Röportajlar Haberleri

Öğrencilerin ortak sıkıntısı: ULAŞIM

Öğrencilerin ortak sıkıntısı: ULAŞIM

Düzce Parantez Gazetesi olarak başlatmış olduğumuz röportaj serisinin bu haftaki konukları Düzce Üniversitesi öğrencileri oldu.

Öğrencilerin yaşadıkları sorunlar, üniversite ve Düzce hakkında görüşleri ve Düzceli yetkililerden beklentileri başta olmak üzere birçok konuda görüştük. Öğrencilerin ortak sorunu olarak ulaşım sıkıntısı öne çıktı.

  • Tuğrul Yalçın Kaya

Bizden sonra gelenler çok rahat edecekler

Bizler Düzce Üniversitesinin gelişme aşamasında buraya geldik. Üniversitenin nasıl geliştiğini görebiliyoruz. Bizden sonra gelenler daha çok rahat edecekler. Düzce Üniversitesinin yaşamış olduğu bu gelişimin eğitim kalitesi açısından da olumlu sonuçlar vereceğine inanıyorum.

Hakkında bilgi sahibi olacağız

Düzce Üniversitesi Rektörlüğü yapan Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu’ndan son derece memnunduk. Şuan ki rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar’ı yeni geldiği için fazla tanıma fırsatım olmadı.

En büyük sıkıntımız ulaşım

Bizim öğrenciler olarak en büyük sıkıntımız ulaşımdır. Otobüsler saatte bir geliyor. Öğrenci sayısı bakımından bu da yeterli değil. Yetkililerin bu konu ile ilgili gerekli çalışmaları yaparak bizleri daha fazla mağdur etmemelerini istiyoruz.

Üniversite öğrencilerine yönelik olarak sosyal etkinlik açısından daha fazla projelerin altına imza atmaları gerekiyor. Eşyalıapartların sayısı az. Bunların öğrencilerin ihtiyaçlarına yetecek kadar olması gerekiyor. Bir de olanların fiyatları çok yüksek. Bununla ilgili de bir çözüm bulunması gerekiyor.

  • Aytaç Altıntaş

Ciddi anlamda tehlike ile karşı karşıyayız

Yurdun olduğu yer bizim için çok sıkıntılı. Merkezden gelenler karşıdan karşıya geçişlerde ciddi anlamda tehlike yaşıyorlar. Bu zamana kadar orada 3 tane kaza meydana geldi. Benim gördüklerim 3 kaza tabi ki. Çok tehlikeli. Beçi otobüsleri oraya servis gönderdi ancak sürekliliği olmadı. Bizler öğrenciler olarak üst geçit istiyoruz.

En büyük sıkıntımız ulaşım

Bizim öğrenciler olarak en büyük sıkıntımız ulaşımdır. Bununla ilgili bir çözüm bulunması gerekiyor. Saatleri ve hatları değiştirilmesi gerekiyor. Öğrenciye uygun bir şekilde düzenleme yapılması gerekiyor.

İletişim ağı kurulabilir

Düzce Üniversitesinin gelişiminden memnunum. İlerleyen dönemlerde daha da güzel olacağına inanıyorum. Yurtdışına giden öğrenciler ile iletişim ağı kurulması açısından bir çalışma yapılabilir. Hem bizim birbirimizden kopmamamızı sağlar hem de aldıkları eğitimleri paylaşmak açısından faydalı olur.

Sosyal açıdan yeterli

Düzce’nin ve Düzce Üniversitesinin sosyal açıdan yeterli olduğunu düşünüyorum. Öğrenci ne yapmak isterse onu yapabiliyor. Düzce insanı ile öğrenci fazla iletişim içinde olmuyorlar. İletişim kurma alanında imkan olmuyor aslında.

  • Zeliha Nur

Benim Düzce ve Düzce Üniversitesindeki ilk yılım. Daha yeniyim yani. Şuana kadar Düzce ve üniversite açısından olumlu şeyler düşünüyorum.

