Röportajlar Haberleri

Muhalefet boşluğu olmayacak

Muhalefet boşluğu olmayacak

Düzce Parantez Gazetesi olarak başlatmış olduğumuz röportaj serisinde bu haftaki konuğumuz CHP Düzce İl Başkanı Zekeriya Tozan oldu. Tozan ile CHP Düzce teşkilatı olarak yapmayı planladıkları çalışmalar, Düzce’nin sorunları başta olmak üzere birçok konuda keyifli bir söyleşide bulunduk.

 • CHP Düzce Teşkilatı olarak genel kurul süreci yaşadınız. Bu süreci değerlendirir misiniz?

“Demokrasi Şöleni” dedik

Biz bu sürece demokrasi şöleni dedik. Düzeyli bir kongre süreci yaşadık. Kaybedenin olmadığı bir kongre süreci yaşadık. Aday olan diğer arkadaşımızla beşeri hayatta ilişkimiz olan birisidir. Sevdiğimiz, saydığımız, milletvekilliği adaylığını yapmış bir arkadaşımızdır.

Kaybeden olmadı

Bizler parti olarak bu süreci kaybedenin olmadığı, kaybedeninde kazananın yanında olacağı bir süreç olarak bir ilke edindik. Dikkat etmişinizdir muhakkak; kongre sürecinde ve sonrasında parti içerisinde olumsuz bir yorum gelmedi.Şuanda parti içerisinde çok güzel bir hava var. Bir milletvekili çıkarma yolunda bir süreç yaşıyoruz. Bu yönde gerekli çalışmaları parti teşkilatı olarak hep birlikte yaparak başaracağız.

 • Bilindiği üzere bu sizin ikinci döneminiz. İlk döneminizde CHP Düzce Teşkilatı olarak Düzce’de sesi çıkmaya başladığı dönem olarak biliniyor. Peki bu dönemde de nasıl bir CHP göreceğiz?

Kimsenin beklemediği bir başarıydı

Bizim sesimizi bu dönemde daha çok duyacaksınız. O dönem bizim bir acemilik dönemimizdi. O dönemde doğru şeyler yapmaya çalıştık. O dönemde bilindiği üzere Düzce’de iki tane ilçe belediyesi kazanmıştık. Hiç kimsenin beklemediği, ummadığı bir başarı olarak kayda geçmişti.

Bilimsel araştırma yapacağız

Benim ilk dönemimdeki bu başarı bilimsel olarak kazanılmış bir başarıdır. Biz bu dönemdeki çalışmalarımızda da bilimi, teknolojiyi, matematiği ve sosyolojiyi katarak devam edeceğiz.

Bir araştırma şirketi ile anlaşarak Düzce’deki insanların ne düşündüğünü, iktidardan ne beklediğini, muhalefetten ne beklediklerini, iktidar partisinin hangi politikalarından memnun olmadıklarını, eğitim seviyesine, yaş sınırlamasına göre vatandaşlarımızın ne düşündüğünü anlayarak bu doğrultuda hangi kritere göre oy verdiklerini anlamaya çalışacağız. Yapılacak bilimsel çalışmalar doğrultusunda hedef kitlemizi belirleyerek o doğrultuda çalışmalarımıza yön vereceğiz.

Tabanla bir araya gelmeye çalışacağız

Sadece parti üyeleri değil; dar bölge, muhtarlık bölgelerinde çalışma birimleri kurarak bizlere oy veren insanları tespit etmeye çalışılacak, yönetsel kadro ile tabanın birlikte olduğu, sıcak temasın sağlandığı, başları sıkıştığında onlarla birlikte hareket edilmesi için var olduğunu göstermeyi amaçlıyoruz. Eğer bizler tabanla bu ilişkiyi kurmayı başarabilirsek başarı beraberinde gelecektir.

Gerektiğinde 30 bin kişiyi meydanlara indireceğiz

Gerektiğinde bir mesajla 30 bin kişiyi meydanlara indirebileceğiz, gerektiğinde bir mesajla 20 bin kişiyi çalışma sahasına indirebileceğiz. Böyle bir düşünce yapımız var. Bizler bu programı il olarak yaparak ilçelere sunacağız ve bu yönde çalışmaların yapılmasını isteyeceğiz.

 • Yönetimde şeffaflık politikasını üstlendiğinizi CHP Düzce Teşkilatına ait internet sitesi açarak benimsediğinizi görebiliyoruz. Bu konuda bir değerlendirme yapabilir misiniz?

