Röportajlar Haberleri

Mekanik ekip işidir

Mekanik ekip işidir

2017 Ocak ayında kurulan Gök Mekanik, kısa sürede alanında Düzce’nin en büyük firmaları arasına girmeyi başardı.

Kuruluşundan bu yana geçen 3 ay gibi bir sürede Düzce’nin en büyük binası olma özelliği taşıyan 17 Katlı ve bin 200 yatak kapasiteli Kredi Yurtlar Kurumu Öğrenci Yurdu inşaatının mekanik işlerini almayı başardı.

Gök Mekanik sahibi İbrahim Gök bu başarının arkasında ki gücün tecrübe ve ekibe olan güven olarak ifade etti. Gök Mekanik’in diğer ortağı Makine yüksek mühendisi Vural Erkan ise mühendis ve ustanın bir araya gelmesi ile Gök Mekanik’in ortaya çıktığını söyledi.

Kısa sürede Düzce’nin en önemli mekanik firmalarından bir haline gelen ve 35 kişiye istihdam sağlayan Gök Mekanik’in kuruluşunu, yaptığı işleri ve mekanik işi yapan firmaların çektiği sorunları İbrahim Gök ve Vural Erkan ile konuştuk.

Makine yüksek mühendisi Vural Erkan “Gök mekanik usta ve mühendisin birleşiminden oluşan bir firmadır. Isıtma, soğutma, tesisat işleri. A’dan Z’ye komple tesisat işlerini yapıyoruz. Havalandırma dâhil bu işlere. Kısaca tüm mekanik işler diyebiliriz” diyor ve devam ediyor “Bu işleri yaparken mekanik bilgiye sahip olmak gerekiyor, mühendislik olması gerekiyor. Burada işler sacın üçayağı gibidir. Birincisi mühendislik, ikincisi ekip yani ustalık işidir, üçüncüsü kaliteli malzemedir. Üçünü bir araya getirdiğiniz zaman çok güzel bir iş çıkar ortaya”

Personel için hiçbir masraftan kaçmadık

Gök Mekanik sahibi İbrahim Gök, kendisininde işçilikten ve ustalıktan geldiğini dolayısı ile sektörde çalışan işçilerin çektiği sıkıntıları çok iyi bildiği söylüyor işçileri rahat ettirmek için hiçbir masraftan kaçmadıklarını söyleyerek şu şekilde konuşuyor:

“Biz ekibimizde ki çoğu arkadaşımız ile daha önce birlikte çalıştık. Düzce’de çok fazla iş yaptık birlikte. Birbirimizi uzun zamandır tanıyorduk. Daha sonra Düzce’de mekanik konusunda bir eksiklik olduğunu hissettik. Ve o zaman karar verdik. Güçlü bir alt kadro oluşturduğumuz takdirde ve düzenli şekilde bunları koordine edecek üst kadroyu da oluşturduğumuz zaman biz bu işi burada yürütürüz dedik. Ve kadro oluşturma çalışmalarına başladık. Netice de bugün ki kadromuzu oluşturduk. Kendimizde ustalıktan işçilikten geldiğimiz için personelin çektiği sıkıntıları, yaşadıkları sorunları çok iyi biliyorduk. Onlarında rahat etmesi için, şantiyelerde prefabrik binalarda yaşamaması için onlara dubleks bir ev tuttuk, içinde aşçısı, temizlikçisi, televizyonu her şeyi var. Hiçbir masraftan kaçmadık personel için. Şimdi ise birçok eski firmadan daha fazla tercih edilen olduk”

Düzce’nin en büyük binası bize emanet

Düzce Şehirlerarası Terminalinin işlerini başka bir firma yaptı ancak şu anda terminalin bakım ve onarım işlerini biz devraldık. Belediye ile protokol imzaladık. Şimdi orada hiçbir sorun yok.

Şu anda Düzce’nin en büyük binası olan 17 katlı Kredi Yurtlar Kurumu öğrenci yurdunun işlerini yapıyoruz. Mekanik işi ekip işidir. Bir iki kişinin yapabileceği iş değildir. Mekaniğin her bir dalı için uzmanlık gerekiyor. 2017 Ocak ayında açtık biz burayı. Daha önce hepimiz farklı firmalarda çalışıyorduk belli bir tecrübemiz vardı.

