Röportajlar Haberleri

En büyük hedef Beyköy’ün ilçe olması

En büyük hedef Beyköy’ün ilçe olması

Beyköy Belediye Başkanı Osman Kılıç “En büyük hedefimiz Beyköy’ün Düzce’nin gelişmiş sanayi ve turizm ilçesi olmasını sağlamak. Beyköy İlçe olabilir mi? 4 bin 900 nüfusumuz var, 4 yıldır nüfusu arttıramadık. Çoğu vatandaşın kaydı başka yerde” dedi.

Oxijen Medya olarak belediye başkanları ile yaptığımız “Başkanların 4 yılı” röportaj serimizin bu haftaki konuğu Beyköy Belediye Başkanı Osman Kılıç oldu. Kılıç, Beköy’ün alt yapı sorunun ortadan kalktığını ve su probleminin de son bulduğunu ifade ederek en büyük hedefinin Beyköy’ün ilçe olmasını sağlamak olduğunu söyledi.

En büyük hedef Beyköy’ü gelişmiş, sanayi ve turizm ilçesi olmasını sağlamak

Beyköy İlçe olabilir mi? 4 bin 900 nüfusumuz var, 4 yıldır nüfusu arttıramadık. Çoğu vatandaşın kaydı başka yerde. Beyköy’de yaşamasına rağmen kaydı yok. 5 bin civarı olan nüfus en az 6 bin civarında. Ama bizim çevre köylerde yaşayan insanımız daha fazla. Adam köydeki haklarını kaybetmemek için ya da akrabası muhtar olacaksa alıyor kaydını köye. Seçim beyannamemde Beyköy’ün ilçe olması için çalışma yapacağımı belirtim. En büyük hedefimiz Beyköy’ün Düzce’nin gelişmiş sanayi ve turizm ilçesi olmasını sağlamak. Bununla ilgili dosyaları, bilgileri hep hazırladık ama hükümet buna sıcak bakmadı. İktidar bunu daha da daraltıp tek elden yönetmek istiyor. Bütünşehir yasası bunun için.

Düzce komple taşınabilir

30 sene sonra Düzce diye bir şehir kalmayabilir. İstanbul’un su ihtiyacını karşılayan bir il Düzce. İSKİ şu anda sanayiye, inşaata her türlü yatırıma karışıyor. 15 milyon nüfus, 400 bin nüfusu yutar. 10-15 yıl sonra bunlar konuşulmaya başlanır. Bu havza Akçakoca hariç komple kaldırılır. Kalıcı Konutlar’da kalkar, bakarın deniz olması lazım.

Düzce’de sanayi kültürü tam oturmadı

Bizim çevre köylerimizde bulunanlar önceden fındıkta çalışırlardı, ormanda çalışırlardı. Şimdi ormanda çalışacak adam bulunamıyor. Vatandaşlar OSB’de işe girip aylık maaşına bakıyor. Düzenli para kazanmanın peşinde herkes. Ama buna rağmen fındık zamanı OSB’ de bulunan fabrikalar kan ağlıyor. Fındık zamanı fabrikayı kapatacak duruma geliyorlar. Düzce genelinde bu anlayış var. Düzce’de bu manada sanayi kültürü tam olarak oturmadı.

Beyköy sanayi ve turizm kenti

Beyköy ile ilgili her konuşmamda “Doğaya açılan pencere” diyorum. Sanayi ve turizm kenti. Beyköy’den çıktıktan 500 metre sonra doğa ile baş başa kalıyor insan. Harika bir doğası var, şelaleler, yaylalar her şey var. Güzel bir imkan var bunu değerlendirmek lazım. Bir gece Torkul göletine gittim. Orada kaldım. Sabah kalktım etrafta 5 tane çadır gördüm. O gece onlarda orada kalmışlar, kamp kurmuşlar. Gittim tanıştım, birilerinden duymuşlar gelmişler. Sabah kahvaltılarını orada yapıyorlar, doğa yürüyüşü yapıyorlar. Bunlara sahip çıkmak lazım. Torkul göletini herkes biliyor ama kimse bir şey yapmıyor. Belediye olarak benim bir şey yapma şansım yok. Bununla valilik, turizm müdürlüğü ilgilenmesi lazım.