Sosyal açıdan yeterli değil

Sosyal açıdan zaman geçirme alanları yetersiz olmasından dolayı sıkıntı yaşıyoruz. Kulüplerin sayısı yeterli değil. Olanlarda etkin bir faaliyet içerisinde değiller. Bizim en büyük ve belki de tek sıkıntımız ulaşım. Saat başı otobüs geliyor buda bize yeterli gelmiyor. Öğrenci sayısına paralel ve istekleri doğrultusunda düzenleme yapılması gerekiyor.

Bizleri mağdur ediyorlar

Özel yurtlar çok pahalı ve devlet yurdunun faaliyete geçeceği söyleniyor. Ama bize ne zaman faaliyete geçeceğini söylemiyorlar. Açılacağı tarih açıklansın ki bizde ona göre hareket edelim. Kış ayları gelmesi ile birlikte çalışmalarına ağırlık verdiler. Yazın neden bu sorun çözülmedi. Öğrenci sayısına göre yurtlar yapılması gerekiyor. Bizleri bu anlamda mağdur ediyorlar.

Fiyatlar pahalı

Düzce’nin öğrenci hacmi yüksek olduğundan dolayı fiyatların pahalı olduğunu düşünüyorum. Bizler öğrenciyiz ve ailemiz zor şartlar altında bizlere para gönderiyor. Bizlerde bu pahalılıkta sıkıntı yaşıyoruz.

Düzce’nin alt yapı sorunun olduğunu yağmurlu havalardan sonra görebiliyoruz. Buna çözüm bulunursa Düzce için iyi olur.

Ayrı bir bölüm olmalı

Ben Tıp Fakülte öğrencisiyim. Büyük ve gelişmiş üniversitelerde Tıp Fakülteleri bölümü için ayrı derslikler oluyor. Bizde bu yok. Yeterli gelmiyor. Bizim bölüm için ayrı bir bina tahsis edilmesi gerekiyor.

  • Elif Sena

Barınma açısından sıkıntılar yaşıyoruz

Biz barınma açısından sıkıntılar yaşıyoruz. Eski öğrenciler kendilerine düzen kurmuşlar ama bizle burada yeni olduğumuz için özel yurtlarda kalmak zorunda kalıyoruz ve özel yurtlar çok pahalı olması bizleri zor duruma düşürüyor.

Düzce’nin insanları iyi

Düzce’nin insanları iyi olduğunu düşünüyorum. Bizlere yardımcı oluyorlar. Bizim öğrenciler olarak en büyük sıkıntımız ulaşım şartlarının yetersiz olmasıdır. Saatte bir otobüs geliyor ve güzergahları öğrencinin tamamına hitap etmiyor. Düzenleme yapılması gerekiyor.

Böyle hayal etmemiştim

Şehir olarak Düzce’nin gelişmediğini düşünüyorum. Sosyal açıdan etkin değil. İnsanlar erken saatte evlerine gidiyorlar. Trafik ışıklandırması yeterli değil. Özellikle yurdun olduğu yolda bizler sıkıntı yaşıyoruz. Bunun için çözüm bulunması gerekiyor. Ben üniversite hayatını böyle hayal etmemiştim.
 

  • Eren Dereci

Bir başarıdır

Düzce ve Düzce Üniversitesinin ivmesinin yüksek olduğunu düşünüyorum. Kısa sürede çok yol kat edildi. Düzce Üniversitesi kurulduğu günden bu yana yaptığı çalışmalar ile Anadolu üniversiteleri arasında ilk sıralarda yer alması bir başarıdır.

Hocalar kendini kanıtlamaya çalışıyor

Kurumsal Üniversitelerde öğretim elemanları birbirlerini tanıyorlar, burada hocalar birbirlerini tanımıyor. Kurumsal üniversiteler de çalışmalar hoca odaklı olurken burada öğrenci odaklı oluyor. Birbirlerini tanımadıkları için çalışmalarını öğrenciler yönelik olarak yürütüyorlar. Hocalar kendini kanıtlama çabası içerisine giriyor.

Öğrenciye karşı iyi niyet yok

Düzce esnafının öğrenciye karşı davranmadığını düşünüyorum. Ben kiralık ev için birini aradım. Önce kendimi evli ve çocuk sahibi olarak tanıttım ve fiyat olarak 500 lira yanıtı aldım. Aynı ev için bu kez öğrenci olarak aradım ve ev kirasının fiyatı 750 liraya yükselti. Burada öğrenciye karşı iyi niyet yok. Öğrenciler acısından da seçici bir statü yok. Öncelikle öğrencinin birey olması gerekiyor. Bu şekilde olması hem kendine hem de çevresindeki öğrencilere zarar veriyorlar.

