Röportajlar Haberleri

Dikkat edelim!

Dikkat edelim!

Parantez Gazetesi olarak Düzce Belediyesi İtfaiye Müdürü Mehmet Caner Polat ile kış aylarının yaklaşması ile birlikte Düzce’de yaygın bir şekilde kullanılan sobalar da nelere dikkat edilmesi gerektiği başta olmak üzere birçok konuda sohbet ettik.

 • Kış ayları yaklaşıyor. İtfaiye olarak aldığınız önlemler nelerdir?

Öncelikle merdivenli araçları söylemem gerekiyor. Merdivenli araçlara bakım yaptık. Çatı ve baca yangınlarında merdivenli araçlara ihtiyacımız oluyor.

“ Mesele yangının çıkmasını önlemek”

Mesele yangının çıkması değil yangını önlemek aslında. Yangını önlemek için de toplumda bilinçlendirme çalışmaları yürütüyoruz. Bu anlamda basında çalışan arkadaşlar da ellerinden geleni yapıyorlar, bizlere destek oluyorlar. Sürekli vatandaşımıza basın yolu ile ulaşmaya çalışıyoruz. El broşürleri bastırdık. Bu broşürler de yangına sebep olabilecek nedenleri yer verdik. Nerelere dikkat edilmesi gerektiğini yazdık. Bunları da her fırsatta vatandaşlara dağıtıyoruz.

Anketler düzenledik. Önce vatandaşların neyi bildiğini öğrenmemiz gerekiyor. Biz vatandaşlara bu zamana kadar bir şeyler öğretmeye çalıştık ama vatandaşta ne kadar toplum bilinci oluştuğunu tespit edemedik. Önce vatandaşın eksik olduğu konuları tespit etme yoluna gittik ve bu bağlamda eksikliklere göre hareket etmeye başladık.

 • Siz toplum bilinci oluşturma adına çalışmalar yürütüyorsunuz, kendiniz vatandaşa anlatıyorsunuz. Peki vatandaş size ulaşmak isterse ne yapıyorsunuz?

 
Direk itfaiyenin haber merkezini ararsa bilgi alma şansları yok açıkçası. Ancak bu konuyla ilgili bilgilendirecek personelimiz var. Eğer gerekli personelle görüşmek istenilirse gerekli bilgilendirme yapılıyor.
 

 • Baca yangınları nasıl meydana geliyor?

Öncelikli olarak bacaların temizletilmesi gerekiyor. Hiç önemsenmeyen baca bakımlarının yapılması gerekiyor. Baca yangınlarının çıkmasının birinci nedeni bakımların yapılmamasıdır. Bacanın içinde veya dışında çatlaklar varsa bunların onarılması gerekiyor. Bacanın herhangi bir yerinde meydana gelen çatlaktan çıkan kıvılcım veya ısıdan dolayı yangın meydana geliyor.

“ Her sene mutlaka temizletilmesi gerekiyor”

Bacaların her sene mutlaka temizlenmesi gerekiyor. Temizlenmeyen bacalardan yangın çıktığı gibi karbondioksit gazının da geri tepmesi sonrası zehirlenme olayının neden olmasıdır. Karbondioksit çok zehirli bir gaz türüdür ve insanlar fark edemiyor. Bu zehirli gaz insanların öncelikle beyni etki yapar ve insanlar zehirlendiğini fark edemezler. Birçok insan böyle durumda uykudaysa uyanamaz.

 • Peki insanların karbondioksit gazı zehirlenmesini engellemek için ne yapmalı?

 
“ Soba kullanımını çok iyi öğrenmeleri gerekiyor”

İnsanların soba kullanımını çok iyi öğrenmesi gerekiyor. Yatarken sobanın içerisinde bulunan yanan maddenin içerisine kesinlikle yakıt atılmaması gerekiyor. Lodoslu havalarda soba yanarken yatmamak, sobayı yakmamak da önem arz ediyor. İnsanlar aslında çok basit önlemlerle hayatlarını kurtarma şansları var.