Mekanik firmalar arasında bir ilki gerçekleştirdik

Ocak ayında bu firma kuruldu ve şu anda her geçen gün daha çok büyüyoruz. Şu anda 34 personel var. 8 kişi üst personel. Alt ekip işe göre farklılık gösteriyor. Geçen ay 45 kişi ile çalıştık. Ortalama 35-40 arası kadrolu personelimiz var. Ve bunların hepsi sigortalı. Bizde sigortasız personel yok. Bunun dışında mekanik firmalar arasında bir ilki gerçekleştiriyoruz. Çalışanlarımızın hepsi kaskolu. İş güvenliğine çok fazla önem veriyoruz. Bizde ustalıktan geldiğimiz için işçinin hangi zorlukları yaşadığını çok iyi biliyoruz. Onların rahat etmesi için her şeyi yapıyoruz. Biz şu anda Düzce’nin en yeni firmasıyız ama en eski firmaları ile fiyatlarımız kafa kafaya gidiyor.

Biz ihalelere girmiyoruz. İhaleyi alan firma ile görüşüyoruz, projeleri inceliyoruz. Maliyetleri çıkartıyoruz ve firmaya hazırladığımız raporu sunuyoruz. Hangi malzemeden kaç adet kullanılacak, hangi marka kullanılacak, işçilik ne olacak, hangi sürede tamamlanacak hepsi o raporda yazıyor. Tamamen kurumsal. Bazı firmalar ihaleyi alan firmaya gidip biz bu işi şu kadar paraya yaparız diyorlar. Biz ise projeyi enine boyuna inceledikten sonra mekanik ile ilgili tüm işlerin fiyatlarını ve ne kadar sürede bitirebileceğimizi liste liste sunuyoruz. Diğer firmalar mekanik ile ilgili tek bir alanda teklif verirken biz raporlarımızda ihalenin mekanik ile ilgili tüm alanlarında ki fiyatlarımızı sunuyoruz. Belirttiğimiz fiyatların 1 TL dahi üstüne çıkmayız ama belki aşağısında bile teslim edebiliriz.

Düzce’de mekanik alanında bizim gibisi yok

Mekanik alanında Düzce’de şu anda bu kapasite ile bu şekilde iş yapan başka bir firma yok. Bir firma işi alır taşerona verir, ustaya verir. Bizde öyle değil. Biz 35-40 kişilik ekibimiz ile tüm işi kendimiz yapıyoruz. Mekanik sektöründe şu anda bizim gibi iş yapan yok. Burada kurumsallık çok önemli.

Firmamız çok yeni olabilir ama kadromuz çok tecrübeli. Güçlü ve tecrübeli bir kadroya sahibiz. Biz beyin takımını çok iyi oluşturduk. Beyin takımı çok iyi olduğu için alt ekipte çok koordineli bir şekilde çalışıyor.

Türkiye’de kurumsallaşmış mekanik firma eksikliği var

Devlet her sene ortalama 9 bin civarı proje çıkartıyor mekanik ile ilgili. Türkiye genelinde de kurumsallaşmış 2 bin 400 civarı mekanik firması vardır. Türkiye’de kurumsallaşmış mekanik firma eksikliği var. Her sokak başında bir su tesisatçısı, bir doğalgaz tesisatçısı, bir usta ekibi zaten var. Ama bunlar kurumsal değiller. Eskiden ihaleyi alan şirketler iki usta çağırıp işleri onlara yaptırıyorlardı. Ama bunun sıkıntıları ve handikapları çok fazlaydı.

Çünkü mekanik işi binanın tek canlı aksesuarıdır. Duvarı örersiniz boyasını yaparsınız yıllarca o duvar öyle kalır. Pencereyi yaparsınız o öyle kalır ama mekanik işi çok daha farklı. Çeşmeyi açarsınız içinden su akar, kaloriferi her yaktığınızda sıcak su gelir, ısıtma ihtiyacınızı giderirsiniz. Mekanik işler sürekli aktif canlı. Bir binanın en önemli aksesuarı mekanik sistemdir. Siz binayı altından da yapsanız eğer tesisat, mekanik sistemi doğru yapılmadıysa o sürekli su kaçırır ve dolayısı ile bu sizin duvarınızı da, tavanınızı da bozar. Parkenizi de bozar. Milyonluk yatırım bir anda çöp olur gider.