Öğrenciler duyarlı olması gerekiyor

Düzce’de her şey var. Öğrencilerin bu konuda biraz daha duyarlı olması gerekiyor. Kitap standı açmaya gelene “ Çok şükür öyle kötü alışkanlıklarım yok” diyorsan sosyal açıdan Düzce’nin yetersiz olduğunu savunamazsın. Biz tiyatro etkinlikleri yapıyoruz ama yeterli sayıya ulaşamıyoruz. Öğrenciler ön yargılı davranıyorlar. Daha önce tiyatroya gitmemiş ama kötü olduğunu söylüyor. Önce bir git sonra karar ver.

Arz olmalı ki…

Sosyal açıdan bir arz olması gerekiyor. Sen yetkililerden bir şey istemezsen ve sosyal etkinlik açısından yetersiz diyorsan bunda bir çelişki vardır. Cebinde en pahalı sigara paketini taşırken benim param yok denilmesi mantıklı değil.

Kurucu rektörün yeri arı

Düzce Üniversitesindeki görevi sona eren Rektörümüz Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu’nun kurucu olması ve üniversite için çevresini kullanması başarılı olduğunu gösteriyor. Kurucu üye olması ve üniversite açısından yaptıkları başarılı olduğunun göstergesidir. Funda hocanın yeri kolay kolay doldurulamaz. Yeni Rektörümüz özverili bir şekilde çalışıyor.

Kampüs içi araçların yetersiz olduğunu düşünüyorum. Bunun için bir çözüm bulunması gerekiyor. Biz bir etkinlik yapıyoruz, etkinliğin maliyetini karşılama konusunda sıkıntı yaşıyoruz. Konferans salonumuz yetersiz geliyor.

Fiyatlar yüksek

Üniversite kulüpleri sivil kurumlarla anılması sıkıntı yaratıyor. Sivil kurumun yaptığı olumsuz şeylerin faturası öğrencilerin kurdukları kulüplere yansıyor. Düzce’de kiralar yüksek. Bunun nedeni de imar için 3 kata kadar izin veriyorlar. İnşaat firmaları da para kazanmaları için kiraları yüksek tutuyorlar.

  • Beytullah Beşer

Yeni kurulan bir üniversite olmasına rağmen göstermiş olduğu gelişme takdire sayan. Sürekli olarak gelişmiştir. Üniversitenin yaşamış olduğu bu gelişim iyi.

Düzceliler öğrenciye karşı iyi davranmıyor

Düzce insanı öğrenciye karşı iyi davranmıyorlar. Öğrenciye yardımcı olmuyorlar, maddi olarak bakıyorlar öğrenciye bir tek. Düzce esnafında profesyonel bir hava yok. Sadece para kazanma adına çalışmalar yapıyorlar. Öğrencinin ihtiyaçları doğrultusunda hareket etmiyorlar.

Hemen işlerimiz halletmiyorlar

Bizim isteklerimizle ve beklentilerimizle ilgilenmiyorlar. Üniversitelerin öğrenci işlerinden çok sıkıntı yaşıyorum. İşlerini düzgün yapmıyorlar. En ufak bir işlemimiz için bizleri uğraştırıyorlar. İşlemlerimizi hemen yapmıyorlar, bizleri diğer odaları yolluyorlar ve hemen yapılması gereken bir işlem uzun sürede yapılması bizleri sıkıntıya sokuyor.

Kişiden kişiye değişir

Sosyal açıdan beklentiler kişiden kişiye değişir. Küçük bir yerden gelen ile büyük bir yerden gelenlerin beklentileri sosyal açıdan farklılık gösterebilir. Düzce’de hayat erken bitiyor. Öğrenciler bir şeyler yapmak istese açık bir yer bulamadığı için sıkıntı yaşıyorlar.

