Röportajlar Haberleri

Hastalarımız Mağdur Olmayacak

Hastalarımız Mağdur Olmayacak

SGK’nın kemoterapi ilaçlarının hastane eczanelerinden temin edilecek olmasıyla ilgili uygulaması başladı. Kemoterapi gören hasta ve yakınlarındaki endişeleri gidermek için Düzce Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekim Yrd. Doç. Dr. Kürşad Öneç’den bilgiler aldık.

Hastaları endişeye temin edecek bir durumun olmadığını belirten Yrd. Doç. Dr. Öneç, “Tüm hastaneler gibi bizde hazırlıklarımızı yaptık. Hastanemiz eczanesinde ilaçlarımız mevcut” dedi.
 
Düzce Parantez Gazetesi olarak başlattığımız röportaj serisinin bu haftaki konuğu Düzce Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekim Yardımcısı İç Hastalıkları Nefroloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Kürşad Öneç oldu.

Öneç ile 1 Aralık 2015 tarihinde yürürlüğe giren Kemoterapi ilaçlarının sadece hastanelerde bulunan eczanelerden temin edilmesi uygulamasıyla birlikte hasta ve yakınlarının yaşadığı endişeleri konuştuk. Bu uygulamanın artıları ve eksilerinin yanı sıra kemoterapi tedavisi gören hastaların nelere dikkat etmesi gerektiği gibi bir çok konuda da uzmanından bilgiler aldık.

  • 1 Aralıktan itibaren uygulamaya konulan kemoterapi ilaçlarının sadece hastanelerin eczanelerinden temini konusunda yapılan değişiklik hakkında ne düşünüyorsunuz?

SGK’nın aldığı bir karardır

Sosyal Güvenlik Kurumunun aldığı bir karardır.Bu karar 2015 yılının ortalarında alınmış bir karardı.Sadece üniversite hastaneleri ile ilgili alınan bir karar değil bütün hastaneleri kapsayan bir uygulamadır. Kemoterapi ilaçları ayaktan reçete edilemeyecek veya hastalar eczanelerden ilaçları temin edemeyecekler bundan sonra.

Aksaklıklardan dolayı uzatılmıştı

İhtiyacı olan hastaların, ilaçlarıhastanelerin eczanelerinden alarak kullanılması kararlaştırıldı. Temmuz ayının başında uygulanacaktı ancak adaptasyon süresinin uzaması ve satın alım işleminin teminatı konusunda hastaneler sıkıntı çekince,  süreç 1 Aralık tarihine kadar uzatılmıştı. Hastalar SGK talebi üzerine artık eczanelerden bu ilaçları temin edemeyecekler. Eğer temin etmek istiyorlarsa da SGK’dan bağımsız bir şekilde ilaç ücretlerini kendileri ödeyecekler.

Biz %90’ını temin ettik

Bizler bu ilaçları alabilmek için gerekli girişimlerde bulunduk ve alımlarımızı gerçekleştirdik. Alımların %90’ı tamamlanmış durumda, ara alımlarla birlikte hızlandırılmış bir şekilde eksiklerimizi tamamlayacağız.Önümüzdeki ay için tedavilerde kullanılacak ilaçların tamamı yönetim tarafından temin edildi.Sipariş ettiğimiz ilaçların gelmesiyle birlikte kullanabileceğimiz bütün ilaçlar hastanemiz eczanesinde bulunacak.

  • Başlatılan bu uygulamadan hastalar nasıl etkilenecek?

Geçiş sürelerinde sıkıntı yaşanıyor

Bu tür uygulamalarda sadece geçiş sürecinde biraz sıkıntı yaşanabilir.Üniversite hastaneleri kendi alanında daha bağımsız bir yapıya sahip olduğundan dolayı alımları konusunda ihale süresi biraz sıkıntılı oluyor. Ancak hastaların bu konuda mağdur olacağını düşünmüyorum.

Geçiş sürecinde bazı aksaklıklar bizim hastanemizde de olabilir, başka hastanelerde de olabilir. Aslına baktığınız zaman hastalar eczanelere gitmek zorunda kalmayacaklar. İlaç temin etmek için hiçbir çaba sarf etmeyecekler. Bu da hastalar açısından olumlu bir süreçtir.

  • Bazı hastalar şehirden uzak yerlerde yaşıyorlar. Ulaşım alanında sıkıntı yaşayan hastalar ilaçları temin etme konusunda nasıl bir yol izleyecekler?