Bizim eski müteahhitlerimiz mekaniği hep ikinci plana atmışlar buda zaman içinde büyük sıkıntılara neden oldu. Şimdi devlette ustalardan ustalık belgesi istiyor. Kalifiye olmayan personeli çalıştırmama yönünde bize baskı uyguluyor.

Çantası ile gezen ustayım diyor

Zaten bizim en büyük sıkıntılarımızdan birisi elinde çantası ile gezip ustayım diyenler. Bir iş oluyor mesela bir dairenin doğalgaz tesisatı 4 bin TL’ye oluyor, bunlar gidip 4 bin 300 TL’ye yaparız diyorlar. Bunun sigortası, masrafı, yemesi içmesi bunları saymadan maliyete bakıyoruz 4 Bin TL.  Bu adamlar bunu 4 bin 300 TL’ye yapıyorsa bir yerden çalıyordur. Malzemeden çalıyordur, ikinci kalite malzeme kullanıyordur. Ya da bu adam gün gelecek milleti dolandıracak, malzemeciyi dolandıracak ya da batıp gidecek. Bir şekilde batmaya mahkûmdur. Çünkü o fiyatlar ile para kazanma şansı yok. Bunu yaparken bizim gibi kurumsal firmalara da zarar veriyor. Biz bir fiyat çıkartıyoruz mesela 5 bin TL fiyat vermişiz, bu bizi kurtarır diyoruz. Ama öbür taraftan baktığımızda ya iş elden gidiyor ya da fiyatı aşağı çekmek zorunda kalıyorsunuz o da bize zarar veriyor. Biz çekmiyoruz fiyatlarımızı aşağıya. Çektiğimiz takdirde bizde birilerini dolandırmak zorunda kalacağız. Mekanik işi dışında şu anda doğalgaz işini de girmek için çalışmalarımız devam ediyor.

Test etmeden hiçbir işi teslim etmiyoruz

Biz işlerimizi bitirdiğimiz zaman tüm testlerimizi yapıyoruz. İşimizi çok sağlam yaptığımız için zaten bizi tavsiye ediyorlar. Biz normalde bütün yapılan işlerimizde test almadan teslim etmiyoruz. Özellikle tesisatlarımızı yaparken tesisatın içinde suyu belli bir basınçlar bırakıyoruz. Çünkü parkeci geliyor, başka ustalar geliyor, deliyorlar, çivi çakıyorlar boruyu deliyorlar. Boruda su olmadığı zaman diğer işleri yapan ustalarda boruyu deldiklerinin farkında olmuyorlar. Kimsenin borunun delik olduğundan haberi olmuyor. Sonra tüm işler bitiyor, suyu veriyorlar, delik olan yerden su çıkıyor. Her şey zarar görüyor. Biz bunun önüne geçmek için borunun içinde suyu basınçlı bir şekilde bırakıyoruz. Diğer işleri yapan ustalar boruyu deldikleri anda oradan su fışkırıyor. O zaman usta da bize geliyor, durumu izah ediyor bizde müdahale ediyoruz. O anda yapıyoruz. Biz genelde her saha da bir personel bırakıyoruz bu durumlar için.

Tüm işlerimizi zamanında teslim ediyoruz

Mekanik işlerinde büyük sorunlardan biri de maaş konusudur. Çünkü mekanik işi inşaatlarda en sıkıntılı iştir. Siz iş veremezseniz, sıvacı iş yapamaz, duvarcı, alçıcı iş yapamaz. Bizim firmamızda bu konuda da bir sorun yok. Günü geldiği anda maaşını alır, hatta erken vermeye bile çalışırız. Çünkü personelin sıkıntısı olmazsa, evinde rahat olursa, maaşını zamanında alırsa işini de o kadar iyi yapar. Personeli yaşatmaya çalışıyoruz ki firmamız yaşasın.

İnşaatta birçok iş mekanik işine bağlıdır. İnşaatın ilerleme hızı mekanik işinin ilerleme hızı ile birliktedir. Biz şu anda çalıştığımız şantiyelerde diğer birimlerden öndeyiz. Tüm işlerimizi zamanında hatta daha önce teslim ediyoruz. 


commentFacebook Yorumları

mode_editSen de Düşüncelerini Paylaş!


comment Sen de Düşüncelerini Paylaş!

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceparantez.com sorumlu tutulamaz.

menu
menu