Röportajlar Haberleri

Allah’ın İpine Sarılın

Allah’ın İpine Sarılın

Düzce Parantez Gazetesi olarak başlatmış olduğumuz röportaj serisinin bu haftaki konuğu İl Müftüsü Selami Emen oldu. Emen ile Düzce Müftülüğü’nün yapmış olduğu faaliyetler başta olmak üzere birçok konuda sohbet ettik.

•             Müftülük olarak aile ve rehberlik bürosu kurarak aile yapısının korunması adına çalışmalar ürütüyorsunuz. Bununla ilgili olarak neler söylemek istersiniz?

2012 yılından beri faaliyet gösteriyor

İlimiz müftülüğünde aile ve rehberlik bürosu bulunmaktadır. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın bünyesinde 2015 yılında kurulmuştur. Müftülüğümüz bünyesinde 2012 yılında faaliyetlerini başlamıştır.

Müftülüğümüzde bayan ve erkek olmak üzere iki adet odamız bulunmaktadır.Hafta içi her gün 08:00- 17:00 saatleri arasında büromuza bizzat gelerek veya telefon ve e-mail aracılığıyla müracaat edenlere yardımcı olmaya çalışıyoruz.

Birçok konuda hizmet vermekteyiz

Başta aile, kadın, genç, çocuklar olmak üzere birçok konuda rehberlik ve danışmanlık yapılmaktadır.Gerektiği hallerde başta Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü olmak üzere tüm resmi kurum ve kuruluşlara yönlendirmede bulunulmaktadır.

Bu kapsamda paneller, seminerler, konferanslar düzenlenmektedir. Büromuzda biri koordinatör olmak üzere 2 personelimiz bulunmaktadır. Ayrıca Kur'an kursu görevlisi personelimiz de burada gelenlere yardımcı olmaya çalışılmaktadır.

Birçok yerde program yapılmaktadır

Hilmi Çilingir huzurevinde perşembe günleri saat 14:30-16:00 arasında Madem Sancaklı Huzurevinde, Perşembe günü saat 14:30- 16:00 arası çocuk evlerinde, saat 16:30- 18:00 arasında Pazartesi günü Fehmi Öney Sevgi Evinde, 18:00-19:00 arasında Kredi Yurtlar Kurumunda, KYK Avni Akyol Kampüsünde olmak üzere konuyla ilgili Düzce'de birçok yerde programlar yapılmaktadır.

Sorunlar bizim çözemeyeceğimiz seviyede olursa…

Müftülük olarak başlatmış olduğumuz bu proje aileye, çocuklara, gençlere yönelik olarak icra edilen bir programdır. Müftülüğümüze müracaat eden aileler oluyor, bizde de onları yönlendiriyoruz. Aile içerisinde birtakım huzursuzluklar olduğu zaman onları barıştırmak yoluna gidiyoruz.

Gelen müracaatlardaki durumlar bizim çözemeyeceğimiz seviyelerde olursa konunun uzmanları olan kurumlara yönlendiriyoruz. Başta Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü olmak üzere birçok kurum ve kuruluşla işbirliği yoluna giderek yaşanan sorunları çözümlemeye gayret ediyoruz. Vatandaşlarımıza başta dini konular olmak üzere her konuda yardımcı olmaya çalışıyoruz.

Her konuda yardımcı olmaya çalışıyoruz

Şahsen çok faydalı bir proje olduğuna inanıyorum.Gelen ailelerin sayısı gün içerisinde değişiyor. Görüşmek isteyen kardeşlerimiz geliyorlar. Biz gelenlere hem dini konuda rehberlik ve danışmanlık hem de her konuda yardımcı olmaya çalışıyoruz.Talep doğrultusunda çalışıyoruz.

Gizlilik önemli

Gelenlerin verdikleri bilgilerin gizli tutulmasına dikkat ediyoruz.İnsanlar aile içerisinde problemler yaşayabilirler, yakınında birisi olabilir, kendisi olabilir.Tamamen gizli kalmak şartıyla bizlerden yardım alabilirler. Bizler burada elimizden geldiğince ailenin korunması adına onlara yardımcı olmaya gayret ediyoruz.