1700 üyemizden 600’u sandığa gitmiş

Daha öncede ifade ettiğim gibi parti içerisinde ve tabanda bir kopukluk yaşanıyor. Düzce Merkezde 1700 üyemiz varken seçimlerde 600 üyemiz sandığa gitmiştir. Şeffaf olarak yönetim olarak aldığımız tüm kararları sitemizde yayınlarsak, ne yapmak istediklerimizi mesaj yolu ile paylaşırsak, iki ayda bir yapılan genişletilmiş toplantıları sitemizde paylaşırsak parti içerisindeki iletişim kopukluğunun ortadan kalkmasını sağlayabiliriz.

Ben tabanında olduğu yerlerde yapılan toplantılarda alınan kararların yöneticiler ile bizim uygulamamızı istiyorum. Fikrin tabandan çıkmasını istiyorum. Alınan kararların da tabana aktarılmasında internet sitemizin önemi büyüktür.

 • Başarıya ulaşmada İlçe Merkez Başkanlığı, Kadın Kolları Başkanlığı, Gençlik Kolları Başkanlığı olarak il yönetimi olarak birlikte çalışılması gerekiyor. Bu doğrultuda bir çalışma yapacak mısınız?

Sadece yöneticiler değil; tüm üyeler ile bir birliktelik oluşturacağız

Ben sadece yöneticiler ile değil CHP’ye gönül vermiş kişileri bu birlikteliğe katma gibi bir amacım var. Yöneticiler ile tabanı bir araya getirerek toplantılar yapacağız. Onların da fikirleri doğrultusunda çalışmalarımızı yönlendireceğiz. Herkes bu toplantılarda elindeki imkanları sunacaktır.

 • Ülkenin geleceği gençlerdir. Bilindiği üzere Gençlik Kolları Kongresi yapılacak. Bu konuyu nasıl değerlendirirsiniz?

Biz hiç kimseye üye ol demeyiz. Partinin iç tüzüğü, yönetmeliği ve yasaları vardır; orada CHP’ye üye olan herkesin aday olabileceği açık bir şekilde yer alıyor. Gerekli kriterleri yerine getiren herkes istediği yere adaylığını koyabilir.

Gençler kendi arasında bir kişi etrafında birleşecektir. Bizler bu konuya müdahale etmeyeceğiz.

 • İkinci döneminizde basın ile ilişkiniz nasıl olacak?

Sıkıntı yaşanmıyor

Biz basınla olması gereken en üst düzeyde ilişki içerisinde olmayı istiyoruz. Düzce basınında da görev yapmış olan Ayşegül Hanım profesyonel anlamda yönetiyor. Yapılan tüm faaliyetleri sizlere ulaştırmada sıkıntı yaşanmıyor.

Haberin niteliğini sizler burada olmamanız halinde bile mail yolu ile basın mensuplarına bildirilecek. Habere değer bulduklarını yayınlarsınız.

Demokraside hem muhalefetin hem de basının yeri çok büyüktür

Görevimize yeni başladık. İlk etap olarak basın ile bir araya gelebileceğimiz sabah kahvaltısı veya akşam yemeği düzenlemeyi planlıyoruz. Birbirimizi tanımayı istiyorum. Demokraside hem muhalefetin hem de basının yeri çok büyüktür. Basın tarafsız ve dürüst olmalıdır. Basın olmazsa muhalefette olmaz. Sizler bizim için çok değerlisiniz. Bizler bunun farkındayız ve bu yönde yapılması gerekenler yapacağız.

 • Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş’in sosyal medyada “ Tozan’ı destekliyorum” dediği ve CHP’yi M. Keleş’in dizayn ettiği iddiaları ortaya atılmıştı. Bu konu ile ilgili görüşlerinizi alabilir miyim?

Aynı kaptan yemek yedik

Bu konuyu M. Keleş’in direk olarak ağzından bir söylem duymadım. Bu haberi sosyal ortamda haber sitesinden okudum. Mehmet Keleş ile ben üniversiteden iki yıllık evde arakadaşıyız. Aynı odada kaldık, aynı kaptan yemek yedik. Yemekleri o yapardı ben de bulaşıkları yıkardım. Geçmişte böyle bir birlikteliğimiz var.

