Röportajlar Haberleri

Bizler köprü görevi görüyoruz

Bizler köprü görevi görüyoruz

Parantez Gazetesi olarak başlatmış olduğumuz röportaj serisinin bu haftaki konuğu Beşir Derneği Düzce Şubesi Başkanı Mustafa Bilim oldu.


Düzce’de kendilerinin yaptığı yardım kampanyaları hakkında bilgiler veren Bilim, Beşir Derneği olarak yapmayı planladıkları projeler hakkında da bilgiler paylaşarak Düzce kamuoyunu aydınlattı.

 

  • Öncelikle kendinizi tanıtır mısınız?

 


İsmin Mustafa Bilim. Beşir Derneği Düzce İl Temsilcisiyim. Aslen Çorum’luyum. 6 yıldır Düzce’de yaşıyorum. Beşir Derneğinde gönüllü olarak hizmet etmeye çalışıyorum.
 

 

  • Beşir Derneği hakkında bilgi verir misiniz?


Heyet yapılanması %80 tamamlandı


Beşir Derneği şuanda 56 ülkede yardıma ihtiyacı olarak kişilere ulaşarak hizmet vermektedir. Türkiye’nin bütün il ve ilçelerinde hemen hemen faaliyetlerini sürdürmektedir. Türkiye genelinde heyet yapılanmasını da %80 civarında tamamlamıştır. İlçelerde de bu yapımı tamamlanmaya çalışılıyor.


Kamu yararına çalışan dernek niteliğini taşıyoruz


Türkiye’de sosyal yardımlaşma derneği aynı zamanda kamu yararına çalışan dernek niteliği kazandı bakanlar kurulu kararıyla. Yaklaşık 4 yılda bu statüde de devam etmektedir. Derneğimiz resmi bir kuruluş niteliği kazanmış oldu.


Biz köprü görevi görüyoruz


Beşir Derneği nerede bir ihtiyaç sahibi varsa onlara kucak açmaya, onların ihtiyaçlarını gidermeye yönelik olarak bir dernektir. Biz burada köprü vazifesi görmekteyiz. Hayırseverlerden ihtiyaç sahiplerine ulaşan bir dernek olarak görevimizi yürütmekteyiz.


Faaliyetlerimizi resmi olarak yürütüyoruz


Yapmış olduğumuz işlemler resmi olarak yürütülüyor. Herhangi bir yerde ihtiyaç sahibi var; hadi ona ihtiyacını getirelim diye bir durum söz konusu olamıyor. Aynı Sosyal Yardımlaşma Vakfı gibi prosedürlerimiz işliyor. Gelen referanslarla ihtiyaç sahiplerinin başvurusu alınıyor ve merkeze gönderiliyor. Merkezden gelen cevap doğrultusunda hareket ediliyor. Daha sonra ihtiyaç sahibinin evine giderek incelemeler yapılıyor. Gerçekten ihtiyaç sahibi olup olmadığına dair başta muhtar olmak üzere çevresinde bulunan insanlardan bilgiler alıyoruz ve bilgiler merkeze tekrardan ulaştırılıyor. Gelen geri dönüş sonrasında yardım edilip edilmemesi konusunda son karar veriliyor. Genellikle her yıl bu durum tekrar ediliyor. İhtiyaç sahibi ailenin ihtiyacına göre yardımlar yapılıyor. Ailelere yardım edilmeye devam ediliyor.


Market açacağız


Türkiye’de Beşir Derneği olarak 35 tane ihtiyaç sahiplerinin kullanabileceği marketimiz var.  Biz de Düzce’de ihtiyaç sahiplerinin kullanabileceği bir market açma adına çalışmalar yürütüyorduk. Marketimizin yerini belirledik ve içini malzemeyle doldurduk. Aralık ayının ilk haftası içerisinde bu mağazayı faaliyete sokmayı amaçlıyoruz.


Yaşanan sıkıntı ortadan kalkacak


Marketin açılması ile birlikte hem bizim için hem de ihtiyaç sahipleri açısından kolaylık olacak.  Biz elimizdeki malzemeyi poşetlere doldurup aileye getiriyorduk ancak ailenin evinde ne olup olmadığını bilmediğimiz için sıkıntı yaşanıyordu. Bu konularda sıkıntılar yaşıyorduk. Ama marketin faaliyete geçmesi ile birlikte bu sıkıntılar yaşanmayacak. Aile neye ihtiyaç duyarsa belirlenen limitte evinin ihtiyacına göre alışveriş yapabilecek. Aynı marketten alışveriş yapar gibi barkot sistemiyle aylık olarak alışverişini yapabilecek.
Bunların dışında askıda ekmek uygulamasını başlatacağız. Belli zaman aralıklarında esnafa ve vatandaşlara çorba dağıtılmasını planlıyoruz. Hemen hemen bütün kandillerde Cedidiye Camiinde lokma ikramımız oluyor. Geleneksel hale geldi bu durum. Aşure ayında aşure ikramımız oluyor. Bunlar Düzce’de geleneksel bir hal aldı.


