafirlere Düzceli yazar İlhan Akın’ın  Gürcü göçünü anlatan Sessiz Feryad adlı kitabı ve Düzce’de Şiir antolojisi adlı kitap hediye edildi.

İlhan Akın’ın yazmış olduğu Sessiz Feryad adlı kitabın iki ülke arasında yapılan görüşmeler sonucu Gürcü diline çevrilip Gürcistan’da satışa sunulacağı bilgisi de bu programda vatandaşlara duyuruldu. (İHA)


commentFacebook Yorumları

mode_editSen de Düşüncelerini Paylaş!


comment Sen de Düşüncelerini Paylaş!

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceparantez.com sorumlu tutulamaz.

menu
menu