Röportajlar Haberleri

İlle de Roman olsun…

İlle de Roman olsun…

Düzce’nin etnik yapı bakımından zengin bir yer olmasından dolayı ve Düzce’de bulunan kültürlerin kendilerini ifade edebilmeleri için “ Kültür Röportajları” başlığı altında her hafta bir kültürlerin özeliklerini sizlerle paylaşacağız.

Kültür röportajlarının ilk konuğu da Romanlar. Düzce Parantez Gazetesi olarak başlatmış olduğumuz kültür röportajları serinde Düzce Roman Kadınlar Derneği Başkanı ve Türkiye Roman Kadınlar Konfederasyonu Kadın Kolları Genel Başkanı Sibel Gün Çabuk ile Romanların kendilerine ait yiyecekleri, giyim tarzları, meslek dalları, ört ve adetleri başta olmak üzere kendilerini tanıtmasını istedik.

 • Öncelikle kendinizi tanıtır mısınız?

Düzce Roman Kadınlar Derneği Başkanı Sibel Gün Çabuk. Doğma büyüme Düzceliyim. Düzce Ak Parti Kadın kollarında yönetim kurulu üyesiyim. Düzce Roman Kadınlar Derneği Başkanıyım. Aynı zamanda Romanlar Konfederasyonu Başkanı Ahmet Çok Yaşar beni bir ay önce Türkiye Roman Kadınlar Konfederasyonu Kadın Kolları Genel Başkanlığı görevine atadı.

Roman Kadın Derneği daha yeni kuruldu Düzce’de. Yeni bir derneğiz. Bir yılı aşkındır faaliyetlerimizi devam ettiriyoruz. Kadınlar ve çocuklarla ilgili olarak çalışmalar yürütüyoruz. Kadınlar ile ilgili çok büyük bir proje hazırlığı içerisindeyiz. İki üç aya kadar hayata geçirmeyi planlıyoruz.

 • Kadınlara yönelik ne tür çalışmalar yapıyorsunuz?

En büyük sorunlarımızdan biri erken yaşta evlilik

Kadınlara meslek edindirme kursları, kadınlara istihdam yaratma alanları, erken yaşta evlenme gibi alanlarda çözüm yolları bulacağız. Bizde erken yaşta evliliğe bir türlü çözüm yolu bulamadık. En büyük sorunlarımızdan birisi budur. Biz dernek olarak bu durumun önüne geçmek için elimizden gelen çabayı gösteriyoruz.

Çıkarılan yasaların hayata geçmesi anlamında sıkıntılar yaşanıyor. Bütün Roman Dernekleri bu alanda çalışmalar yapıyorlar. İstihdam ve erken yaşta evlenme konuları üzerinde yoğunlaşıyor.

 

 • Düzce’de yoğun olarak Romanların yaşadıkları bölgeler nerelerdir?

Düzce’de 15 bine yakın Roman var

Çilimli’de, Ak Pınar Köyünde, Çamköy’de, Ağ Mahallesinde, Çay Mahallesinde olmak üzere Düzce’nin pek çok noktasında Roman vatandaşları yaşıyor. Bizim şuan için tespit ettiğimiz 15 bine yakın Roman vatandaşı Düzce’de yaşamaktadır.

 • Sizin kültürünüzü diğer kültürlerden ayıran özellikleriniz nelerdir?

Biz Romanlar eğlenceyi çok severiz. Belki de en ayırt edici özelliğimiz budur. Müziği çok severiz. Biz Romanların tercih ettiği meleklerin başında müzisyenlik gelir.

Neşeli ve dobrainsanlarız

Neşeli insanlarız. En üzüntülü halimizde bile gülebiliyoruz. Bu bizim genlerimizde var. Bizim içimiz dışımız birdir. İçimizden geçeni hemen söyleriz. İçimizde sinsilik yoktur. Kalbinde olan diline vurur hemen. Asla kin beslemezler. Ben kin duyan ve asık yüzlü Roman görmedim. Aynı şeyi Başbakanımız çalıştayda “ Ben hiç asık suratlı Roman görmedim” diye. Doğru da tespit de bulundu.

 • Roman açılımı hakkında neler söylemek istersiniz?

Bizlerin sıkıntılarını yakından gördü

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakanlığı döneminde Romanlara yönelik olarak açılım yaptı. Cumhurbaşkanımız doğma büyüme Kaşımpaşalı olduğundan ve orada da Romanlar yoğun olarak yaşadığı için bizlerin yaşadıkları sıkıntıları yakından gördü. Bu nedenle bizim sıkıntılarımıza çözüm yolu bulma yoluna gitti.

