Röportajlar Haberleri

Düzce’de sonuç alıcı çalışmalar yaptık

Düzce’de sonuç alıcı çalışmalar yaptık

Düzce Parantez Gazetesi’nin bu günkü röportaj konuğu Yeşilay Düzce Şubesi Başkanı Fatih Yıldırım oldu. Yıldırım ile Yeşilay Düzce Şubesinin yapmış olduğu faaliyetler, çalışma alanları başta olmak üzere birçok konuda sohbet ettik.

 

 


 

 

 

  • Öncelikle kendinizi tanıtır misiniz?

 


Adım Fatih Yıldırım. 1977 Düzce doğumluyum. İmam Hatip Lisesi mezunuyum. Düzce Yeşilay derneği Başkanlığı görevini yürütüyorum.


Etkili ve sonuç alıcı çalışmaların altına imza attık


Türkiye Yeşilay Cemiyeti 1920 yılında İlahi Akta adıyla 5 Mart'ta kurulmuş. Akabinde kamu yararına STK olan bir dernektir. Yeşilay Cemiyeti Türkiye de birçok işe imza atmış önemli bir cemiyettir. İhsan Karaman'ın Başkanlığı ile birlikte yeni bir ivme kazanmış ve çalışmaları ile herkesin takdirini toplamıştır. Bu süreç ile birlikte daha başarılı işlere imza atmaya başladı. Madde bağımlılığıyla ilgili olan çalışmalar ve Sayın Cumhurbaşkanımızın bizlere yapmış olduğu destekten dolayı etkili ve sonuç alıcı çalışmaların altına imza attık. Sayın Cumhurbaşkanımız bildiğimiz gibi sigaraya karşı ciddi anlamda bir savaş açtı. Bununla birlikte Yeşilay’ın da mücadele içine girdiği bir konudur. Günümüz bu tür bağımlılıkların sayısı ne yazık ki artmaya başladı. Bizim ilgilendiğimiz diğer bu konuda teknoloji bağımlılığıdır.

 

 

  • Yeşilay olarak hangi alanlarda faaliyet gösteriyorsunuz?

 


Başlıca alkol, tütün ürünleri, uyuşturucu madde bağımlılığı, kumar bağımlılığı ve teknoloji bağımlılığı alanlarında çalışmalar yürütüyoruz. Beş ana başlıkta altında çalışmalarımıza ağırlık veriyoruz.

 

 

  • Belirttiğiniz bu alanlarda ne tür çalışmalar yapıyorsunuz?

 


İl Uyuşturucu Komisyonu kuruldu


Çalışmalarımızı toplumun sorunları etrafında toplayarak yürütüyoruz. Başarılı çalışmalar ile toplumun sorunları olan konularda başarılı işlerin altına imzalar attık. Türkiye Yeşilay ile Türkiye'de bulunan 9 tane bakanlık ile protokol imzaladı. TRT1 yayınlanan  “Son Çıkış” filmi Yeşilay tarafından hazırlanmıştır. Özellikle Sosyal Politikalar Bakanlığı ile başarılı çalışmaların altına imza atılmıştır. Uyuşturucu ile mücadele konusunda İl Uyuşturucu Komisyonu kuruldu ve bu komisyon alınan kararlar ile okullara ve kitlelere madde bağımlılığı ile ilgili bilgiler veriliyor.


93 öğretmene eğitim verdik


Öğretmenlere eğitimler verilerek uyuşturucu ile ilgili mücadele konusunda daha fazla kişiye ulaşma adına çalışmalarımız oldu. 93 öğretmene verdiğimiz eğitimler 10 gün sürdü. Bu öğretmenlerden kendi okulundaki öğrencilere madde bağımlılığı ile ilgili olarak öğrendiklerini aktarmalarını ve gençlerin madde bağımlılığı karşı önlem alınması için böylesine bir çalışma içerisine girdik. Yeni sistem olarak uyuşturucu kullanımına özendirmemeye buna alternatif çözüm üretmeye gayreti içerisine girdik.