•             Müftülük olarak yapmış olduğu çalışmalar nelerdir

Cemaatle bir araya geliyoruz

Çamköy TOKİ’de bir projemiz var. Her hafta cuma günü oradaki camide vatandaşlarımızla buluşuyoruz. Onlarla sohbet ediyoruz, konuşuyoruz.Çavuşlar TOKİ’de de böyle bir program başlattık. Her cuma tüm camilerimizde vaiz ve nasihatler yapılıyor. Zaman zaman akşamları köylere giderek cemaatle buluşuyoruz. Bu anlamda çabamız var. Gecelerin uzun olması nedeniyle bu yöndeki faaliyetlerimizi daha da artırmaya çalışacağız.

•             Cuma günleri rütbeleri belirlerken nelere dikkat ediyorsunuz?

İnsanların ihtiyaçlarına göre konu belirleniyor

İnsanların o haftaki veya aydaki ihtiyaçları neyse ona göre hutbelerde okunacak konular belirleniyor. Mesela bu hafta olan önemli olay neyse ona göre bizlerde konuları belirliyoruz. Hutbeyi belirlemenizde insanların ihtiyaçları ön planda oluyor. Ona göre konuyu tespit ediyoruz.

•             Kur'an kursları ile ilgili çalışmalar nelerdir?

Hafızlar yetişiyor

Düzce Merkez'de 4 tane yatılı Kur'an kursumuz bulunmaktadır. Orada çok başarılı hocalarımız ve öğrencilerimiz var.Kurslarda hafızlar yetişiyor. Her mahallede bizim bayanlara yönelik olarak Kur'an kurslarımız var, orada hocalarımız nezaretinde Kur'an ı Kerim temel bilgileri öğreniyorlar. 8 ay boyunca eğitim alıyorlar. Düzce bu konuda duyarlı gerçekten, bu yüzden teşekkür ediyorum. Düzce hafızlar yatağı haline geldi.Bu konuda takdire yaşan bir bölgeyiz. Her yıl Düzce’de 50 - 60 tane hafız yetişiyor.

Düzcelilere teşekkür ediyorum

Buralarda okuyanlar Kur'an kurslarına, İmam hatiplere gidiyorlar ve öğrendiklerini başkalarına aktarıyorlar.Faaliyetlerimiz bu yönde artarak devam ediyor. Ben buradan tüm Düzcelilere yatılı Kur'an kurslarına ve Kuran kurslarına göstermiş olduğu ilgiden dolayı teşekkür ediyorum.

Bizim asli gayemizdir Kuran'ı öğrenmek, öğretmek, Kuran'ın emirleri doğrultusunda hayatımızı devam ettirmektir.Bunu da yerine getirmeye gayret gösteriyoruz.

•             Caminin ihtiyaçlar nasıl karşılanıyor?

Düzce genelinde 672 tane cami var. Her caminin ya derneği var ya yardım eden şahıslar var ve muhtarlıkların katkılarıyla faaliyetlerini sürdürüyor.Aydınlatma giderleri Diyanet İşleri Başkanlığı'nın ödeneği de sağlanıyor. Isıtma giderlerini dernekler veya cemaatler karşılıyor.Bütün ihtiyaçların giderilmesi konusunda bizim cemaatimiz çok duyarlı, buradan cemaatimize de çok teşekkür ediyorum.

•             Bilindiği üzere dünya da Müslümanlar sıkıntı yaşıyor. Yaşanan sıkıntılar hakkında ne söylemek istersiniz?

Allah’ın ipine sarılın buyruluyor

Kur'an ı Kerim'de hepiniz birlikte Allah'ın ipine sarılın buyruluyor. Cenabı Allah birbirimize bağlanmamızı söylüyor. Kavga etmeyin diyor, konu ile ilgili ayet var. Bunlarla ilgili Müslümanların birbirleriyle yeniden kaynaşması, birleşmesi, birliğini sağlaması, kalp birliğini sağlaması gerekmektedir.En büyük görevimiz Müslümanlar olarak budur.

•             Müslümanlar hayır yaparken neye dikkat etmesi gerekir.

Hiçbir iyilik Allah katında unutulmaz

Allah yolunda yapılan hiçbir iyilik Allah katında unutulmaz,mükafatmutlaka verilir. Bizim insanımız zaten duyarlıdır.Yardım ederler,zekat verirlerken, sadaka verirlerken, bu yardımların da yakın akrabalardan başlaması gerekiyor.Hayır kurumlarına, fakirlere, hiçbir şeyi olmayanlara, ihtiyaç sahiplerine, ilim yolunda olanlara, kendi imkanları doğrultusunda yardım edilmelidir.

