Röportajlar Haberleri

Diş bakımı çocukluktan başlamalı

Diş bakımı çocukluktan başlamalı

Düzce Parantez Gazetesi olarak başlatmış olduğumuz röportaj serisinin bu haftaki konuğu Özel Düzce Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği hekimi ve Sakarya, Bolu ve Düzce Diş Hekimleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi Volkan Aşcı oldu.

20-26 Kasım tarihleri arasında kutlanan Ağız ve Diş Sağlığı Haftası ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Aşcı’nın uyarıları diş sağlığı açısından dikkat edilmesi gereken bilgilerle dolu.

 • Öncelikle kendinizi tanıtır mısınız?

İsmim Volkan Aşcı ,60 yaşındayım. 30 yıldan fazla Düzce’deyim. Eğitimimi tamamladıktan sonra Düzce’ye eşimle birlikte geldik ve Düzce’nin insanına hizmet etme amacıyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Hacet tepe Üniversitesinden mezunum. Sanırım ilk ve son görev yerimiz burası olacak.

 • 20-26 Kasım Ağız ve Diş Sağlığı Günü olarak kutlanmaktadır. Bununla ilgili olarak bir değerlendirme de bulunur musunuz? Tarihçesi hakkında bilgi verir misiniz?

Kendi aramızda kutlamanın bir anlamı yok

Tarihçesi hakkında bilgim yok. Bu kutlamaların sadece kendi aramızda kutlamalar değil de halka bir şeyler anlatma noktasında kullanılırsa daha faydalı olacağına inanıyorum. Eğer bu haftayı biz kendi aramızda kutlayacaksak bir anlamı olmayacaktır. Diş hekimliği haftasının bizim için değil halk için olması gerekir.

 • Diş Hekimleri Odasında yönetim kurulu üyesisiniz. Düzce’de bu anlamda ne tür faaliyetleriniz var?

Genellikle  serbest çalışan diş hekimlerinin sorunları ile ilgileniyoruz

Sakarya, Bolu ve Düzce Diş Hekimleri Odasında yönetim kurulundayım.  3 senedir görev yapıyorum ve bu sene son senem. Artık seçimlere katılmak istemiyorum. Düzce’de serbest çalışan diş hekimlerinin sorunlarını çözmeye, anlamaya ve yukarıya iletmeye çalışıyorum.

Kamudaki dişhekimleri  odaya kayıt yaptırmak  zorunda değiller. Bundan dolayı da kamuda çalışan diş hekimleri genellikle odalara kayıt yaptırmazlar. Serbest  çalışan dişhekimlerinin kayıt  yaptırması ise zorunludur.  Doğal olarak da odaların öncelikli görevi üyelerinin sorunlarını çözmek ve de Türkiye  genelinde ağız ve diş sağlığı problemine eğilmektir.
 

 • Serbest çalışanların sayısı yeterli mi?

Sayısı yeterli

Bence yeterli. Kamuda çalışan bildiğim kadarıyla 25 den fazla dişhekimi  var. Kamuda yapılanın yeterli olmadığını , randevu süresinin uzun olduğunu düşünenler de serbest çalışanlara  geliyor. Bu talebi karşılayacak kadar da serbest çalışan diş hekimi arkadaşımız var.

 • Diş bakımı açısından yapılması gerekenler hakkında bilgi verir misiniz?

Çocukluktan başlaması gerekiyor

Öncelikle diş bakımının çocukluktan başlaması gerekir. İlk önce anne babaya görev düşüyor bu anlamda. Çocuklara diş bakımı konusunu söylerlerken kendilerinin de bir model olmaları gerekiyor. Çocuğa dişi fırçala derken kendin fırçalamıyorsan bunun bir anlamı yok. Anne baba çocuğa örnek olmalıdır.

Fırçalanması gerektiğini bilmeli

Çocuk küçükken dişlerinin fırçalanması gerektiğini öğrenmeli. Başlangıçta bu anne ve babanın yardımıyla oyun şeklinde  olur.   

Genel olarak  2 yaş sonrası ebeveyni ile , 4 yaşından sonra da  kendisinin  dişlerini  fırçalama alışkanlığını kazanması  gerekir.

 • Diş kontrollerinin süresi nedir? Size hangi süre aralıklarıyla gelmeleri gerekir?

Bir seneye de razıyız

6 ay diye bilinir ama bunu kimse uygulamaz diş kontrolünde. Dişin çürümesini engelleyecek işler yapılmalıdır. Yoksa diş çürüdükten sonra tedavisi hem zor hem de pahalı bir işlemdir. Sene de bir sefer gelirlerse  yeterlidir. Sorun çürükler oluşmadan çözümlenmiş olur.

Batı ülkelerinde diş kontrolleri 6 ay arayla yapılması başarılılmış ama bizde öyle değil. Biz bir sene aralığıyla gelmesine de razıyız.

 • İnsanlar diş ile ilgili sorun yaşamadan diş hekimine başvurmuyor. Bununla ilgili olarak nasıl bir değerlendirmede bulunursunuz?

Diş hekimlerine başvursalar sorun yaşamayacaklar

Genel yapı budur. Yıllık bakımını diş hekimine yaptırırsa yaşadıkları sorunlar olmayacaktır. Çürüğü kendinin fark etmesini  beklemektense diş hekiminden yardım istemesi dişlerinin çürümesini  veya çürüyen var ise erken tanı ile sorunun büyümesi  engellenecektir.