Sağlıklı yaşama dikkat çektik


Sağlıklı yaşama dikkat çekerek gençlerin uyuşturucu bağımlılığından kurtulması adına görev üstlendik. Düzce'de Yeşilay haftasında çocuklara yönelik olarak çalışmalarımız oldu. Ziyaretlerimiz ve eğitimlerimiz oldu. Ankara'da yapılan eğitime Düzce şubesi olarak katıldık. Arkadaşlarımızla birlikte Düzce'de kurulan il uyuşturucu komisyonunda üyesiyiz. Yapılan toplantılara katılıyoruz. Uyuşturucu madde bağımlılığı ile mücadele eden diğer dernekler ile iletişime geçerek ortak çalışma içerisine giriyoruz.

 

 

  • Madde bağımlılığı ile ilgili olarak 93 tane öğretmene eğitim verdiğini söyleyiniz. Bu verilen eğitimler hangi alanlarda nasıl kullanılacak?

 


Verdiğimiz eğitimin amacı çocukları daha faydalı bilgiler ulaşmasını sağlamaktır. İlkokul, ortaokul ve lise seviyesindeki öğrencilere yönelik olarak modüller oluşturduk. Bu modüller çerçevesinde eğitim verildi.


Öğrencilere aktarıldı


Modüller ilkokul, ortaokul ve lise seviyesine uygun olarak yapıldı. Eğitime katılan öğretmenlerin aldıkları eğitimi kendi okullarındaki öğrencilere aktararak uyuşturucu madde kullanımının zararlı yönlerini anlatmalarını ve bu konuda öğrenciler tarafından farkındalık oluşturulması amaçlandı. Milli Eğitim Bakanlığı ile tüm illerde yapılan bir proje ortak olarak hayata geçti.

 

 

  • Madde bağımlılığından gençleri kurtarma adına anne babalara yönelik olarak ne tür çalışmalarınız oldu?

 


Bizler madde bağımlılığı ile ilgili olarak bir şey söylemesi gerektiğinde; bunu kendi alanında uzman olmuş kişiler tarafından söylenmesi taraftarız. Bu alanda eğitim almama rağmen birçok bu alanda konuşmak istemiyorum.


Çok hassas bir konudur


Aile ile ilgili olarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile imzalanan bir protokolümüz var. Bununla ilgilide sorunlu olan aileleri tespit ederek, ailelerin çocuklarına karşı ilgili olmalarını amaçlıyoruz. Madde bağımlısı olan bir kişi ile nasıl konuşulması gerektiğini, nasıl konuşulmalarda bulunmaması gerektiğini, çocukları anlayarak nasıl konuşulması gerektiği hakkında bilgiler veriyoruz. Çok hassas bir konudur.
 

 

  • Uyuşturucu madde kullanımı ile ilgili olarak söylenmesi gereken söylemlerin dikkatli seçilmesi gerekiyor. Bunun için neler yapıyorsunuz?

 


10 yaşa kadar düştü


Bu konu ile ilgili olarak alternatif yöntemler belirliyoruz. Madde bağımlılığının yaşı Türkiye’de 10 yaşına kadar düştü. Düzce'de uyuşturucu madde kullanan azımsanmayacak şekilde bir kitle var. Bir çoğu tedavi olmak istiyor ama bir çoğu da gizli olarak kullanıyor.


Aile örnek model olmalı


Bize gelen talepler var. Bizlerde kendi imkanlarımızla bizlere başvuru yapan kişileri Amateme gönderiyoruz. Bu konuda kullanıcıları ötekeleştirilmemesi gerekiyor. Bu olay kardeşimizin, yakından tanıdığımız birisinin de  başına gelebilir. Burada örnek model olarak ailenin belirlenmesi gerekiyor. Madde bağımlılığı çocukları zamanla yalnızlaştırıyor, bunalıma itiyor ve olumsuz ciddi sonuçlar doğuruyor.