CHP’yi hiçbir düzünce dizayn edemez

Mehmet Keleş ile ayrı siyasi görüşlerde, ayrı siyasi partilerdeyiz. CHP’yi hiçbir siyasi düşünce, hiç kimse dizayn edemez. Bu partinin üyeleri, siyasi görüşü, ideolojisi vardır. CHP’yi dizayn etmeye kimsenin gücü yetmez.

Sesimizi çıkarmayacağımız anlamına gelmesin!

Şunu da ifade edeyim Sayın Keleş ile bu şekilde bir ilişkimizin olması ilerleyen günlerde belediyenin yapmış olduğu usulsüz bir olayda karşı çıkmayacağımız, sesimizi çıkarmayacağımız anlamına gelmesin. Bunun altına çizerek söylemek istiyorum.

İktidar partisi 3 kez düşünsün

Muhalefet partisi iktidarı denetlemek içindir. CHP’yi Düzce’de çekim ve çözüm merkezi yapacağımızı ifade ettik. Canı yanmış kişi ve kurumların tek başına yeterince sesini duyuramayanların yanında olacağız, hukuki süreçte onların yanında olacağız. Hiçbir karşılık beklemeden yapacağız bunu.

Bundan sonra iktidar partisi yaptıklarını bir kez değil 3 kez düşünsünler. Yaptıkları her usulsüzlükte karşılarında hukuki boyutta mücadele verecek bir CHP var. Anayasal sınırlar içerisinde muhalefet yapan bir CHP göreceksiniz.

 • Düzce’deki diğer siyasi partiler hakkında ne düşünüyorsunuz?

Muhalefette kimseye gerek yok

Diğer siyasi partiler hakkında bizim görüş bildirmemiz doğru değil. Her şey ortada, görünen köy kılavuz istemez. Eğer Düzce’de muhalefet boşluğu var diye düşünülüyorsa biz bunu hiçbir partiye gerek duymadan tek başımıza kurduğumuz kadro ile göreve geldik.

Spor alanları yetersiz olduğu için…

Düzce için yapılmayan o kadar çok şey var. Çözülmemiz çok sıkıntısı var. Eğer her mahallede bir spor kompleksi olsaydı gençler uyuşturucu madde kullanma yoluna gider mi? Eğer gençler enerjilerini atabilseler böyle davranışların içerisine girmezler. Bu ülkenin gençlik ve spor anlamında ciddi çalışmalara ihtiyaçları var.

Geçtiğimiz yıllarda Bilecik’e gitmiştim ve 9 tane kapalı yüzme havuzu var, Düzce’de kaç tane var? Daha bizim merkezden otoban girişimiz yok. Böyle bir rezillik var mı? Bolu’nun 5 tane otoban girişi var.

 • Düzce’nin sorunları nelerdir?

Düzce’de doğru giden ne var ki

Düzce’de doğru giden bir şey var mı diye sorsanız daha doğru olur aslında. Düzce’de doğru giden hiçbir şey yok, her şey sorun. Sağlığı, eğitimi, sportif faaliyetleri, havası ciddi bir sağlık sorunudur.

Hava kirliliğini gösteren değer Avrupa’da 50 ile belirlenirken bizde 200 olarak belirleniyor. Sağlıkla ilgili sorun yaratacak değer bu. Avrupa’da 200’de alarm verilirken bizde bu değer 500 olarak belirleniyor. Düzce’de bu değer son bir aydır 400-500 arasında ölçülmektedir.

Sorumlu…

Burada Düzce Valiliğini ve Düzce Belediyesini suçlamıyorum. Burada sorumlu olan Sosyal Yardımlaşma Vakfı kanalı ile Başbakanlığın doğalgaz olan bir memlekette vatandaşına sağlıksız kömür dağıtılmasıdır. Düzce’de herhangi bir kömür satan bir yere gidin ve kaç kalori ile satış yapıldığını sorun. Cevapları 6 Bin 300 kalori ve üstü olarak olur.

Dağıtılan yardım kömürlerinin kalorisi ise 4 Bin 800 ve altı seviyelerde olan kömürlerdir. Ticaret yapana sattırmadığın kömürü devlet eli ile vatandaşa dağıtılması ne kadar etik, ne kadar doğru ve ne kadar sağlıklı bir uygulamadır. Asıl problem buradadır.

Konu ile ilgili olarak bizim bir önerimiz var. Ak Parti kömürle oy avcılığını bıraksın artık. İllaki yardım edilmek isteniyorsa insanların doğalgaz parasını ödesinler. Onla da oy alabilirler. En azından insanların sağlıklarını korumuş olurlar, havanın kirlenmesinin önüne geçebilirler.

