Röportajlar Haberleri

Memur zihniyeti ile başkanlık olmaz

Memur zihniyeti ile başkanlık olmaz

Cumayeri Belediye Başkanı Recep Tuna göreve geldiği tarihten günümüze kadar geçen süre zarfında hayata geçirdiği ve geçirmeyi düşündüğü projelerini Oxijen Medya ekibine anlattı. Belediye Başkanlığının dışarıdan göründüğü gibi olmadığını söyleyen Tuna “Başkanlık memur zihniyeti ile olmaz. Para kadar iş yapmaya çalışılırsa belediyede iş yapılmaz” dedi.

Oxijen Medya’nın bu haftaki konuğu Cumayeri Belediye Başkanı Recep Tuna oldu. 4 yıllık görev süresi hakkında bilgiler veren Tuna, Cumayeri’ni turizm şehri yapmayı amaçladığını, yarış pisti tamamlandıktan sonra yılda 1 milyon ziyaretçi beklediklerini söyledi. Tuna, projelerin büyük meblağlar tutması konusunda ise “Başkanlık memur zihniyeti ile olmaz. Para kadar iş yapmaya çalışılırsa belediyede iş yapılmaz” ifadelerini kullandı.

 

Cumayeri Belediye Başkanı Recep Tuna’nın açıklamaları;

Piyasaya borcumuz yok

Ben göreve geldiğimde Cumayeri Belediyesinin 7 Milyon bütçesi vardı. Şu anda 11 Milyon bütçesi var. Bunun ortalaması 5 yılda 40 milyon yapar yaklaşık. Şu anda bizim yatırım değerlerimizin toplamı 70 milyon TL. Piyasa borcumuz yok, iller bankasına da 6 Milyon TL borcumuz var.

Her şey para ile yapılmaz. Mesela Merkez’de ki iş merkezi. 2015 yılı proje maliyeti 5 Milyon TL. Orada hisseler vardı hem vatandaşların hem belediyenin. Belediyenin yerini o günkü şartlardan satılsa 1 Milyon etmiyordu. Biz o binayı yaptık, 1 kuruş para harcamadık ama şu anda orada 5 Milyonluk mülkiyetim var.

Belediyelerde küçük yerleşim yerlerinde, mahallelerde sesi çok çıkanın sokağı yapılırdı. Personel eğer sabah kalkıp iş başı beklerken acaba bugün ya yapacağız derse, bugün nereye gönderecekler diye düşünürse, her gün zarar edersiniz. Eğer bir personel mesai başladığı zaman işin başında olamıyorsa, bir gün önceden yarın yapacağı işi bilmiyorsa her gün 2 saat zaman kaybı var demektir. Biz önce hangi mahalleden başlayacağımıza karar verdik. İlk mahallemiz Çevik Mahallesi dedik. Bu mahalle bitmeden başka mahalleye gidilmeyecek dedik. 5 yıllık planlama yaptık. Benim personelim 1 ay sonra dahi nerede çalışacağını bilen birisi oldu. Sabah mesai başladığı anda işinin başında olur, hiç iş gücü kaybı olmaz. Bu şekilde iş verimliliğini artırdık.

Hastane sürprizi

Bir hastane yapacağız, yer bakıyoruz. Sağlık Bakanlığından sözü aldık. Uygun bir yer bulduğumuz zaman projesini hazırlayıp ihalesine çıkacağız.

4 yılda 5 kişiyi işe aldım

Ben görev sürem boyunca belediyeye 5 kişi aldım. Bir tane inşaat teknikeri aldım mecburi, imar müdürü gitti onun yerine yeni müdür aldım. Bir tane de personel müdürü aldım, onu da gidenin yerine aldım.

Göreve geldiğimizden beri 180 bin Metrekare yol yapmışız. Asfalt, beton yol, kilit parke. 100 km’nin üzerinde yerin altına ağ döşedik. Bu yılda 120 bin metrekare daha kilit parke, asfalt yapacağız. Toplamda 300 bin metrekare yapıyor.