Mahsur kalan 10 Bin kişiye çorba ikram ettikk


Bolu Dağında ve E-5 kara yolunda bir uygulamaya başladık. Geçen sene yolda kalan araçlardaki vatandaşlara 10 bin kişiye çorba dağıtımı yaptık. 24 saat araçlar orada mahsur kaldı. Binlerce araçta hiçbir şey kalmamış. İnsanlar ciddi anlamda açlık yaşıyordu. Gidecek hiçbir yerleri yoktu. Arazi araçlarıyla Düzce Merkezden Kaynaşlı otobanına 4 saatte ulaşabildik. Biz bunu sürekli yapmak istiyoruz. Ramazan ayında E-5’de trafik kitlenir. Bizde Beşir Derneği olarak yolda kalan insanlara iftarlarını yapmaları için yiyecek vererek yardımcı olduk, olmaya devam etmek istiyoruz bundan sonraki süreçlerde de.
Faaliyet alanımız genişliyor; bu duruma paralele olarak da gönüllerimizin sayısı artıyor. Bizim amacımız yapılan yardımların seviyesini ilerleye getirmektir. 
 

  • Kamu yararına çalışan dernek statüsüne geçtiğinizden bahsetmiştiniz. Yapmış olduğunuz çalışmalarda size nasıl bir kattı sağladı bu durum?

 


Vergilerin %10 bağış olarak verilebiliyor


Devletin resmi kurumlarıyla ortam çalışma yapma fırsatımız olabiliyor. Aynı zamanda bağışçılarımıza faydalı oluyor. Türkiye cumhuriyetinde vergi veren bir vatandaş devlete vermeniz gereken verginin %10’unu kamu yararına çalışan derneklere verebiliyorsunuz. Örnek vermek gerekirse sizin bu yıl 10 bin liralık bir verginiz çıktıysa siz bunun bin lirasını bu derneklere bağışlayabiliyorsunuz. Verdiğiniz bu pay verginizden düşüyor. Bu durum bağışçılar açısından da iyi oluyor. Bu uygulamayı yaptığımız firmalar var.
 

 

  • Hayırseverlere ulaşmanızda sıkıntı oluyor mu?

 


Ani ve acil durumlarda sorun yaşanıyor


Hayırseverlere ulaşmada bazen sıkıntı yaşıyoruz. Ama biz ikili ilişkilerle faaliyetlerimizi sürdürdüğümüzden dolayı bu anlamda pek bir sorun yaşamıyoruz. Yaptığımız çalışmalar çevremizde biliniyor ve Düzce’de de daha geniş alanlara yayılmaya başladı. Beşir Derneği Düzce’de tanındığı için pek fazla sıkıntı yaşamıyoruz fakat ani ve acil durumlarda sorunlar yaşıyoruz.


Bayırbucak’a 4 gün önce acil bir yardım göndermemiz gerekti. Önceden düzenli olarak yardımlar gidiyordu. Orada yaşanan sıkıntılar arttığı için gönderdiğimiz yardımlar yeterli bir seviyeye olmuyordu. Bir tır gönderiyorduk 20 tır göndermemiz gerekti. Bu ve bunun gibi ani gelişen durumlarda sıkıntılar yaşayabiliyoruz.
 

 

  • Aziziye Gençlik Derneği’ni kardeş dernek olarak görüyorsunuz. Aziziye Gençlik Derneğinin çalışmaları hakkında bilgi verir misiniz?

 


Derneğe üye olan kardeşlerimizden Allah Razı olsun. Azimle çalışıyorlar ve yaptıkları işlere inanıyorlar. Mahallesinde bulunan insanların değerli olduğunu bu insanlar biliyor. Bizim toplumumuzdaki algı “ Bir insan uyuşturucu madde kullanıyorsa dışlanması gerekiyor” şeklinde. Ama onlar bu durumu aşmışlar. Dışlamak yerine onları benimsiyor ve mücadele içerisine giriyorlar.


Uyuşturucu madde kullanan kişileri toplayarak sohbetlere gidiyorlar. Manevi ortamlarda bulunuyorlar. Kafiyeler düzenliyor. Gençlerimiz üzerinde etkili olan büyüklerimizin yanlarına getiriyorlar. Biz bunlara şahit olduk, göz yaşlarıyla izlediklerimiz de oldu. Benim tanıdığım Aziziye Gençlik Derneği vasıtasıyla uyuşturucudan kurtulmuş en az 20 kardeşimiz var. Hatta bir tanesi karşımda hüngür hüngür ağladı. Sadece ben değil eşim, annem, babam ve çocuklarım sizlere dua ediyor dedi. Bir insanın uyuşturucuya başlı olması sadece kendine değil çevresinde bulunan insanlara da olumsuz etkileri oluyor. Uyuşturucudan kurtulan kişiler ile birlikte çevresindeki insanlarda bizlere dua ediyorlar.


Aziziye Gençlik Derneği bu konuda gerçekten ciddi anlamda çalışmalar yapıyorlar. Bizde Beşir Derneği olarak ihtiyaç sahibi olan ailelere elimizden geleni yapıyoruz.
 

 

  • Türkiye’nin neredeyse tamamında faaliyet gösteriyorsunuz. Burada ihtiyacı olan biri için diğer iller ile koordineli bir şekilde çalışıyor musunuz?