Evde uygulanabilecek bir tedavi değil

Kemoterapi ilaçları hastaların evinde uygulayabileceği bir tedavi yöntemi değildir. Hastalar zaten bu ilaçları kullanabilmek için hastaneye gelmek zorundalar.Gündüz kemoterapi bölümlerine gelmeleri gerekiyor. Oral hap olarak ağızdan kullanılan ilaçlar için zaten bir sorun yok.Bunlar hala tedaviye devam ediyor ama tedavi görmesi gereken hastaların mecburen hastaneye gelmesi gerekiyor.

Zehirli gaz salıyor

Bu uygulamadan önce, hastanemizde kemoterapi gören hastalarımıza ilaçları reçete ediyorduk.  Hastalarımız da ilaçlarını temin ederek geliyorlardı. Bu ilaçlar son derece toksit ve zararlı ilaçlar. Hazırlama sürecinde zehirli gazları salıyorlar. Hastanelerin dışında bu ilaçların kullanılması söz konusu değil.

·Kemoterapi ilaçlarının ücretleri pahalı olduğunu biliyoruz. Bunun hakkında ne düşünüyorsunuz?

Çeşitlilik gösteriyor

Kemoterapi ilaçları çeşitlilik bakımından oldukça fazla. Pahalı olan ilaçlar da var ucuz olan ilaçlar da var. SGK ayrıma gitmeyerek bütün kemoterapi ilaçları için bu uygulamayı başlattı ve ilaçların hastane bünyesinde alınması kararını verdi. Bu konuya bizim yapabilecek bir şeyimiz yok. Bizler gelen talimatları uygulamakla mükellefiz. Ama bu uygulama nedeniyle hiçbir hastanın mağdur olacağını düşünmüyorum.
 
·Kemoterapi tedavisinde kullanılan ilaçların pahalı olması hastaneleri maddi yönden sıkıntıya sokacak mı?
 
Maddi yönden bir sıkıntı yaşanmayacak

Bu ilaçları karşılama bakımından hastaneler maddi konuda bir sıkıntı yaşamayacaklar. Hastanelerinaldıkları bu ilaçlarSGK tarafından karşılanacak.Bizler SGK’ya aldığımız ilaçları fatura ediyoruz.BizSGK’ya direk olarak fatura ettiğimiz için alımımızda bir sıkıntı yaşanmayacak.
 
Depolar kendilerine göre fiyatı belirledikleri için sıkıntı yaşanabilir. Ama…
 
Depolar kendi yapılarına göre fiyat belirledikleri için o alanda bir sıkıntı yaşanabiliyor. Ancak burada da farklı farklı firmaların ihaleye girmesi nedeniyle bu sıkıntılar ortadan kalkıyor.Depolara ödediğimiz paraları SGK bize geri ödüyor ve hastanelere ek bir yük olmuyor. 
 
·Siz ilaçlarının %90’ını temin ettiğinizi belirttiniz. Bu temin ettiğiniz ilcalar tedavi gören hastalara ne kadar süre yetecek?

2 buçuk ay yetecek ilaç elimizde var

Önümüzdeki 2-3 ay  gelen hastalarımıza yetecek oranda ilacımız mevcut.Bizler ana alımlarla birlikte ara alımlarla da ilaç temini yapacağız.

Takviye yapacağız

Elimizdeki olan ilaçları ara alımda temin etmiştik. Genel ihale ile birlikte daha fazla ilaç temin edeceğiz.Bu uygulamada geçiş sürecini yani önümüzdeki yaklaşık 2 ayı atlattıktan sonra hiçbir sıkıntı yaşamayacaktır.

·İlaçların alım süreçleri nasıl. Yılın belli dönemlerinde mi alım yapılıyor?

Elimizdeki ilaç sayımız ana alımlara kadar yeter

Normalde ilaç alımları yılın belli tarihlerinde yapılır. Genel alımlarla birlikte yapılan değişiklik planlı olmadığından dolayı kemoterapi ilaçlarını ara alımlarla temin ettik. Şimdi genel alımlarla birlikte daha yüksek miktarlarda ilaç alımı yaparak, oluşabilecek sıkıntılar ortadan kaldırmayı planlıyoruz. Bu şekilde oluşabilecek sorunlara çözüm getireceğiz. Şu anda mağdur olan bir hastamız yok, tedaviler sorunsuz bir şekilde devam ediyor. Elimizdeki ilaç sayımız ana alımlara kadar yetecektir.

·Hastaların kemoterapi tedavisinde nelere dikkat etmesi gerekiyor?
 