Günlük bakımını kendisi yapacak ama yıllık bakımını diş hekimine yaptırması gerekir. Arabayı yıllık bakıma getiriyor insanlar ama kendisi için bu kadar hassas olmuyorlar. Arabayı yıllık bakıma getirirken kendisini de bakıma getirmesi gerekir. Ben diş hekimi açısından söylüyorum tabi. Diğer sağlıkla ilgili dallara da gitmesi gerekir.

 • Diş çürümesinin aşamaları nelerdir?

Hasta kendisi fark edemez

Diş çürümesini ilk etapta bizler fark edebiliyoruz. Hastanın fark ettiği zaman ekşiye, tatlıya, sıcağa, soğuğa karşı hassasiyet meydana geliyor. Hasta fark ettiği zaman çürük de çok yol alınmış olunuyor. Hasta bize kontrol amacıyla gelirse biz yolun başındayken çürüğü tespit ederiz ve ona yapılması gerekenleri söyleriz. Sorun büyümeden çözüme kavuştururuz.

Ayrıca tek sorunun çürük olmadığını ağızda görülebilecek başka problemlerin de bir dişhekimi tarafından  fark edebileceğini hastaların bilmesi gerekir
Hastalar  eğer düzenli fırçalamasını yapar ve biraz da yediğine dikkat ederse kendi üzerine düşeni yapmış olur. Bakıma rağmen sorun yaşanırsa da diş hekimi çözüme kavuşturacaktır.

 • İnsanlar dişlerini fırçalarken nelere dikkat etmeliler. Diş fırçalamanın bir taktiği var mı?

Önemli olan diş etinden dişe doğru fırçalamaktır

Tabi ki var. Diş fırçasını diş etinin üzerine koyacağız, ağzımızı hafif bir şekilde aralayacağız ve her seferinde fırçayı diş etinden dişe doğru fırçalayacağız. Süpürür bir vaziyette fırçalayacağız. Ağız kapalı olmayacak. Alt ve üst çeneyi mutlaka ayrı ayrı  fırçalayacağız. İçini ve dışını . En son dişlerin çiğneyici yüzünü de fırçalamak gerekir.

 • Diş taşlarının oluşmasını nasıl engel olacağız?

Engel olunamaz ama oluşum süresi uzatılabilir

Diş taşlarının oluşmaması için de bakım gerekiyor ama diş taşı oluşumu gerçekleşiyor. Diş taşının oluşumunda  yediğimizin  içtiğimizin dışında tükürük bezinden salgılanan tükürük de  etken
 

 • Diş taşlarının temizletilmesi sağlıklı bir yöntem mi?

Temizlik gerekir

Herkes bu soruyu soruyor. Elimizi yıkamak nasıl gerekliyse dişleri temizletmek de  gereklidir. Temizliğin gereksiz olduğunu söylemek garip olur. Eğer diş temizliği ehil ellerde yapılırsa hiçbir zararı olmaz. Zararı bırakın faydalı bir işlem olacaktır. Ehil ellerin yapması çok önemli. Hasta kendisi yapmayacak veya diploması olmayan bir kişiye yaptırmayacak.

 • Serbest çalışanlar ile kamu da çalışan diş hekimleri arasında diyalog kurma adına ne tür çalışmalarınız var?

 
Her sene uluslararası düzeyde kongreler yapılır. Yapılan bu kongreler herkese açıktır. Kamuda çalışan serbest çalışan diye bir ayrım yoktur. Kim ister, kim ücretini öder, kim bu iş için zamanını ayırırsa bu kongrelere katılabilir. Son gelişmelerden faydalanabilir.

Serbest çalışanlar daha fazla ilgi göstermek zorunda

Ancak yapılan kongrelere %90-95 düzeyinde serbest çalışan diş hekimleri katılır. Çünkü serbest dişhekimliğinde bir rekabet ortamı vardır.  Kendisini yenilemek zorundadır.
 

 • Kalite bakımında serbest çalışanla kamuda çalışan arasında bir fark var mı?

Kamuda çalışanların zorunlulukları var

Normalde olmaması gerekiyor. Kamu çalışanların üzerinde belli bir süre de belli sayıda hastaya bakma zorunluluğu var. Malzeme alımlarında istedikleri malzemeyi elde edemezler. Teknisyen çalışmaları da ihale ile yapılır.

En ucuz fiyat verene yaptırıldığı için maalesef  teknisyen işleri alt düzeyde olur. Bu nedenlerden dolayı kamuda çalışan arkadaşlar ne kadar uğraşsalarda  bu negatifleri aşamayacakları için belli bir fark oluşuyor.

Başlangıçta bilgi ve beceri açısından hiçbir farkımız  yok. Aynı eğitimi almış insanlarız .

 • Son olarak eklemek istediğiniz bir husus var mı?

İsteklerimiz tavsiye niteliğinde olur

Bizim isteğimiz herkesin ağzına düzgün bakması, gerekli bakımları yaptırması. Çok fazla fakülte açılıyor , öğretim elemanı sayısı aynı oranda artmadığı yeterli ekipman ve hasta bulunamadığı  için yeni mezun olan diş hekimleri yetersiz oluyor. Sınıf  kontenjanları çok arttığı ve hocalarının sayısının azaldığı için bir sorun oluşuyor.

Bunlar bizim çözümleyebileceğimiz sorunlar değil. Biz sadece dile  getirebiliriz bu problemleri. Diş hekimi mezun olsun ama mezun olanlar hakikaten diş hekimi gibi mezun olsun.  Herkese sağlıklı gülüşler diliyorum.


commentFacebook Yorumları

mode_editSen de Düşüncelerini Paylaş!


comment Sen de Düşüncelerini Paylaş!

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceparantez.com sorumlu tutulamaz.

menu
menu