Sosyal açıdan faaliyet içinde olunmalı


Bununla ilgili olarak ailelerin çocuklarının kiminle arkadaşlık ettiğini çok iyi bilmesi gerekiyor. Değerlendirme adına somut adımların atılması gerekiyor. Gençlerin enerjilerini atmaları için spor ve sosyal açıdan faaliyet içerisinde olması gerekiyor. Sanatsal kültürel ve sportif faaliyet olarak zaman geçirebileceği alanlara yönelmesinin önemi büyüktür. Biz Yeşilay Şubesi olarak sportif faaliyetleri Gençlik ve Spor Birimi kurduk. Sanat alanında Yeşilay Gençlik ve Eğitim Kültür Merkezi açmayı da hedefliyoruz.


Sosyal ve sportif alanlar açısından yetersiz


Bu projede Ensar Vakfı ile birlikte çalışmayı planlıyoruz. Düzce'de gençlere yönelik olarak faaliyet gösteren dernekler var. Bunları unutmamak gerekiyor. Ensar Vakfı İlim Yayma Cemiyeti İnsan Medeniyet Hareketi ve birçok Dernek bu alanı çalışmalar yürütüyor. Bu alanda Diyanet İşleri de ciddi anlamda çalışmalar yapıyor. Uyuşturucu madde kullanımında sportif ve kültürel anlamda faaliyetin olması gerekiyor. Sosyal ve sportif faaliyetler açısından Düzce ne yazık ki fakir bir konumda.


Teknoloji bağımlılığına yöneliyorlar


Çocuklar boş zamanlarını geçirebilecekleri yerlerin olmamasından dolayı başka bağımlılıklara yöneliyorlar. Bu sefer de teknoloji bağımlılığına kaptırıyoruz. Teknoloji bağımlılığı toplumumuzun tehdit eden bir konu olarak varlığını sürdürüyor.

 

  • Kamu yararına çalışan dernek olarak faaliyet gösteriyorsunuz. Size bu durumun ne gibi avantajları oluyor?

 


Bağışlar vergiden düşüyor


Kamu yararına çalışan STK’lar önemli bir oluşumdur. Bakanlar kurulu kararı ile kamu yararına çalışan SSK statüsünde geçebiliyorsunuz. Bunun faydaları var tabii ki. Bağış noktasında bizede ciddi katkıları oluyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın Yeşilay’a özel uygulaması oldu. Normalde kamu yararına çalışan derneklerin yapılan bağışların vergiden yüzde 10 ile yüzde 15 i düşüyordu. Bizde ise yapılan bağışların tamamı vergiden düşürülebiliyor. Yani bu çok önemli bir kriter. Bu konu ile ilgili olarak çalışmalar yaparak iş adamlarına yönelik olarak çalışmalarda bulunacağız. Bize yapılan bağışların tamamı vergiden düşebiliyor. Bu durum iş adamları için de yararlı olacak.
 

 

  • Sonra olarak söylemek istediğim bir şey var mı?


Yeşilay İşleri Bakanlığı kararnamesi ile faaliyetlerini gösteren ve kamu yararına çalışan bir dernektir. Tüm Düzceli vatandaşlarımızı Yeşilay’a üye olmaya davet ediyor. Bizim herkese kapımız açık. Üye olarak bizim mücadelemizde bizlerin yanında olarak destek verilmesini istiyoruz.


Madde bağımlılığı ile ilgili mücadele konusunda sadece derneklerin değil devletin, ailelerin, toplumun bir sorunu olduğu için birlikte çalışılmasının önemi büyüktür. Dikkat hakaret edilmesi gerekiyor. Bu toplumun kanayan bir yarasıdır. Bu anlamda başla konuşmaya ve diğer derneklere üye olmayan ve destek olması gerekiyor.


Önümüzdeki günlerde milli eğitim ile birlikte sağlıklı nesil adı altında bir yarışma yapacağız. 2006 yılında uyuşturucu ile ilgili mücadele hayata geçecek. Spor faaliyetlerini devam ediyor ve kültürel alanda çalışma yapacağız. Bunlarla birlikte eğitim, panel, seminer çalışmalarımız olacak.


commentFacebook Yorumları

mode_editSen de Düşüncelerini Paylaş!


comment Sen de Düşüncelerini Paylaş!

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceparantez.com sorumlu tutulamaz.

menu
menu