Biz Düzce Belediyesi İtfaiyesi ekibi olarak elimizden gelen bilgilendirmeyi yapıyoruz ama vatandaşlarında bizlere belli konularda ulaşmaları gerekiyor. Bize gelen yardım taleplerini biz hiçbir zaman geri çevirmedik. Bizi ulaştıkları anda yoğunluktan dolayı irtibat kuramamış olabiliriz böyle durumlarda da vatandaşın telefon numarasını alıyoruz ve sonradan dönüş yapıyoruz. Vatandaş direk bu birimin müdürü olarak benimle görüşmek istediği zaman da mutlaka görüşüyorum.

“Bu işin temelinde küçük yaşta eğitilmek geliyor”

Bu işin temelinde küçük yaşta eğitilmek gerekiyor aslında. Anaokullarına gidiyoruz ve onları buraya davet ediyoruz. Sürekli iletişim içinde olmaya çalışıyoruz.

 • İtfaiye araçları yeterli mi?

“Günü kurtarıyor”

Biz hiçbir zaman aracımız, personelimiz ve ekipmanımız yeterli diye bir şey demeyiz. Çünkü ne kadar çok ekipman ve aracınız varsa o kadar başarılı olursunuz. Buradan Düzce için 100 adet araba 1000 adet personel istiyoruz şeklinde anlamamak gerekiyor. Düzce Belediyesi İtfaiye Müdürlüğünde bulunan personel ve ekipman günü kurtarıyor. Önemli olan noktada budur.

Biz ihtiyaçlarımızı Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş’e iletiyoruz. Başkanımızda sağolsun bu konularla ilgileniyor. Kendisi de eski bir itfaiyeci olduğundan dolayı diyalog kurma da sıkıntı yaşamıyoruz.

Şuan için bir itfaiye aracı alımı yapıyoruz. Daha sonra ikinci aracı da alacağız. Başkanımızın bu yönde bir sözü var. Biz diğer yandan elimizdeki araçları nasıl daha iyi kullanırız diye bir araştırma yaptık.

Araçların daha kullanışlı hale getirme yönünde çalışmalar yaptık. Yıllardır su tankeri olarak kullanılan aracı müdahale aracına çevirmek için çalışıyoruz. İhtiyaçlarımız doğrultusuda teknolojiyi takip ediyoruz.

 • İtfaiye personelinin nitelikli olması gerekiyor. Personel alınırken hangi aşamalardan geçmesi gerekiyor?

Bilindiği üzere Türkiye’deki kamu personelinin işe başlaması için KPSS sınavından belli bir puan alması gerekiyor. Sınav haricinde boyuna, posuna, kilosuna, cesaretine, atikliğine de bakılarak alımlar yapılıyor.

“İtfaiyeci çabuk karar verebilmeli”

İtfaiyecinin en önemli özelliğinin çabuk karar verebilir olmasıdır, bunun dışında fiziki şartlarda önemlidir tabi.

“Dünya hizmet yapıyoruz”

Ben ve görev arkadaşlarım Düzce’nin ve Dünya’nın hizmetini laiki ile yapmaya çalışıyoruz. Elimizden geldiğince özveri ile çalışıyoruz. Dünyaya hizmetten de kast ettiğim İstanbul ve Ankara gibi iki önemli şehrin ortasındayız, karayolumuz önemli bir yer tutuyor. Dünyadan birçok aracın kazasına, yangınına müdahale ediyorsak Dünyaya hizmet ediyoruz demektir.

 • İtfaiye denildiği zaman ilk akla gelen yangına müdahale etmek geliyor. Ancak itfaiyenin çok geniş bir görev sahası var. Bunun hakkında bilgi verir misiniz?

“Aslı görevimiz yangın olaylarına müdahale etmek ama…”

Belediye itfaiye yönetmeliği diye bir yönetmelik var. Bu yönetmelikteki aslı görevlerimizin başında yangın geliyor. İtfaiye aslında canlıların kurtarılmayı beklediği tüm acil durumlara müdahale eden bir birimdir.

