Röportajlar Haberleri

Yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatı olsun

Yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatı olsun

Düzce Parantez Gazetesi röportaj serisinin bu haftaki konuğu Düzce Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Ertan Taşlı oldu.

Taşlı ile Düzce Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi’nin yaptığı çalışmaları, 2015 yılında yaptıkları,2016 yılında yapmayı planladıkları, Düzceli esnafın korunması için neler yapılması gerektiği gibi birçok konuda keyifli bir sohbet ettik.

 • 2015 yılını Düzce Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi açısından değerlendirir misiniz?

Söylediklerimizi yaptık

2015 yılı Düzce Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi açısından verimli bir yol olarak geçti. 2015 yılında başında söylediğimiz gibi Düzce'de krediye ihtiyacı olan esnaflarımızın ihtiyaç duydukları krediye her türlü desteği vereceğimizi belirtmiştik.

Esnafımızın yanında olacağımızı ifade etmiştik.Söylediklerimiz doğrultusunda çalışarak esnafımızı mağdur etmedik. 2015 yılı içerisinde kredi çekmek için kooperatifimize başvuran ve kriterleriuyan tüm esnafa kredi ihtiyaçlarını giderme adına çalıştık.

16 Milyon lira kredi çekildi

Hiç kimseye paramız yok demedik.Her başvuruya cevap verdik.Personel ve yönetim olarak uyumlu bir şekilde çalışarak esnafımızı mağdur etmeme gayreti içerisine çalışmalarımızı yürüttük.

2015 yılı içerisinde 15-16 milyon lira civarında esnaflarımıza kredi çekilmesini sağladık. 289 esnafımız 2015 yılı içerisinde kredi kullandı. 289 esnafımız farklı meslek dalları içerisinde bulunan esnaflar kredi çekti.  Kredi çekimlerinde en fazla nakliye, minibüs, taşımacılık alanlarında oldu.

 • 2006 yılındaki hedefleriniz nelerdir?

Bizim en önemli görevimiz bizlere başvuru yapan esnafımıza para ile ilgili hiçbir sıkıntımızı olmadığını göstermek ve bu doğrultuda çalışmalarımızı yapmaktır.

Paramız yok demek istemiyoruz

Bizim kuruluşumuzun asıl amacı paramız yok, size kefil olamıyoruz dememektir. Verilen kredilerdeki paralar bizim paramız değil, bankaların parasıdır. Bizler üyelerimize bankada kefil olma görevini üstleniyoruz. 2006 yılındaki tek hedefimiz bize gelen esnafımızın kredi ihtiyacını hızlı ve en uygun şekilde çekmelerini sağlamaktır.

Tabi burada kendilerinden kaynaklanan bir sıkıntının olmaması gerekiyor. Bu durum sadece Merkez için değil ilçelerde bulunan esnaflar için de geçerlidir.İlçelerde bulunan esnaflarımızın kredi ihtiyaçlarını ilçe kooperatiflerimiz tarafından sorunsuz bir şekilde giderilmesi adına çalışmalar yaparak esnafımızın mağdur olmaması sağlamaktır.

 • Kredi verilirken hangi hususlar dikkate alınıyor?

Odalara üye olunması gerekiyor

Bizim bünyemizden kredi kullanabilmesi için en önemli kıstas esnaf odalarımızdan birbirine üye olması gerekiyor. Esnaf odalarına üye olmaları gerekiyor, Ticaret Odası üyelerine bizlerin kredi vermesinin imkanı ve olanağı yoktur. Düzce’de 27 tane esnaf odası var. 27 odaya üye olan tüm esnafımız Kredi Kefalet Kooperatifi'nin imkanlarındanyararlanarak kredi çekme imkanı buluyor.

Sicil kaydının olması gerekiyor

Esnaf odalarına kayıtlı olan kişilerin de Esnaf Sicil kaydının olması gerekiyor ki sicil kaydı olmayanlar esnaf odalarına kayıt olamıyorlar. Diğer bir husus ise kişinin bireysel olarak daha önceden kredi çekilmesini engel olabilecek bir ticari ve bireysel geçmişinin olmaması gerekiyor. Yani burada kişinin daha önce banka işlemlerinde düzenli olarak ödeme yapmamaları takdirde kredi çekilmesine imkan olmuyor.