 İstanbul’dan gelen bir vatandaşın Abant’a giderken Beyköy üzerinden gitmesi gerekir. Bu 30 km’lik bir avantaj sağlıyor, bunun dışında doğanın içinde seyahat edecek Abant’a kadar. Yaylalar, mesire alanları yol üzerinde her şey var.

 

1 yolcu için oraya girip çıkmanın anlamı yok

Şu anda bizim terminale girmek için bir sebebimiz yok. Vatandaşımız yok terminalde. Şehirlerarası gelen yolcularda kaç tane Beyköy’e gelecek yolcu var. Olanda güzergâha yürüyor zaten 5 dakikalık yol. 1 yolcu için oraya girip çıkmanın anlamı yok. Bizim güzergâhımız Beyköy’den gelip, gösterişlinin oradan Küçüksu’ya doğru dönüyoruz. Yolcumuzu orada indiriyoruz, bindiriyoruz. Aracımız bekleme yapmadan devam ediyordu ve sorun olmuyordu. Küçüksu PTT’nin oradaki otobüs durağı bize yetiyor. Eski garajın kapanmasının bize bir zararı olmadı. Tek sorun sabah ve akşamları 4 otobüs birden kalkıyor. Oradaki durağın orada çok sıkışıklık oluyor.

25 bin nüfusa yetecek su ihtiyacını karşıladık

2009’da ilk geldiğim sene bazı vaatlerim vardı. Ama muhalefet parti belediye başkanı olduğumuzdan alt yapıda, asfaltlama da sıkıntılar çektik. Benim en büyük hedefim alt yapıyı bitirmekti. Ben seçilirken “Su ile gelip, su ile giden belediye başkanı olmak istemiyorum” dedim. Her siyasetçi Beyköy’ün içme suyu üzerine siyaset yapıyordu, vaatte bulunuyordu. Bu problemi çözeceğim dedim. 2010 yılında başladım. Alt yapısını 30 km şehir şebekesi, 18 km irsale hattının ihalesini yaptırdım. Müteahhit geldi birkaç iş yaptı, deponun yarısını yaptı, şehir şebekesine hiç girmedi. İrsale hattının bir kısmını yaptı sonra battı gitti adam. Daha sonra başka bir müteahhit firma aldı o da bitirmedi o da battı. En son üçüncü müteahhit ile birlikte bizim iş 400 günde bitmesi gerekirken 800 günde bitti. 30 km şehit şebekesi komple yenilendi. 18 km ana hat tamamen sıfır. 25 bin nüfusa yetecek su ihtiyacını karşıladık

Su saatlerini eve değil, kaldırıma kurarak kaçağı engelledik

Su saatlerini evlerden aldım, kaldırıma koydum, ana hattın üzerine monte ettim. Betondan yer yaptık. Kaç eve gidecekse o şekilde bir saat sistemi kurduk. O sistemden vatandaşın evine kadarda herkesin hattını yeniledik. Bunu kaçak su kullanımının önüne geçmek için yaptık. Saat evde olduğu zaman, vatandaş eve giden hattan saate gelmeden ikinci bir hat açıyor, bununla bahçe sulaması yapıyor. Biz saati kaldırıma alarak bunu engelledik. Kaçak kullanımın önüne geçtik. Bazı vatandaşlar zammı yaptınız diyor, zam yapmadık, kaçak su kullanamıyorlar. Geçen yıl bitirdik bunu. Birkaç ev kaldı onlarda bitmek üzere. Su çok kaliteli. Yağmurda bulanıklık olmuyor. 800 tonluk su depomuz var. TOKİ’ye de kendi imkânlarımız ile su veriyoruz. Önceden TOKİ’de üst katlara su vermekte zorluk çekerken şu anda vanadan gelen su bardağı kıracak derecede tazyikli.