Yangından tutun depreme kadar, toprak kaymasından tutun enkaz ve patlamaya kadar birçok alan da itfaiye görev başındadır. İlk akla gelen budur ama itfaiyenin diğer görevleri de eğitmek, denetlemek ve yangın güvenliğini almaktır. Trafik kazalarına, su altı ve üstü arama kurtarma hizmetlerini yürütüyoruz. İş yerlerini denetliyoruz, baca temizliği yapıyoruz.

“Özel hizmetler ücretlidir”

İnsanların can güvenliği hizmetleri ücretsizdir ancak Belediye Meclis Kararı ile alınmış kararlar doğrultusundaki özel hizmetler ücretlidir.  Ücretli hizmetlerin paralarını belediye veznelerine yatırıldıktan sonra vatandaş bize gelir. Gerekli hizmeti de alır. Mahsur kalınan tüm noktalar da görev başındayız.

 • Hazırda bulunan itfaiye personeliniz saymış olduğunuz tüm bu görevleri yapabiliyor mu?

“Branşlaşmak çok önemlidir”

Branşlaşmak çok önemlidir. Her personel tüm görevleri yapabilir olmalı ancak kendi uzmanlık alanında daha atılgan olması geriyor. Örnek olarak su altı personeli ayrı bir birim ancak diğer görevlerde de yer alabiliyor.

 • İtfaiyecilik vasfına erişmiş olan personele eğitim veriliyor mu?

“ Bizim eğitimimiz emekli olana kadar bitmez”

İtfaiye personelinin eğitimi hiçbir zaman bitmez. Bu sorunun doğru cevabı budur. Ne zaman itfaiye personeli görevinden ayrılırsa eğitimi o zaman bitmiş demektir. İtfaiye personeli göreve geldiği her sabah ekipman ve araçlar elinden geçer, bütün donanımı kontrol ederek görevine başlar.

Ekipman kontrolünden sonra sabah içtiması alınır. İçtimada da bütün personel eksikleri olası aksaklıkları birbirine söyleyerek eksikleri giderir. İçtimadan sonra sabah sporu yapılır. Bunun dışında eğitimlerimiz var. Birinci eğitim teorik yangın eğitimi, uygulamalı eğitimler, sonrasında harita bilgisi eğitimi ve sabah sporu dışında tekrardan bir spor eğitimimiz var.

 • İlçe itfaiye Müdürlükleriyle iletişim kuruyor musunuz?

“Tek elden kontrol edilmesi gerekiyor”

Sürekli diyalog halindeyiz. Çoğu zamanda bu diyaloğu biz koordine ediyoruz. Ancak burada karar mercii biz değiliz. Bu konularda daha iyi noktaya gelinecek. Eğer itfaiyeler tek elden kontrol edilebilirse daha güzel bir hal alır.

 • Son olarak söylemek istediniz bir durum var mı?

“Toplumla iç içe olan kurumlar her zaman kazanır”

Öncelikle burada sizlere teşekkür etmek istiyorum. Sizlerin aracılığıyla bize bir kişi de ulaşsa yüz bin kişide ulaşsa bizim için kardır. Bize destek olarak görüyoruz. Toplumla iç içe olan kurumlar her zaman kazanır. Bizde sürekli olarak toplumla iç içe olmaya çalışıyoruz.

Düzce’de yaşamaya devam eden tüm insanların bizimle iç içe olması bize güç kazandıracaktır. Acıları unutmak gerekir ancak önlemler unutulmamalıdır.
İlk yardımı toplum ne yazık ki umursamıyor. İlk yardımı da önemsemek gerekir. 


commentFacebook Yorumları

mode_editSen de Düşüncelerini Paylaş!


comment Sen de Düşüncelerini Paylaş!

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceparantez.com sorumlu tutulamaz.

menu
menu