Bölgenin en modern arıtma tesisini kurduk

Bölgenin en modern en son sistem su arıtma tesisini kurduk. Bunu iller bankası katkısı ile yaptık. Ama burada da şöyle bir durum oldu. İller bankası ihaleye çıktı zaman standart bir arıtma tesisini ihaleye çıkar. 1960’lardan beri kullanılan sistemi ihaleye çıkıyor. Biz Türkiye’de ki arıtma tesislerini araştırdık. Bir firmanın tesisini çok beğendin. İçlerinde en son model ve en son sistem olan bir tesisti. Çağırdık adamları. Konuştuk. Daha sonra iller bankası ile görüştük. Dedik ki, sizin yaptığınız bu arıtma demode bir arıtma. Şunu son sistem bir arıtmaya çevirelim dedik. Yapamayız dediler. Bende, bunu kabul etmiyorum dedim. Yaklaşık 6 ay sadece bizim istediğimiz projeyi kabul ettirmek için uğraştık. Ve şu anda çok güzel bir suyumuz oldu. Su direk kaynaktan çıkıyor.

Bu yıl içerisinde Kapalı Pazaryeri geliyor

Dere ıslahı yapılabilmesi için derenin sağının, solunun temizlenmesi gerekiyor. Çevresin de binalar varsa bunların kalkması lazım, yıkılması lazım. Parkın üst tarafında sel basan yaklaşık 200 metrelik kısmı yaptırdık. Fakat aşağı kadar inmedik çünkü derenin alt tarafında yıkılması gereken metruk binalar var. Biz DSİ ile görüşüyoruz. 2019 seçim beyannamesinde dere ilgili özel bir projede sunacağım. Çünkü orası benim özel bir hayalim. Pazaryerinden aşağıya doğru imara açıyoruz. 

300 metrelik Pazaryeri yeri var. Bunun da kaldırılması lazım. Pazaryerini kaldırmak için yeni Pazaryeri kurmak lazım. Bunları yapmazsanız olmuyor. Bu yıl içinde Pazaryerini tamamlayacağım.  Düzce’de yapılan Kapalı Pazaryeri gibi bir Pazar olacak ama daha kullanışlı olacak. Alt Pazaryeri, üzerine Kültür Merkezi, Gençlik Merkezi, kongre salonu olacak. Yaklaşık 20 milyonluk bir maliyeti olacak. Kamulaştırmaya başladık.

Terminal yapacağız

12 tane araç aldım, 2 tane yeni kamyon aldım, kepçe aldım, otobüs aldım. Minibüsler aldım. Parke döşeme makinesi aldım. Çok hızlı ve çok sağlam yapıyor. Zaman tasarrufu, işçi tasarrufu.

Otobüslerin iç mahallelere girmesi yönünde bir talep yok. Ama şöyle sorun var. Mesela otobüsler Düzce’den çıktı yolcuyu aldı. Dönüş yeri nasıl olacak. Ya saat başı Dokuz’dan dönecek ya da yarımlarda Yaka Mahallesinin uç noktalarından dönmesi lazım. Yolcuyu bırakacak, tekrar dönüşte yolcuları alacak, otobüs terminali dediğimiz yere getirecek. Düzce’ye giden otobüse devredecek. Ama bu sorunu da çözeceğiz. Şimdi yeni bir terminal projemiz var. Tamamladığımızda toplu taşıma ilgili problemler çözülmüş olacak.

Turizm mi? Sanayi mi? Biz Turizm’i seçtik

Cumayeri bir şeye karar vermek zorundaydı. Turizm mi yoksa sanayi mi? Biz sanayiyi kabul etmiyoruz. Burnumuzun dibinde Gümüşova Sanayisi var. Biz dedik ki dışarıda çalışsın, içeride parayı yesin, benim esnafım kazansın, benim vatandaşım kazansın. İstiyoruz ki Cumayeri’ne gelen her ihtiyacını karşılayabilsin. O yüzden sosyal projelere ağırlık vereceğiz. Cumayeri göç almaya da başladı. Raftingi Cumayeri’nin merkezine taşıyacağız. Bu sayede merkezde bir hareketlilik yaşanacak.