Hastaların bulundukları yerleşim yerlerinde kemoterapi alabilmeleri için, bulundukları bölgelerdeki hastanelerde bu ilaçların temin edilip edilmediğini öğrenmeleri gerekiyor. Çünkü onlarca çeşit kemoterapi ilaç alınıyor.Bazı ilaçlar çok nadir kullanıldığı için hastaneler bünyesinde bu ilaçları bulundurmayabiliyor. Hastaların kemoterapi öncesi hastanelerle irtibata geçmesi ve bu bilgilendirmeyi yapması gerekiyor ki hastanede ona göre bir yöntem izleyebilsin.
 
Önceden bilgi alınmalı

İstanbul Ankara gibi illerde  kemoterapi tedavisi gören bir hastanın, başka bir hastanede tedavi görmek istemesi öncesinde mutlaka gideceği hastaneden bilgi alması gerekiyor. Bu ilaç sizde var mı diye sorması gerekiyor.Çünkü bu tedavinin geniş bir alanı var. Dolayısıyla her hastane her ilacı bünyesinde bulundurmayabiliyor.Gerekli birimlerle iletişime geçerek oluşabilecek sıkıntıların ortadan kaldırması sağlanabilir.

Tehlikesi yüksek

Bu hastaların kullandıkları ilaçlar damardan alınıyor. Tedavide dikkat edilmesi gerekiyor. Tehlikesi yüksek. O nedenle dışarıda uygulama yapılmıyor.Mutlaka hastanede olması gerekiyor.Zaten kanuni olarak da yasak. Hastanın kendi başına alıp evde uygulama gibi bir durum söz konusu değildir.

·Tedavilerde kullanılan ilaçların yan etkileri nelerdir?

Bu tür tedavilerde kullanılan ilaçların sayısının oldukça fazla olduğunu belirtmiştik. Kullanılan ilaçtan ilaca da yan etkileri değişebiliyor. Hastanın bünye yapısına göre yan etkiler farklılaşabiliyor. Tedavilerin yetkili eller dışında yapılması,  damarlarda yaraların oluşmasına neden oluyor. Kimyasal yanıklar oluşturuyor. Bu nedenlerlehastanın kemoterapi ünitelerinde tedavi görmesi gerekiyor.

·Teknik olarak yeterlilik nedir?

Değişkenlik gösteriyor

Hastanemiz Kemoterapi ünitesinde deneyimli kemoterapi hemşirelerimiz var.Kemoterapi hazırlıklarını yapan uzman ekibimiz bulunuyor. İlaçların hazırlandığı odalarımız da özel olarak yapılmıştır. İlacı hazırlarken toksit gazı meydana geliyor. Özel kıyafetlerle hazırlanıyor ilaçlar. Hem tedaviyi yapan açısından hem de tedavi gören açısından dikkat edilmesi gerekiyor. Bu nedenle özel kabinlerde hazırlanıyor.
 
Tedavilerin planlamasını yapan öğretim görevlilerimiz var. Yeni onkoloji hocamız bir ay önce göreve başladı.Şu anda tedavi planlaması yapılıyor.Bu planlamalar doğrultusunda da hastalarımızın tedavileri devam edecek.
 
·Bu bölümde kaç hastaya tedavi veriliyor.

Günde ortalama 10 ila 15 hasta tedavi görüyor.Gündüz kemoterapi ünitesinde  kapasitemizin en üst seviyesine çıktık. Onkoloji hocamızın gelmesiyle birlikte hasta sayımızda beraberinde arttı. Aylık istatistik konusunda tam olarak sayı veremiyoruz. Çünkü sayıda sürekli artışa bağlı değişkenlik oluyor.

·Son olarak ne söylemek istersiniz?

Alternatif tedavi yöntemleri uygulanmak zorunda kalınabilir

Bu uygulamanın doktor ve hasta açısından avantajları ve dezavantajları var. Doktorlar tedavi çeşitliliği bakımından kısıtlamalara maruz kalabilir. Hastanede her ilacı bulamadığı zaman alternatif tedavi yöntemlerine gitmek zorunda kalabilir.Bu sorunu aşmak için ise hastanın hastanede ilgili birimle irtibat halinde olması gerekiyor.

İlaç arama sıkıntısı ortadan kalkıyor

Hastalar açısından bakıldığında ilaç arama sorunu ortadan kalkıyor.Hasta açısından başlatılan bu uygulama faydalıdır. Bu uygulamanınönümüzdeki 1 yıl içerisinde faydalarını ve zararlarını net bir şekilde görebileceğiz.
 


commentFacebook Yorumları

mode_editSen de Düşüncelerini Paylaş!


comment Sen de Düşüncelerini Paylaş!

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceparantez.com sorumlu tutulamaz.

menu
menu