Gündem Haberleri

FINDIK YABANCI TEKELLEŞMEDEN KURTARILMALIDIR

FINDIK YABANCI TEKELLEŞMEDEN KURTARILMALIDIR

Yeniden Refah partisi Düzce İl Başkanı Nezir Merttürk, 2020 sezonu için açıklanan fındık fiyatının üretici tarafından kabul edilmediğini belirtti. Merttürk, fındığın stratejik bir ürün olduğunu da ifade ederek, ‘ Ekonomik değeri yüksek böyle bir ürün yabancı tekelleşmeden kurtarılmalıdır’ dedi. Yeniden Refah Partisi İl Başkanı Merttürk’ün açıklamaları şu şekilde:

"Ekonomik potansiyeli onlarca milyar dolar olan sektörün en önemli hammaddesinin %70 ini üreten ülkemizin Fındıktan başka dünya piyasasına bu oranda satabildiğimiz başka bir ürün teknoloji  veya gelir getirici bir ihracat ürünümüzün olmaması ve elimizdeki bu değeri yok pahasına adeta zarar edecek şekilde dünya piyasasına verdiğimizi düşündüğümüzde üzücü bir tablo ile karşı karşıya kalıyoruz.
Bu durumda insan düşünmeden edemiyor bu işte bir iş mi var? Birileri tarafından çiftçimizin alınteri emeği , çocuklarının geçimliği ve ülkemizin değerli bir ürünü birilerine peşkeşmi çekiliyor?  Yok öyle değilse işin başında ehli mi yok? Ehil insanlar görevde değilse bu zararın hesabı kimden sorulacak.
Ferrero firması dünyanın çeşitli ülkelerinde fındık yetiştirmek için teşvikler verdi tarlalar kurdurdu. Ülkemizinden aldığı verim ve lezzeti yakalayamadığı için farklı yollarla elimizdeki ürünü yok pahasına almak için var gücüyle oyunlar oynuyor. Buna dur demek gerekiyor.
Sayın tarım bakanı kendisine verilen rekolte yerine kafasındaki veya başkasının kafasındaki rekolteyi açıklayıp çiftçinin umutlarını söndürüyor. Neyse ki bu sene hasattan önce sayın Cumhurbaşkanı taban fiyatı açıkladı Allah razı olsun. Ancak bu açıklanan 22.5 tl  taban tatmin edici bir rakam değildir. 3-4 sene önce olsaydı cani gönülden bu fiyatı alkışlayabilirdik. Geçtiğimiz süreçte artan maliyetlerin yanında 22.5 tl düşük kalmaktadır. 
Maliyetleri de bir tarafa bırakalım, Allahın bize lütfettiği elimizde böyle bir ürün varken neden üretici para kazanmasın? Ülkemiz neden kasasına girecek milyar dolarları başkalarına hibe etsin. Eğer hibe edilecekse batının  sömürüsünden açlık çeken ülkelere hiç parasız hibe edilsin. Hiç olmazsa onun manevi hazzı bizlere kafi olur. Fındık konusunda gerçekten bizde birkaç firmanın ( bakın ülkenin bile değil) sömürüsüne uğruyoruz. Değerlerimizi yok pahasına veriyoruz. Artık yeter….. 
 8 milyon nüfusunun geçim kaynağı olan  fındığın 2 milyar dolar karşılığında satıldığını maliyetler düşünüldüğünde üreticiye pek bir şeyin kalmadığını özellikle dikkatlerinize sunmak istiyorum
Fındık mutlaka korumaya alınmalıdır Fiskobirliğin aksayan yanları varsa düzeltilerek fındığın sigortası görevini üstlenmesi sağlanmalıdır
Ekonomik boyutu düşünüldüğünde üretici değil büyük firmaların korunduğu algısı oluşmaktadır fındık yabancı tekelleşmesinden mutlaka kurtarılmalıdır
Açıklanan rakam tatmin edici değildir. Bu rakam neye göre belirlenmektedir bununda izahatı gerekmektedir.”


commentFacebook Yorumları

mode_editSen de Düşüncelerini Paylaş!


comment Sen de Düşüncelerini Paylaş!

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceparantez.com sorumlu tutulamaz.

menu
menu