Gündem Haberleri

Sürgünün üzerinden 156 yıl geçti

Sürgünün üzerinden 156 yıl geçti

Tarihin en acı olaylarından birisi olan Çerkes sürgünü, üzerinden 156 yıl geçmesine rağmen hala acıyla hatırlanıyor.

Çarlık Rusyası’nın, stratejik açıdan önemli gördüğü Kafkaslardan Çerkes halkını sürgüne göndermesinin üzerinden 156 yıl geçti.

Rusya’nın Karadeniz sahiline inme politikası gereği Kuzey Kafkasya’yı ele geçirme amacıyla 1556’dan itibaren başlattığı Kafkas-Rus Çarlığı savaşı 308 yıl sürdü.
Çerkesleri yok ederek Kafkas Dağlarının iç kesimlerine ilerleyen Ruslar, teslim olanları ya Çarlık ordusuna katılma ya da göç etme seçeneğine zorladı.
21 Mayıs 1864’ten itibaren Çerkes toplulukları başta Osmanlı İmparatorluğu olmak üzere dünyanın çeşitli bölgelerine sürgün edildi.
Resmi olmayan rakamlara göre 1,5 milyona yakın Çerkes bir ay içinde sürgüne tabi tutulurken yol şartları, salgın hastalıklar, açlık gibi nedenlerden dolayı yaklaşık 500 bin Çerkes hayatını kaybetti.
Sürgüne tabi tutulanlar Anapa, Novorossiysk, Gelincik, Soçi, Adler gibi Karadeniz limanlarından gemilere bindirildi ve birçoğu Anadolu’da Ordu, Samsun, Tokat, Amasya, Sinop, Yozgat, Düzce, Adapazarı, Kocaeli’ye yerleştirildi.
Çerkeslerin bir kısmı ise Suriye ve Filistin başta olmak üzere Ortadoğu’ya yerleştirildi. Sürgüne maruz kalan Çerkesler zamanla yerli halka karıştı.
Osmanlı İmparatorluğu’na gönderilemeyen Çerkesler ise Orta Laba ve Orta Kuban nehirleri bölgesindeki Rus Kazak köylerine yerleştirildi.
Rusya’nın çok önceden planladığı "Çerkes halkını öz vatanlarından sürgün etme operasyonu" adım adım gerçekleştirilen bir eylem olarak değerlendiriliyor.
Osmanlı topraklarına bile ulaşamadan binlerce kişinin öldüğü bu sürgün "tarihin en acı olaylarından birisi" olarak nitelendiriliyor.
İnsanlık tarihine kara bir leke olarak geçen Çerkes sürgünü, her yıl Türkiye’de yaşayan Çerkesler tarafından da anılıyor. Deniz kenarında "Nart ateşi" yakıp çevresinde "mezar taşı nöbeti" tutulan anma törenleri, "Sürgün Andı" okunması ile sona eriyor.
ÖZLÜ MESAJ YAYIMLADI
Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü Çerkes Sürgününü yıl dönümü nedeniyle yayımladığı mesajında şu ifadelere yer verdi; "İnsanlık tarihine kara bir leke olarak geçen Çerkes Sürgünü, bir milletin 156 yıl önce yaşadığı acı günlerin adıdır.
O günlerde yurtlarından ayrılan, soykırıma uğrayan tüm Çerkes kardeşlerimin yasını paylaşıyor, hayatını kaybedenlere bir kez daha Allah’tan rahmet diliyorum"
KEŞİR'DEN 156. YIL MESAJI
AK Parti Düzce Milletvekili Ayşe Keşir yayınladığı mesajında; "‪#ÇerkesSürgünü’nün 156. Yılı...‬
‪Yaklaşık 1 milyon Çerkes vatanlarından sürüldü. Bu sürgün, en büyük soykırımlardan biri olarak tarihte yerini aldı. Sürgünde hayatını kaybedenleri rahmetle anıyorum. Düzcemiz’de birlikte yaşadığımız başta olmak üzere ve tüm Çerkes’lerin acısını paylaşıyorum" ifadelerini kullandı. 


commentFacebook Yorumları

mode_editSen de Düşüncelerini Paylaş!


comment Sen de Düşüncelerini Paylaş!

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceparantez.com sorumlu tutulamaz.

menu
menu