Yüksekokul 5 bin öğrenciye hizmet verecek

Ben göreve geldiğimde 230 kişilik öğrenci kapasitemiz vardı. 240 kişi okutamazdık. Fazlası için fiziki kapasitemiz uygun değildi. 2 katlı bir binamız vardı. Biz önce onun üzerine bir kat çıktık. Ondan sonra 4 katlı bir bina bitirdik ve hizmete girdi. Daha sonra ondan da büyük başka bir binaya başladık. İdari bina ile birlikte. Onu da bu yıl içerisinde bitirmeyi düşünüyorum.

Belediyeden bir kuruş çıkmadı bunlar için. Pakmaya Holding ile görüştük. Bazen belediyeler fabrikalara iş yapar para almaya çalışır. Biz bunu almadık. Çöpüdür, kanalizasyonudur. Gittik Pakmaya ile görüştük, bize bu okulları yapın dedik. Tamam dediler. Üniversite aracılığı ile YÖK’e başvurduk ve Engin Pak Cumayeri Meslek Yüksekokulu ismi için onay aldık.

En az 5 bin öğrenci kapasiteli bir kampus ortaya çıkacak. Pazaryerinin üst katına yapacağımız o sosyal etkinliklerin tamamı üniversite öğrencileri için olacak. Dere ıslahından bahsettik. Pazaryerinden itibaren aşağıya doğru Melen Çayına doğru güzel bir alan oluşturacağız. Orda cafeler, restaurantlar sosyal alanlar olacak.

18 uygulaması şart

Yeni Caminin yanından geçen ve ileride keskin bir viraj ile Dokuzdeğirmen’e giden yol var. Orası da sorun yaşatıyor. Yeni bir imar planı uygulamamız var. Orada bir 18 uygulaması yaparak orayı düzelteceğiz. 18 uygulamadan iş yapmak uygun olmuyor.

 Binaların olduğu yerde 18 uygulaması çok zor. Bina olmayan yerlerde, yerleşim oluşmadan önce 18 uygulaması çok kolay. Hiç kimseyi mağdur etmeden arazi önce bir toplanır. Yollar hesaplanır, yeşil alan ve kamusal alanlar belirlenir, sonra örneğin 100 dönümde 30 dönüm gitti. 30 dönüm bütün arsa sahiplerine eşit şekilde bölünür. Kalan arsalarda simetrik bir şekilde parsellenir, mülk sahiplerine verilir. Kimsede zarar görmez. 18’in adalet yönü çoktur. Önemli olan yerleşim olmadan 18’i uygulamak.

Cenazelere ayrı bir önem veriyoruz

Göreve geldiğimizde ilk başlattığımız projelerden biride cenaze hizmetleri. Önce çadırımızı aldık, daha sonra cenaze hizmetlerinde neler yapılabilir diye düşündük, dedik ki cenaze sahibi sadece taziyeler ile ilgilensin. Bir cenaze olduğu zaman yıkaması, kefenlenmesi, mezarı vatandaşı bunlarla uğraştırmıyoruz. Ne gerekiyorsa biz yapıyoruz. Özel birde otobüs yaptık. İçinde çay servisi, oturma koltukları her şey var. Gece 01.00’a kadar cenazeye gelenlere tüm hizmetleri biz yapıyoruz.

Cumhurbaşkanının takdir ettiği proje ama Düzce bürokrasisi ve siyasileri farkında değil

Yarış pisti Düzce’de hala kimsenin tam olarak idrak edemediği bir proje. Bürokrasiden en aşağıya kadar ne olduğunu kimse anlayamadı. Bu proje bir Cumayeri projesi değil, Düzce projesi de değil, bir Türkiye projesi. Bu pistten bir tek İstanbul’da vardı, onu da kiraya verdiler şimdi bir işlevi yok. İzmit’te var 1400 metre. İzmir’de var 1800 metre o da yeterli değil. Biz bunu Kenan ile birlikte yapılması kararı aldık. Onunda emeği var. O burada olsun demeseydi ben bu işe girmezdim. Cumhurbaşkanının bile takdir ettiği bir proje bu.