İki kefil olmadan Kredi de veremiyoruz. Kefillerin ve kredi çekecek olan esnafın geçmiş dönemlerdeki banka geçmişleri dikkate alınıyor.

 • Sizin aracılığınızla alınan kredilerde geri dönüşleri takip ediyor musunuz?

Takip ediyoruz

Eğer kredilerin geri dönüşü düzenli ve zamanında yapılmaması halinde bizler için bir daha kredi çekme imkanı olmayabilir. Esnaflarımız adına böyle bir durumda sıkıntı yaşanabilir. Esnafların çektiği kredilerde takip konusunda bizler de elimizden geleni yapıyor.Bu anlamda kooperatif olarak ciddi olarak bir çaba sarfediyoruz.

 • Bankalarla ortak çalıştığınızı söylediniz.Peki bu anlamda hangi bankalarla çalışıyorsunuz?

Sadece Halk Bankası ile çalışıyoruz.Bizim aracılığımızla esnafların kullandığı kredileri faizlerinin%50’si devlet tarafından karşılanıyor. Bu nedenle Halk Bankası ile çalışıyoruz. Şu anda kredi oranları ise bir yıl için çekilen kredilerde %4, 1 ile 5 yıla aralığındaçekilen kediler için %5 faiz alınıyor.

 • Esnaf için çekilen kredilere kefil oluyorsunuz. Bu anlamda Esnaf Odaları başkanları ile birlikte hareket ediyor musunuz?

Sürekli iletişim içindeyiz

Başta Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanlığı olmak üzere Düzce'de bulunan tüm esnaf odaları ile sürekli olarak irtibat halindeyiz, uyumlu bir şekilde çalışıyoruz.Bütün başkan arkadaşlarımıza da sizler aracılığıyla buradan teşekkür etmek istiyorum. Gerçekten üyelerimiz esnaflarımızın başarı konusunda fedakar bir şekilde çalışıyorlar.

Bizler bütün odaların üyeleriyle çalışıyoruz; yani 27 odaya üye olan tüm esnafımız ile muhatap oluyoruz. Zaten esnaflarımız kredi çekecekleri zaman gerekli olan evraklar ve bağlı bulundukları odalardan getirme zorundalar. Bu nedenle bizler de sürekli olarak oda başkanları ile iletişim halinde oluyoruz.

Yeni alınan kararları bildiriyoruz

Yeni alınan kararları da esnaf odalarına bildiriyor ve bundan sonraki süreçte kredi çekilmesi için bu evrakları esnafları verilmesini söylüyoruz.

 • 1 Kasım'da yapılan Genel Seçimler öncesinde iktidar partisi seçmenleri birtakım vaatlerde bulundu. Bunlar arasında sizi ilgilendiren konular var mı?

Esnafa faizsiz kredi verilmesi

Bilindiği üzere seçimlerde iktidar partisi seçmenlere birçok alanda vaatlerde bulundu. Vaat ettiklerini bir bir hayata geçirmeye de başladı.Bu vaatler arasında bizi ilgilendiren bölüm; esnafa faizsiz kredi verilmesidir.

Desteğini daha önceden KOSGEP aracılığı ile yapılıyordu. Bu dönemde bizler aracılığıyla bu görevi bizler tarafından üstlenildi.

30 Bin liraya kadar faizsiz kredi

30 Bin liraya kadar 1 Aralık 2014 tarihi itibariyle esnaf kefalet kooperatifini devam eden kredisi olmayan ve KOSGEB'den de teşvik ve destek hibe o tarih itibariyle de almayanlar bizim aracılığımızla 30 Bin liraya kadar faizsiz kredi alabilecekler. Şu anda yoğun bir şekilde müracaat devam ediyor.

Genç girişimcilere 100 Bin Lira

Bunun dışında 100 bin liraya kadar kredi çekmek isteyen genç kardeşlerimiz için faizsiz krediler var.Burada 30 yaşını aşmamış gençlerimizin girişimcilik kurslarına gitmiş aynı zamanda da yapmış oldukları projeler KOSGEB tarafından onaylanmış olanlar projeler için 100 bin liraya kadar kredi alabiliyorlar.

Hazırlanan proje Halk Bankasına sunuyor ve proje uygun görüldüğü takdirde 100 Bin liraya kadar faizsiz kredi desteğinden faydalanmış oluyorlar. Bu da hükümetin vaatler içerisinde olan bir durumdur. Bu krediler bizler aracılığıyla çekilmeye başlandı.

