Gündem Haberleri

OBEZİTE CERRAHİSİNDE ÖNEMLİ AMELİYAT

OBEZİTE CERRAHİSİNDE ÖNEMLİ AMELİYAT

230 kilo ve vücut kitle endeksi 94.5 olan Süper morbidobez hastaya Düzce Üniversitesi hastanesi genel cerrahi kliniğinde laparaskopikobezite cerrahisi yapıldı.

20 yıldır obezite ile mücadele eden 39 yaşındaki Leyla Acar isimli hastaya Düzce Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Merkezi Genel Cerrahi Kliniğinde mide küçültme ameliyatı yapıldı.

Prof. Dr. Metin Aydın, Yrd. Doç. Dr. İsmet Özaydın, Doç. Dr. Mehmet Yaşar, Dr. Fuat Çetin ve anestezi ekibinden Doç. Dr. Yavuz Demiraran, Doç. Dr. Abdulkadir İskender ve Yrd. Doç. Dr. Gülbin Sezen tarafından gerçekleştirilen ameliyat ile sağlığına kavuştu.

Prof. Dr. Metin Aydın 156 cm ve 230kg olup vücut kitle indeksi 94,5 ile ileri derece morbitobezite olan hasta, hareket kısıklığı, günlük aktivitelerinde yavaşlama şikâyetleri ile Üniversite  Genel Cerrahi Kliniğine ameliyat olmak için başvurduğunu belirtti.

Yapılan müdahale hakkında bilgiler veren Prof. Dr. Metin Aydın  “Hastaya 10.12.2013’te laparoskopiksleevegastrektomi ya da diğer ismiyle Tüp mide ameliyatı (mide küçültme ameliyatı) yapılmış olup hastanın midesinin yaklaşık 60%’ı kapalı ameliyatla alınmıştır. Ameliyat yaklaşık 40 dakika sürdü. Hastanın ameliyatı başarıyla gerçekleşmiş olup ameliyat sonrası genel durumu gayet iyi” şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Metin Aydın Vücut kitle endeksinin 40'ın üzerine çıktığı duruma morbidobezite dendiğini söyleyerek metabolik hastalıklar grubunda kabul edilen bir hastalık olduğu ülkemizde bu sorunun sigaradan sonra önlenebilir en önemli ölüm nedeni olduğunun altını çizdi.

      Aydın “Uluslararası kriterlere göre vücut kitle endeksi 40'ın üzerinde olan herkese obezite cerrahisi yapılabiliyor.  Eşlik eden ciddi bir rahatsızlığı (diyabet, hipertansiyon, kalp damar hastalığı, eklem hastalıkları vb.) olan hastalarda bu sınır ise 35’dir.  60 üzerindeki hastalar süper morbidobezite olarak kabul ediliyor. Kliniğimizde daha önce opere edilen vakaların endexin genelde 60’ın altında” ifadelerini kullandı.

Laparaskopik olarak ilk kez yapıldığını 94.5 olan hasta L.A ya da laparaskopiksleevegastrektominin yapıldığını bu hastaların ortalama 3 gün hastanede yatıp 10 gün sonra günlük yaşantılarına döneceğini belirti.

 


commentFacebook Yorumları

mode_editSen de Düşüncelerini Paylaş!


  1. Selin kalyoncu
    23.6.2018 - 18:12:16 Selin kalyoncu

    Boy 1.58 kilo 102 tüp mide ameliyat olmak istiyorum bir çok diyet denemem var olumsuz spor vb aktivelerde cabuk yorgunluk var b 12eksikliğinden dolayı

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceparantez.com sorumlu tutulamaz.

menu