Röportajlar Haberleri

Halk da Sökün O Tabelaları diyor

İşyerlerinin tabelalarında unvan ve isimlerde Türkçe'nin kullanılması Düzce Belediye Meclisi'nde gündeme gelmişti. Meclisin bu önergesini Düzce halkına sorduk. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gibi Düzce halkı da "Sökün o tabelaları" diyor.

8. Uluslararası Türk Dili Kurultayı'nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, spor salonlarında 'Arena' isminin kullanılmasına tepki gösterdi ve belediyelere de Türkçe'nin tabelalarda kullanımına yönelik çağrıda bulunarak " Bütün bu tabelaları sökün, bu senin hakkın, en doğal hakkın. Neyi müsaade edersen onu asmak zorunda. Belediyelere sesleniyorum sökün o tabelaları" demişti.

Düzce Belediye Meclisi Haziran ayı toplantısında işyeri tabelalarında Türkçe isim ve karakterlerinin kullanılması zorunluluğunu ele almıştı. Söz konusu önergenin Meclisin Temmuz ayı toplantısında görüşülüp karara bağlanması bekleniyor. Parantez gazetesi olarak işyerlerinde Türkçe isim ve karakter kullanma zorunluluğunu halka sorduk. Vatandaşlar Belediye Meclisinin önergesini sonuna kadar desteklediklerini, kararın biran önce alınması gerektiğini söylediler.

Parantez Gazetesi olarak yaptığımız halk röportajından öne çıkanlar.

Cüneyt Gültekin

TÜRKÇE İSİMLER VARKEN YABANCI TABELALARLA İŞİMİZ NE?

Yurtdışından alınmış özentiler bunlar. Küçük bir dükkan açıyorlar yabancı isim koyuyorlar. Gençler bu işe daha çok özen gösteriyorlar. Bana göre çok yanlış. Türkçe isimler varken yabancı tabelalarla işimiz ne?

Emrah Akış

TÜRK MİLLETİYSEK TÜRKÇE İSİM KOYALIM

Bizim halkımız da yabancı özentisi var. Hem Avrupayı sevmiyoruz diyoruz. Avrupa Birliğine girsek de olur girmesek de olur muhabbeti yaparken yabancı dile dikkat ediyorlar. Köpeklerinin isimlerine kadar yabancı isimler koyuluyor. Az kaldı çocukların isimlerini de yabancı isim koyacaklar diye düşünüyorum. Türk milletiysek Türkçe isim koyalım. Bazen ben tabelaları okuyorum anlamıyorum açıkça söyleyeyim.

Fahri Aydın

BELEDİYE SÖKSÜN BÜTÜN YABANCI TABELALARI

Tabelaların kaldırılmasını istiyoruz. Biz Türk milletiyiz yabancı isimlerin bizde ne işi var. Belediye alsın kararı söksün bütün yabancı tabelaları. Türkçemizi yozlaştırıyoruz sonuç olarak. Belediyeye bu konuda destek veriyorum. Yabancı tabelalar mutlaka kaldırılmalı.

Fevzi Dindar

SONUNA KADAR DESTEKLİYORUM

Yabancı isimlerle bizim ortaklığımız mı var. Ne gereği var bence yanlış. Tabelalardaki Yabancı kelimelerin kaldırılmasını sonuna kadar destekliyorum.

İrfan Şirin         

KESİNLİKLE TÜRKÇE OLMALI

Tabelalar Türkçe olsa daha makbul. Biz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyız. Kesinlikle Türkçe olması bizim açımızdan daha uygun olur. Avrupalılar geliyor burada futbol oynuyorlar tutuyorlar İngilizse ingilizce tercüme ediyorlar bizse bakıyoruz.

İsmail Aytaç

YABANCI İSİMLERE DE ÇOK KARŞIYIM

Yaşım 71 böyle şeyleri tasvip etmiyorum. Sonra kısaltmalar yapıyorlar bir sürü. Uzun bir isim sonrası kısaltma. Örneğin BDDK. Benim çocuğum nereden bilecek BDDK'yı. Ona da karşıyım yabancı isimlere de çok karşıyım.

Mahmut Akkurt

TABELALARIN KALDIRILMASINI DESTEKLİYORUM

Bence çoğu özenti. Normal Türkçemizi kullansak öz şekliyle daha iyi. Yabancı isimlere bence gerek yok. Türkçemizde çok güzel kelimeler isimler varken yabancı özentiliği yapılıyor. Türkçe konulması daha güzel olur. Tabelaların kaldırılmasını destekliyorum.

İsmail Yavuz

YABANCI TABELALARIN KONULMASI ÇOK SAÇMA

Yabancı tabelaların konulması bana çok saçma geliyor. Yurtdışında Türkçe tabela göremeyeceğimiz gibi burada kendi ülkemizde yabancı tabelaları biz anlayamıyoruz. Bu da bana çok saçma geliyor doğrusu. Yabancı tabelaların yasaklanmasını destekliyorum.

Kamil Özbey

BİR ÇOK KİŞİ BU TABELALARI ANLAMIYOR

Yabancı tabelaların meclis kararıyla kaldırılmasını destekliyorum.  Ben ve benim gibi bir çok kişi bu tabelaları anlamıyor. Okunuşlarını telaffuz edemiyor. Çok güzel Türkçe kelimeler varken yabancı kelimelerin tabelalarda olması pek hoş değil.

Mecit Özenir

YABANCI KELİMELER YERİNE TÜRKÇE KULLANILMALI

Yabancı tabelaların kaldırılma kararı bence çok isabetli olmuş. Sonuna kadar destekliyorum umarım geri adım atmazlar. Yabancı kelimeler yerine Türkçe kullanılmalı.

Metin Usta

KENDİ ÜLKEMİZDE KENDİMİZİ YABANCI HİSSEDİYORUZ

Yabancı isim konulmasına taraftar değilim. Türk isimleri olması taraftarıyım. O kadar çok var ki bazen insan kendini yabancı memlekette hissediyor. Kendi ülkemizde kendimizi yabancı hissediyoruz. Tabelalar Türkçeleştirilmeli.

Nihat Demircan

ÖZÜMÜZE DÖNMEMİZ LAZIM

Ben işyerlerinde yabancı isimler kullanılmasına karşıyım. Tasvip etmiyorum. Bizim özümüze dönmemiz lazım. Bazı isimler var gerek yok. Ahmet'in, Mehmet'in, Ali'nin yeri olabilir. Bunlar varken neden George'nin yeri olsun niye Tom'un yeri olsun. Ben buna karşıyım.

Nurettin Yılmaz

TABELALAR TÜRKÇELEŞTİRİLMELİ

İşyerlerindeki yabancı isimlere karşıyım. Türkçe isim olsun. Bildiğimiz dil olsun. Bence bunlar özentilikten başka birşey değil. Tabelaların Türkçeleştirilmesi kararına sonuna kadar katılıyorum. 

 


commentFacebook Yorumları

mode_editSen de Düşüncelerini Paylaş!


comment Sen de Düşüncelerini Paylaş!

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceparantez.com sorumlu tutulamaz.

menu
menu