 


Düzce’ye lojistik üssü kurulacak


Beşir Derneği genel merkezi tarafından Düzce’de lojistik üssü kurulacak. Düzce dahil 8. Merkez olarak geçiyoruz. 8. Merkezde 22 tane il bulunuyor. Bu 22 ilin lojistik üssü de Düzce’de kurulacak. Bir dönüm kapalı alan içerisinde yapılacak. Arazi için araştırmalarımız devam ediyor. Toplanan yardımlar burada biriktirilecek ve dağıtımı bu merkezden diğer illere yapılacak.


Düzce’de olması bizim için çok avantajlı olacak. Neye ihtiyacımız olursa hepsi elimizin altında olacak.
 

 

  • Üniversite öğrencilerine yönelik olarak yapılan çalışmalar var mı?

 


Öğrencilere yönelik çalışmalarımız var


Üniversite öğrencilerine yönelik olarak burs çalışmalarımız var. Aynı zamanda farklı alanlarda da desteklerimiz var. Özellikle kız çocuklarımız için girişimlerde bulunuyoruz. Ücretsiz olarak öğrencileri yurtlarımızda barındırıyoruz.


Beşir Derneğinin kardeş vakfı olarak Semerkant Vakfının üniversitenin olduğu yerlerde yurtları var. Buralarda ücretsiz bir şekilde öğrencileri barındırıyoruz. Yüzde yüz burs veriyoruz. Ücretsiz okutuyoruz. Aynı zamanda burslar veriyoruz. Öğrenim hayatları boyunca burs olarak veriliyor.
 

 

  • Mültecilere yardım ettiğinizi söylediniz. Ne yönde yardım da bulunuyorsunuz?

 


Bizim yükümüz azaldı ama…


Genel olarak gıda yardımı yapılıyor. Kış aylarında da yakacak yardımı yapıyoruz. Devletimiz ihtiyaç sahibi olan kişilerin hemen hemen hepsine yakacak yardımı yapıyor. Bu konuda yardım dernekleri olarak bizim yükümüz alınmış durumda. Ama mültecilere böyle bir yardım söz konusu değil. Çok zor da zaten böyle yardımların yapılması. Çünkü bunun için bir alt yapı oluşturmak gerekiyor. Mültecilerin ülkemize gelişi çok ani oldu.
Sosyal yardımlaşmadan mültecilerin bu yönde bir yardım alamadığı için bizler görevi üstlendik. Kışın genellikle yakıt yardımına ihtiyaçları oluyor. Bunların yanında gıda yardımları da yapılıyor.


Din, dil ve ırk ayrımı yapmıyoruz


İş bulma noktasında sıkıntı çektikleri için ihtiyaçlarını gideremiyorlar. Bizler din, dil ve ırk ayrımı yapmıyoruz. Biz Müslüman olacak diye bir şart koymuyoruz yardımlarımızda, yardımcı olduğumuz Hristiyan aileler de var. Düzce sayısı çok olmamasına rağmen yardım ettiğimiz Hristiyan ailelerde var. Bizim için tek kıstas ihtiyaç sahibi olmasıdır.
 

 

  • Diğer yardım kurum ve kuruluşlarıyla iletişim içerisine geçiyor musunuz?

 


Allah devletimize zeval vermesin


Allah devletimize zeval vermesin. Eğer Sosyal hizmetler olmasaydı Türkiye’de hiçbir sivil örgütü çalışmalarını yürütemezdi. Kışın kömür dağıtımı olmasaydı biz izdiham yaşanacağından dolayı mağaza açamazdık. Biz onlara prosedür noktasında yardım ediyoruz. Kendileri de işlemlerini sıkı takip ediyorlar. İhtiyacı olan yeter ki oraya başvuru yapsın.
Sosyal Hizmetler kurumuyla birlikte çalışmalarımız oluyor. Bizim yardım edemediklerimize onlar yardım ediyor. Onların prosedür noktasında yardım edemediklerine bizler yardım ediyoruz. Böyle bir ilişki içerisinde çalışmalarımızı yürütüyoruz.
 

 

  • Son olarak söylemek istediğiniz bir şey var mı?

 


Öncelikle hayata geçireceğimiz bu mağazanın sürekli olmasını istiyoruz. Düzceli iş adamları, esnaflar ve vatandaşlar gelip bizim kurduğumuz mağazayı görmelerini istiyoruz. Yardım mağazası Türkiye’de Beşir Derneği tarafından oluşturulmuş ilk ve tek sistemdir.
Bizim çalışmalarımız gönüllülük esasına dayanmaktadır. O yüzden üyelerimiz daha fazla efor sarf etmek zorunda kalıyorlar. Düzce’de 5 binin üzerinde gönüllümüz var. Bizlerin sesini duyurma fırsatı verdiğiniz için sizlere teşekkür ediyorum.
 
 
 

 

 


commentFacebook Yorumları

mode_editSen de Düşüncelerini Paylaş!


comment Sen de Düşüncelerini Paylaş!

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceparantez.com sorumlu tutulamaz.

menu
menu