Üzerimizde yaptırım uygulanıyordu

Devlet dairelerinde Roman olan vatandaşlar almıyorlardı. Askeriyeye alım yapılmıyordu. Üzerimizde birçok konuda yaptırım uygulanıyordu. Recep Tayyip Erdoğan bizlerin yaşadığı bu sıkıntıları yasalardan çıkarılarak yaşadığımız sorunlara çözüm buldu.

Kırmızı çizgimiz…

Bizler Çingene kelimesini istemiyoruz. Bu kelimeye bizler karşıyız. Başta küçük çocuklarımız olmak üzere hepimiz çok kızıyoruz bu kelimeye. Bu bizim kırmızı çizgimizdir. Biz Çingene değiliz; Elhamdülillah Müslümanız, bizi de Allah yarattı. Hepimiz eşit şekilde yaratılmışken neden bu ayrım yapılıyor.

Açılımdan önce Türkiye’nin pek çok yerinde Roman Dernekleri yoktu. Açılımla birlikte derneklerimiz kuruldu. Ben göğsümü gere gere Romanım diyebiliyorum. Bu açılımın sayesinde oldu.

Irkımı saklamak zorunda kaldım

Herkes ırkını rahat bir şekilde dile getirirken bizler ırkımızı saklamak zorunda kaldık. Benim yanımda bir Laz, Çerkez, Abaza arkadaşım sen ne milletsin dediğinde ırkımı, milletimi saklamak zorunda kaldığım durumlar oldu ve eve gittiğim zaman ağladığımı biliyorum. Bu bizim üzerimizde büyük bir yük olarak yılalardır varlığını sürdürdü. Kendimizi aşağılanmış gibi hissediyorduk. Bizler bunun üzüntüsünü çok yaşadık.

 • Giyim tarzınız nasıl?

Günün şartlarına göre…

Günün şartlarına uygun olarak, modern giyiniyoruz. Örf ve adet olarak bizler şalvar giyeriz. Genellikle bayanlarımız başlarını kapatırlar. Müslümanlığın gereğini ellerinden geldiğince yerine getirmeye çalışırlar.

Kendi öz kültürümüzü yitirdik

Her kültür bulundukları yörenin, bölgenin özelliklerini alarak kendi kültürüne empoze etmiştir. Bu durumda yiyecekten tutun giyime kadar değişmeler meydana getirmiştir. Bizim üzerimizdeki baskılardan dolayı kültürümüzü, örf ve adetlerimizi ne yazık ki yaşayamadık. Gittiğimiz yerlere uyum sağlamak zorunda kaldık bu zamana kadar. Kendi öz kültürümüzü yitirmiş bir milletiz.

 • Yıllardır kültürünüzü, örf ve adetlerinizi yaşayamadığınızı ifade ettiniz. Yapılan Roman Açılımı sonrasında kendi öz kültürünüzü koruma adına çalışmalar yapıyor musunuz?

Televizyon kanalı açtık

Evet bu doğrultu da çalışmalarımız var. Roman Konfederasyonları Başkanımızın çalışmaları kültür ağırlıklı olarak yürütülüyor. Kendimize ait bir televizyon kanalı açıldı. 6 ay sonra uydudan yayın yapılmaya başlanacak, şuanda internet üzerinde yayın yapılıyor. Bizler açılan Roman TV aracılığıyla kendimizi daha iyi tanıtma fırsatı bulacağız.

Kurulan televizyondaki yayınlarla bizler üzerinde oluşan olumsuz yargılar değişerek olumlu bir hal almasını amaçlıyoruz. Gelecek nesil kültürünü rahat bir şekilde yaşasın. Hala bizim içimizde milletini ırkını gizleyenler var. Bana sen niye böyle yapıyorsun, ne yapmak istiyorsun sen diyenler var. Birçoğu da kabul etmiyor. İnsanlarda biz Romanız dersek devlet tarafından ceza verilecek korkusu yaşıyor.

Kendi benliklerini saklamak zorunda kalmışlar

İsmet İnönü 1934 yılında yasa çıkarmış: Raman vatandaşlarının ülkeden gitmesi, ev alamaması, taşınır taşınmaz mal sahibi olamaması ile ilgili. Recep Tayyip Erdoğan o yasayı kaldırdı. Öncelerden bizim atalarımızı asmışlar. Göç eden Romanlarda kendi benliklerini saklamak zorunda kalmışlar.

 • Size özgü yiyecekleriniz nelerdir?