Fiyatlar pahalı

Düzce’de var olan mekanlar çok karışık ve dağınık bir yapı içerisinde. Fiyatlar öğrenciye göre çok pahalı. Bununla ilgili bir çözüm bulunması gerekiyor.

Üniversite de hocaların bazıları yapıcı olurken bazıları da yıkıcı oluyor. Bu da bizleri zor durumda bırakıyor.
 

  • Ahizer Özbek

İstenilirse daha büyük işlerin altına imza atılabilir

Düzce Üniversitesi daha gelişmiş bir üniversite olabilir. Sonuçta Düzce artık duyulan, tanınan ve kendinden bahsedilen bir şehir haline geldi.Düzce Üniversite istenilse daha büyük işlerin imza atabilir, adını duyurabilir. Bu amaçla da başka üniversitelerle ortak çalışılabilir; seminerler düzenlenebilir yada sosyal açıdan akılda kalıcı etkinliklerin altına imza atılabilir.

Düzce sosyal açıdan yetersiz

Düzce’nin sosyal açıdan yeterli olduğunu düşünmüyorum. Öğrenciler kendi aralarında kulüpler kurmuşlar fakat onlar bile etkinlik düzenlemede çok yetersiz, hatta sadece kulübün adı var. Üniversiteli olarak bir şeyler yapmak istiyorum ama tek başıma yeterli olamıyorum. Kimse sorumluluk almak istemiyor.

Üniversite yönetimi bu anlamda bir adım atıp bir şeylerin başlangıcını getirse belki öğrencilerin tutumu değişebilir. Örneğin ben bir engelliyim ve hala okulun engelliler birimini tanımıyorum.

En büyük sorun ulaşım

Düzce ulaşım bakımından sıkıntılı bir şehir diye düşünüyorum.Özellikle şehir içinde çok sıkıntılar yaşanıyor. Düzce’nin adını duyurma noktasında farklı projelerin altına imza atabilir.Belgeseller falan yapabilir tanıtım filmleri gibi. Düzce insanı umursamaz, yargılamak istemem bir yapıya sahipler.

Umursamıyorlar

Bir adres sorduğumuzda umursamıyorlarveya cevap vermek için yanıtlıyor. Yardımcı olma amacı gütmüyorlar.Bunun da doğru bir şey olduğunu düşünmüyorum.Tabi bu söylediklerin herkes için değil. Düzce insanı dediğimiz için genel olarak söylüyorum. İyi insanlar varsa da fark edilmiyor.

Bence öğrencinin genel olarak en büyük sıkıntısı ulaşımdır. Toplu taşıma araçları az. Bir yere gitmek için iki vasıta değiştirmem gerekiyor. Mesela ben: BeçiKYK’da kalıyorum. Fakültem Konuralp’te, kampüsün içine kadar dolmuşla gidiyorum ve oradan Konuralp araçlarına biniyorum. Halbuki o otobüsler yurdun önündeki duraktan da geçse iki vasıta değiştirmek zorunda kalmayacağım.Böyle olması halinde saat sıkıntısı da yaşamayacağım.

Engelliler acısından yetersiz

Ben engelliyim ve Düzce engelliler açısında yetersiz. Yolları ele alalım kiminin taşları kırık kimi düzgün onarılmamış karşıdan karşıya geçecek olan bir engelli için sesli ikazlar bile yok, otobüslerde sesli sistemler yok.

Beni umursamadı

Geçenlerde başıma gelen bir olaydan örnek vermek istiyorum: Kampüse gitmek için dolmuşa bindim ve şoföre beni bir adres söyledim ve orada indirmesini istedim. Bana cevap vermedi.

İndirir duydu nasılsa dedim kendi kendime sonrada o ineceğim durağı geçtik ve bir kişi tarafından uyarıldım falanca yerde inecektiniz diye ve sonra inerken şoföre keşke biraz duyarlı olsaydınız dedim o gene tepkisiz kaldı... Kaldırımdaki sarı çizgiler onlarda bizim için fakat doğru yapılmamış sonu ağaca çıkıyor.Daha neler neler.


commentFacebook Yorumları

mode_editSen de Düşüncelerini Paylaş!


comment Sen de Düşüncelerini Paylaş!

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceparantez.com sorumlu tutulamaz.

menu
menu