Bizim 3 bin 500 metre pist uzunluğu var. Asfaltını dökeceğiz şimdi. Burada Türkiye, Avrupa, Dünya şampiyonlukları yapılacak. Dünya’nın en iyi pist güzergâhı olacak. Kenan bizzat kendisi motor ile gezerek çizildi. Buranın bu kapsama girebilmesi için spor bakanlığının devreye girmesi lazım. Orada bazı binaların yapılabilmesi için spor bakanlığının desteği olması lazım. Proje hazır. Haziran ayında asfaltı dökülecek. Hazır hale gelecek. Dünya ve Avrupa Şampiyonalarının yapılması için de yaklaşık 70 milyonluk bir kaynağa ihtiyacımız var. Bürokratik işlemler yapılsın biz bir şekilde buluruz bu parayı.

Kar yağmadığı sürece bu pist hiç boş durmayacak. Motor sporları, otomobil sporları sürekli olacak. Bunların dışında enerjilerini atacak insanlar var. Sene de 40 hafta bir yoğunluk olacak. Özellikle yarış zamanlarında bölgedeki tüm oteller dolu olacak. Mesele sadece Cumayeri’ni tanıtmak değil. Pistimizin içerisinde Düzce stantları oluşturacağız. Bizim Güzelderemiz var, Samanderemiz var, Topuk yaylamız var. Kardüz’ümüz, Akçakocamız, Konuralpimiz var. Buraya gelen insanları sadece yarışlar için 2-3 günlüğüne değil, en az 1 haftalığına getirmeye çalışacağız.

Piste senede 1 milyon kişi gelecek. Düzce’ye geçen sene gelen turist sayısı 280 bin kişiydi. Bunun zaten 130 bin kişisi rafting için geliyor. Gerisi Akçakoca’ya geliyor. Biz diyoruz ki sadece 1 milyon kişi piste gelecek. Bunun yarısını Düzce’ye tekrar getirebilmek için uğraşacağız. Bu projeler hayata geçecek ama biraz zaman alacak.

Baraj tamamlandığın da gerekli izinleri alabilirsek baraj suyu üzerinde safari düşünüyoruz, doğa ile baş başa olacak insanlar.

Sosyal alanda Düzce’nin en faal belediyesiyiz

Hazine yardımları şu anda yüzde 6 düzeyinde. Hazine yardımlarını Yüzde 10 düzeyine çıkarsalar, bütün sosyal kültürel faaliyetler olmak üzere, milli eğitimin okulları dahil her türlü işlemleri belediyeye gelsin. Okul yapılacaksa belediye yapsın. Amatör branşlar desteklenecekse belediye desteklesin. Çünkü normal bütçeler buna yetmiyor. Aradaki yüzde 4’lük fark tüm bu illeri karşılamaya yetiyor.

Cumayeri Belediyespor bünyesinde gençlik için önemli projelerimiz var. Hentbol, halter, güreş, atletizm, cirit, okçuluk ne varsa gençleri yetiştirmek üzere hepsini geliştireceğiz, projelerini uygulamaya koyacağız. Okullardaki beden eğitimi öğretmenleri ile birlikte çalışıyoruz. Önümüzdeki yıl öğrencileri doktor kontrolünden geçirip kemik yapısına göre kas yapısına göre hangi sporda başarılı olurlar diye tek tek kontrol edeceğiz. Ona göre yönlendireceğiz. Türkiye’de başarılı olan bütün siyasilerin, zenginlerin, alanlarında başarılı insanların mutlaka kültürel ya da sportif bir alt yapısı vardır. Ben göreve geldiğimde ilk yaptığım işlerden biri kültür merkezi açmak oldu. İddia ediyorum Düzce’nin en iyi kültür faaliyetleri sanatsal anlamda en faal belediye Cumayeri’dir. Bütün kurslarımız mevcuttur.

 


commentFacebook Yorumları

mode_editSen de Düşüncelerini Paylaş!


comment Sen de Düşüncelerini Paylaş!

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceparantez.com sorumlu tutulamaz.

menu
menu