Et yemeği çok severiz

Biz millet olarak et yemeği çok severiz. Başlıca yemeğimiz bol etli kuru fasulyedir. Konuralp Gaziyi anma gününde bizim pilavımız tanıtıldı. Bizim en meşhur yemeklerimizden birisi Roman pilavıdır. Roman sotemiz, bir de paça çorbasını çok severiz. Şaksuka yemeğimizde meşhur.

Pilavın içerisinde nohut, üzerinde bol tavuk ve mısır konularak yapılır. Pilavın suyu da kemik suyundan yapılır. Aynı zamanda kırmızı biber de var. Bizler uzaktan misafir geldiğinde o pilavı pişirerek ikram ederiz.  Düğünümüzde cenazemizde o pilavı pişiririz.
Roman sotenin içinde ciğer, uykuruk, dana yüreği ve böbrekten oluşan bir yemektir. Bizim milletimiz bu yemeği çok sever.

 • Roman kültüründe kız alıp verme nasıl olur?

Cümbür cemaat gidilir

Öncelikle kız tarafından söz alınır. Kız tarafı onay vermesi ile kalabalık bir şekilde kız istemeye gidilir. Bizde kız istemelere cümbür cemaat gidilir. Mahalleli akrabalar davet edilmeden kız istemeye giderler.  Dünürlük dediğimiz olay çok kalabalık olur bizde. Perşembe geceleri yapılır bizde dünürlükler.

İstekler sıralanır

Kızın babası ile çocuğun babası karşılıklı diz çökerek oturur. Kız istendikten sonra kız babası kendiniz önce naza çeker. Kalabalık ortamda herkes bir şeyler söyler. Kız babası isteklerini söyler. Liste çıkar. Listede koyun, ana topu diye istenen kumaş, baklava başta olmak üzere istekler yer alır listede. Basma kesilerek akrabalara verilir.

Evin eşyaları kız ve erkek tarafından birlikte yapılır. Mutfakla yatak odası kız tarafından geri kalan erkek tarafı düzer.

3 Gün düğün yapılır

Bir gece kına gecesi yapılır. Kına gecesinde kız kırmızı şalvar, bindallı girer. İsteyen Roman kıyafeti diktirir, isteyen şalvar girer isteğe göre değişir yani. Erkek tarafının yaptığı eğlencede salonda yapılır. Gelin alma da üçüncü günü yapılır. Bizde düğün olduktan sonra kız baba evinde gitmez. Kız alma töreni yapıldıktan sonra kız baba evinden ayrılır. Kız alma töreninde de imkan varsa saz ekibi tutulur. Üç gün üç gece düğün yaparız bizler.
Bizim Romanlar altını çok severleriz. Düğünlerde altın takılsın bayılırlar.

 • Meslek dalları nelerdir?

Öncelikle müzisyenliktir. Müzik ve sanat ağırlıklı çalışırız. Bilindiği üzere Düzce’de bizim müzisyenlerimiz meşhurdur. Akpınar ve Çilimli’de demircilik yapılır.  At nalı başta olmak üzere bir çok ürün yaparlar. Hasır ve örme sanatı ile ilgili çalışanlarımız var. Çamköy’dekiler çok büyük ustalıkla yapıyorlar.  El sepetleri yaparız. Eti çok seven bir millet olduğumuz için kasap alanında da uzmanlaştık.

 • Romanlar olarak olmazsa olmazlarınız nelerdir?

Bizim milletimiz eğlenceye çok düşkündür. En sevdiğimiz renk kırmızıdır. Birde düğümlerde yapılan adetlerimiz bizim olmazsa olmazlarımızdır. Bizim düğünlerimiz çok güzel geçiyor.

 • Son olarak söylemek istediğiniz?

Üzerimizdeki baskılar kalksın

İnsanlar üzerinde bizlere karşı oluşan algının değişmesini istiyoruz. Okullarda bile Roman çocuklarıyla oynama diye çocuklarını uyaran aileler var. Üzerimizde hala yanlış algılar var. Bizler bu algıların üzerimizden kalmasını istiyoruz. Bizlerde insanız, Müslümanız; insan gibi yaşamak bizim de hakkımız.

Türkiye Cumhuriyetini çok seviyoruz. Recep Tayyip Erdoğan’ı çok seviyoruz. En büyük Roman Recep Tayyip Erdoğan diyoruz her zaman.

Bizlere kendimizi ifade etme şansı verdiğiniz için sizlere teşekkür ederim.  


 


commentFacebook Yorumları

mode_editSen de Düşüncelerini Paylaş!


comment Sen de Düşüncelerini Paylaş!

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceparantez.com sorumlu tutulamaz.

menu
menu