Maliyeti aynı

Kömürün çıkarılma maliyeti Dünya’nın her yerinde aynıdır. Yerin altına göreceksiniz, işçileriniz olacak, kazma kürek çıkarılacak. İyi kömüründe kötü kömüründe çıkarılma maliyeti aynıdır. Maliyet aynı ise neden kötü kömürler çıkarılıyor. İlla kömür dağıtılacaksa kaliteli kömür dağıtılsın. Sadece Ak Partiye oy verenler değil oy aldıkları insanlar ve kendileri de bu hava kirliliği sorunu ile karşı karşıyalar.

Bakın ben eczacıyım. Astım ve kova ilaçları diğer ilaçlara göre daha pahalı ilaç türüne girmektedir. Bu hastalıklar kirli havalardan etkilenen hastalık türleridir. Devlet hava kirliliğine neden olan bir kömürü dağıtıyor ve bunun sonucu olarak hasta olan vatandaşları tedavi etmek zorunda kalıyor. Bunun içinde ayrı bir maliyet ayırmak zorunda kalıyor.

Kömürü üreten iş adamalarının Ak Partili olduğuna dair haberler çıktı. Neden zararlı kömür dağıtımına devam edildiğinin de gösteriyor.

 • Düzce’de özellikle işe gidiş ve dönüş saatlerinde trafik sıkıntısı yaşanıyor. Bununla ilgili olarak ne söylemek istersiniz?

Derenin iki tarafı da kullanılsın

Düzce’nin yapısına benzer bir il olan Kastamonu’da dere var. Bir tarafı gidiş bir tarafı dönüş şeklinde trafik akışı yapılıyor. Derenin iki tarafı aktif bir şekilde kullanıldığı için trafik anlamında hiçbir sıkıntı yaşanmıyor. Düzce’nin bir tarafını kullanıyoruz onu da ters yönden kullanıyoruz. Derenin iki tarafı aktif olarak kullanılsa; bir tarafı 3 şeritli diğer tarafı da 3 şeritli yol olsa İstanbul Caddesinin yükü azaltılabilir.

Hiçbir sıkıntı yaşanmaz

İstanbul Caddesinde de yapılan araç parkları ile ilgili düzenleme yapılarak kaldırıldıktan sonra Düzce’de trafik anlamında hiçbir sıkıntı yaşanmaz. Parkla ilgili yeni bir düzenleme getirilsin. Bunun için Anıtpark Meydanının altı otopark olarak yapılabilir.

Yeni yapılan konutların altlarına otopark yapılması yasalar tarafından yürürlüğe konuldu. Evlerin altına otopark yapılmaması belediyenin işine geliyor. Otopark için ayrılan kat için belediye para alıyor. Bu sorunun sorumlusu belediye oluyor aslında.

 • Düzce’ye bir bakanlık verilmesi yönünde Düzcelilerin bir talebi olmuştu. Bu anlamda CHP Düzce İl Başkanı Mustafa İzgin’de yapılan toplantılara katılmıştı. Bu konuda neler söylemek istersiniz?

Düzce’ye kimse bakanlık vermez!

Öncelikle Düzce’ye kimse bakanlık vermez; hele Ak Parti hiç vermez. Sorgusuz sualsiz bir şekilde, bu kadar kötü yönetilen bir ile kayıtsız şartsız destek verilirse kimse Düzce’ye bakanlık vermez. Siyasetin beslendiği yerde tam olarak buradır. Eğer siz verdiğiniz oyu azaltmazsanız sürekli artarak oy verirseniz hizmet alma konusunda büyük sıkıntılar yaşarsınız.

Ben bakanlıktan da vazgeçtim. Bizleri sorunlarımızı bakanlara taşısın vekiller ona da razıyım. Bizim derdimiz bakanlık değil, hizmet alma noktasında siyasi olarak yeterli çalışmanın yapılmasıdır. Bolu Düzce’den 2,5 kat fazla hizmet almıştır. Neden bizim hizmet alma konusunda yeterlilik olmuyor. Bu durumun sorumlusu da Ak Parti hükümetedir. 


commentFacebook Yorumları

mode_editSen de Düşüncelerini Paylaş!


comment Sen de Düşüncelerini Paylaş!

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceparantez.com sorumlu tutulamaz.

menu
menu