•             Düzce’nin şehir merkezi olmak üzere birçok yerinde dilenciler var. Dilenciler hakkında ne söylemek istersiniz, vatandaşlar ne yapmalılar?

Dikkatli olunması gerekiyor

Devletimizden Allah razı olsun.Sosyal yardım kurumları vasıtasıyla devletimiz ihtiyaç sahiplerine ulaşıyor.Bu işi alışkanlık haline getiren, meslek haline getiren insanlar var. Bunlardan uzak durmak gerekir.Bildiği, tanıdığı, gerçekten ihtiyaç sahibi kimse o bulunarak yardım edilmelidir.Bu işi meslek haline getiren, ne yaptığı bilinmeyen, tanımadığımız kimselere karşı dikkatli olunması gerekiyor.

•             Müftülük olarak yardım kabul ediyor musunuz?

Kuran kursları için kullanıyoruz

Bizim Kur'an kurslarımız var. Bize bağış yapmak için gelen kardeşlerimizden aldığımız paraları buralarda kullanıyoruz.Makbuz karşılığında bağış kabul ediyoruz.Gelen paraları Kur'an kurslarına aktarıyoruz.

•             Konuralp’debaşlanan Kur'an kursunun inşaatı hakkında bilgiler verir misiniz?

Çalışmalar devam ediyor

200 kişilik öğrenci kapasitesi olan yatılı Kur'an kursu inşaatının çalışmalar devam ediyor. Gelecek yılın eğitim öğretim yılının başında faaliyete geçirmeyi planlıyoruz.İç dış sıva bitti. 7-8 aylık bir süre içerisinde çalışmaları tamamen bitirerek faaliyete geçireceğiz.

Düzce büyük bir eser olacak.Kız çocuklarımızın hafızlık yapmasını sağlayacağız. 4-6 yaş arası çocuklar için de eğitimler verilecek.

Şu anda kalorifer çalışmaları devam ediyor.

Ben vatandaşlarımıza sizlerin aracılığınızla çok teşekkür ediyorum. Gitsinler ve yapılanları görsünler.Çok güzel bir bina oldu. İnşallah bir sene içerisinde açarak faaliyete geçireceğiz. Düzce'ye kazandıracağız. Orada zaten şuanda 150-160 öğrencimiz var.Biz onun yanına güzel bir bina yaptık.

Bize yakışan bir bina oldu. Allah nasip ederse açtığımızda çok daha güzel olacak.Ben buraya vatandaşlarımızı davet ediyorum. Hem görsünler hem de yardım etsinler. Para verilmesi gerekmez; baksınlarve yapılanları görsünler,  dua etsinler. Bu da bizim için bir güzellik. İnşallah yapılır diye düşünüyorum.Ben herkesi yardıma davet ediyorum.

•             Düzce’de faaliyet gösteren kaç tane kursan Kursu var. Bilgi verir misiniz?

Şu an merkezde 4 tane yatılı Kur'an kursu var.Bunların dışında olan Kur'an kurslarımız sadece gündüz eğitim veriyor. Düzce’nin merkez mahallelerinde de bayanlara yönelik olarak kurslarımız var.

•             Müftülük olarak yapmış olduğu çalışmalarda vatandaşlığı nasıl duyuyorsunuz?

Basın Yayın yoluyla oluyor, camilerde yapılan işleri insanlara anlatıyoruz, konferanslar paneller ve bunun dışında yapılan faaliyetlerle de vatandaşı bilgilendiriyoruz. Bir de kendi gazetemiz var. Tüm kurum, kuruluş ve insanlara yolluyoruz.Web sitemizden haberlerimizi paylaşıyoruz.

•             Son olarak ne söylemek isteriniz?

Teşekkür ediyorum

Bizlere bu fırsatı verdiğiniz için teşekkür ediyorum. Cenabı Allah yapmış olduğumuz hizmetlerde bize yardımcı olsun, işimiz kolaylaştı, ülkemize birlik ve beraberlik nasip etsin, hayırlı ve iyi günlerde buluşmayı kaynaşmayı cümlemize nasip etsin.


commentFacebook Yorumları

mode_editSen de Düşüncelerini Paylaş!


comment Sen de Düşüncelerini Paylaş!

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceparantez.com sorumlu tutulamaz.

menu
menu