Halk Bankasına teşekkür ediyorum

Burada Halk Bankası Müdürüne ve personeline teşekkür ediyorum. Esnafımız için ayrı bir birim oluşturdu ve bunlar esnaflarımızın kredi için başvurularını hızlı ve sonuç alıcı bir şekilde yapıyorlar.

 • Küçük esnafın korunması hakkında ne tür çalışmaların yapılması gerekiyor?

Tek taraflı olmaz!

Öncelikle kuruma tek taraflı yapılan bir şey değildir. Korumak iki taraf için yapılması gerekir. Devletimiz bu yönde birçok tedbirler alıyor. Düşük faiz sistemini çalıştırıyor.Faizsiz kredi çekmeimkanları sunuyor. Ancak esnaf arkadaşlarımızın da kendilerini alakalı görevlerini yerine getirmeleri gerekiyor.

Belediyelerin sabırlı ve iyi niyetli yaklaşması gerekiyor

Esnafın korunması adına devletin yapması gereken daha fazla çalışma var tabii ki. Bu konuyla alakalı olarak belediyelerin bölgesel ve yerel esnafların iyi niyetli ve sabırlı davranmaları gerekiyor.

Düzce’nin merkezinde 7500 tane esnaf var, Düzce genelinde 13500 esnaf, Düzce'de yaklaşık 40 bin esnaflık yaparak ekmeklerini kazanıyor. Yani bu esnaflarımız vergisini, su faturasını, elektrik faturasını, yiyecek ihtiyaçlarını ve her türlü ihtiyaçlarını esnaflık yaparak karşılıyor. Bunlar esnaflıktan elde edilen gelirler ile sağlanıyor. Böylesi bir rakam söz konusu ise bu alanda çalışan insanların kuruyup kullanmasının önemi büyüktür.

Birbirine bağlantılı

Eğer siz burada bir Sosyete Pazarı açarsanız en büyük yanlış yapmış olursunuz. Eğer işportacıların çalışmalarına müsaade ederseniz vergisini veren esnafı zor duruma düşürmüş olursunuz.Korsan  taksicileriçin önlem almazsanız bundan sanayi esnafı da zarar görür.

Hepsi birbiriyle bağlantılı olan bu mesleklerin koruyup kullanması gerekiyor.Esnafın korunması adına hükümetimizin yapmış olduğu çalışmaları uygulayarak esnafın korunması adına elimizden geleni yapıyoruz.Esnafa verilen her destek halka verilen destek demektir.

 • Düzce’de aynı meslek kollarında çalışan esnafların bir arada, aynı ayakkabıcılar çarşısı örneğinde olduğu gibi, aynı mekanlarda çalışmaları nasıl olur?

Bazı sektörler için mümkün olabilir

Bu durum bazı sektörlerde olabilir. Örneğin mobilyacılar, kuyumcular gibi meslek kolları bir alanda çalışabilir ancak diğer esnaflar için böyle bir şey mümkün değil.Hediyelik eşya,konfeksiyon ürünleri, çiçekçiler, bakkalcılar, kahvecilik gibi meslekleri icra eden esnafların bir arada çalışması mümkün değil.

Düzce'de bu alanda ayakkabıcılar çarşısı var ancak ayakkabı çarşısı dışında da ayakkabı satıcı yapan esnaflarımızda var. Bulvar Caddesi üzerinde esnafın çoğu mobilyacı, butikler vs şehir merkezinde çalışıyorlar.Bakanlarımız mahalleler arasında yer alıyor.

 • Düzce Üniversitesi'ndeki öğrenciler şehir merkezine inmiyor. Bununla ilgili düşüyorsunuz?

Öğrencilerin şehir merkezine gelmesi gerekiyor. Eğer öğrencileri şehir merkezine indiremiyorsanız bu durumdan esnafın yararlanmasını bekleyemezsiniz.

Ulusal markalar ile kendilerine oluşmuşyerel markaların hizmet kalitesi Düzce'de her geçen gün artıyor. Kafeler sosyal alanlar çoğalıyor.Buraların varlığını sürdürebilmesi için insanların olması gerekiyor.

20 bin öğrenci var

Merkez kampüste 16.000 il genelinde 20 bin öğrenciye şehir merkezine indiremezsiniz esnafımızın bu durumdan yararlanmasını bekleyemeyiz. Şehir merkezinde aktif ve yoğun bir şekilde zaman geçirebilmeleri için onları imkan sağlanması gerekiyor. Gelişmiş şehirlerde hep öğrenciler merkezde aktif bir şekilde bulundukları için esnafları bu durumdan yararlanabilir. Düzce'de de bu kültürün oluşması gerekiyor.

İlk adım olarak değerlendirilebilir

Otobüslerin özelleştirmesi bu anlamda ilk adım olarak değerlendirilebilir.Otobüs seferlerinin sayısı artırılabilir, geç saatlere kadar çalıştırılabilir.Öğrencinin şehir merkezinde zaman geçirmeleri için Düzce çok güvenli bir şehir; Emniyet ve Jandarma yoğun ve fedakar bir şekilde çalışarak meydana gelen sorunları çözüyorlar ve güvenlik sorunu yaşanmıyor. Eskiden Düzce'de saat sekizden sonra bayanlarımız sokağa çıkamıyordu.

Bu anlamda öğrencilerin şehir merkezine indirilmesinin esnaflar açısından önemi büyüktür. Konu ilgili olan herkesin üzerine düşen görevi yapması gerekiyor. 

 • Son olarak belirtmek istediğiniz bir konu var mı?

Kredi özendirilebilecek bir şey değil

Kredi özendirilebilecek bir şey değil.Kredi işini geliştirme adına alınması gerekiyor. Esnafın özsermaye ile kendini geliştirmesi pek mümkün gözükmüyor. Onun için de devlet eliyle verilen bu tür kredilerden yararlanabilir.

Esnaflarımıza kapılarımız sonuna kadar açık

Esnaflarımızın kendilerini geliştirmek adına adımlar atıldığı takdirde bizler onların yanında olduklarımızı her fırsatta ifade ediyoruz. Esnaflarımıza kapılarımız sonuna kadar açık. Krediyi bankalar veriyor ancak biz burada kefalet adına çalışmalar yapıyoruz ve bu anlamda titiz bir şekilde çalışıyoruz.

Kullandırdığımız kredilerin geri dönüşü sağlanmadığı takdirde ilerleyen dönemlerde çekilecek kredilerde zorluk yaşanabiliyor. Bu anlamda esnaf arkadaşlarımızın da anlayışlı olmalarını istiyoruz.

Herkes esnaf olamaz

Bizim durumumuz iyi, tüm ilçe kooperatifimizin de durumları iyi seviyelerdedir. Esnaf arkadaşlarımızın ayaklarını yorganına göre uzatmalı gerekiyor. Ticaret iyi hesap edilerek yapılabilen bir alan oldu. Esnaflık kolay iş değil; herkes devlet memuru olabilir, herkes araç kullanabilir, şoförlük yapabilir ama herkes esnaflık yapamaz.

Kolaylık sağlanması gerekiyor

Artık elektronik bir çağdayız. Ticaretle ilgili gelişmeleri yakından takip edilerek bu doğrultuda çalışmalara ağırlık verilmesi gerekiyor.Esnaflarımızın araştırmacı olması gerekiyor. Düzce halkında esnafımıza yönelik olarak desteklerini devam etmesi gerekiyor.Esnafımızdan alışveriş yapması gerekiyor.Esnafımızın halka hizmet ederken fiyat rekabetinin yakalayabilecek şekilde çalışma yapmasını gerekiyor. Herkes aldığını en ucuza almak istiyorlar. Bu anlamda kolaylık sağlanması gerekiyor.

Düzce merkezinde kiraları yüksek seviyede olması esnafı açısından olumsuz gelişmeler arasında yer alıyor. Düzce'nin Merkezi tek bir alanda toplanmış olması dükkan kiraları da yüksek miktarların istenmesine neden oluyor.

Düzce esnafından alışveriş yapılmalı

Ben bundan sonraki süreçte öncelikle Düzce halkının Düzce esnafından alışveriş yapmaları gerektiğini düşünüyorum. Bu anlamda da esnaflarımızın Ahilik kültürü gereğince faaliyetlerde bulunmalarını düşünüyorum. 2016 yılında tüm esnaf hayırlı bereketli kazançlar diliyorum.


commentFacebook Yorumları

mode_editSen de Düşüncelerini Paylaş!


comment Sen de Düşüncelerini Paylaş!

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceparantez.com sorumlu tutulamaz.

menu
menu