DSİ’nin baraj çalışması var. Kavakbıçkı deresi var. O dere yatağında sürekli akan bir su var. 3 sene önce müracaat etmiştik, burada bir sulama göleti oluşturmak için. Debi ölçümleri yapıldı, olumlu çıktı. Şu anda bu hat üzerinde bir çalışma var ama gölet için değil. Düzce Belediyesinin su ihtiyacını karşılamak için.

 

 

Tek eksiğimiz yağmur suyu irsale hattı

Kanalizasyon sorunumuz yok. Çoğu yerde dereye akarken bizim kanalizasyon doğrudan Düzce Belediyesinin arıtma tesisine akıyor. Birkaç sokağımız var, kot kurtarmıyor. Onları da açacağımız yeni yollar ile çözeceğiz. Kanalizasyon sistemimiz yüzde 90 tamam, içme suyu yüzde 100 tamam. Doğalgaz’ın yüzde 100’ü tamam. Sadece 3 evde sorun var, onlarda tarlanın içinde. Yolları açılacak, onu çözeceğiz. Merkezde ki elektrikler hatlarının tamamını yer altına aldırdım. Anayolun ışıklandırılması yeniden yapıldı. Telefon kablolarının çoğu yer altında. Tek eksiğim yağmur suyu kanalları. Büyük bir proje. Projesi hazırlanıyor. Çevre köyleri de kapsayan bir proje. Ana yolun kenarların sulama kanalları var şu anda. Çok büyük bir sel, ya da şiddetli yağmur yapmadığı sürece bu kanallar bizim ihtiyacımı karşılıyor. Yeni yaptığımız asfaltlarda, kaldırımların altından hat çektik. Sulama kanalına akıyor. Ama gelecek için yağmur suyu bir ihtiyaç.

Kaldırım çalışmalarının yüzde 50’si bitti. Müteahhit firma devam edecek, yeniden başlayacak işe. Kış dolayısı ile ara verilmişti. Beyköy’ün girişi ile çıkışı arasında kalan 1 buçuk km’lik alanda da bazalt asfalt yapacağız. Alt yapıda ki sorun bitti, üst yapıyı da bitireceğiz.

Dünya’da içilebilir 2 kaynak suyundan biri Beyköy’de

Kaplıca konusunda çalışmalarda devam ediyor. Devremülk yapılıyor. Orada 30 derece sıcaklıkta bir su var ama su boşa akıyor. Bir iş adamı da 750 metre de 45 derecelik sıcaklıkta bir su buldu.

Oradaki kaplıcanın özelliği Dünya’da ki iki sudan biri olması. Bir tanesi Almanya Fransa sınırında, diğeri de bizim burada çıkan kaynak suyu. Şifalı su. Aynı zamanda içilebilir su olması bakımından Dünya’da sadece bir örneği var o da Almanya’da.

Beyköy’den Çınarcı Köyüne giderken 2 köprü var. 2 köprü arasında sağlı sollu 80 dönümlük bir alan var. Bir kısmı Düzce Orman İşletmeye diğer kısmı Gölyaka Orman İşletmeye ait bir alan. Bu alanın tahsisini aldım. Bununla alakalı proje çizdiriyorum. Buraya bir mesire alanı yapacağız.

 

Otoban bağlantı yolu bir ihtiyaçtı

Otoban çıkışının orada bizim arsalarımız var. Burası için bir projemiz var. Burada köylü pazarı kurabiliriz. Köylü ürettiği peyniri, sütü, yiyeceği, içeceği gelip burada satabilir. Onlar için güzel modern bir alan oluşturup bu projeyi yapabiliriz ama kesinleşmiş bir şey yok. Doğal tarım ürünlerinin satıldığı bir Pazar. Otoban bağlantı yolunu da hızlandıran Mehmet Başkandır. Kimse hakkını yemesin. 25-30 yıldır konuşuluyordu, yapıldı, yapılacak diye. Mehmet Başkan ikinci döneminde bu işe el attı, hızlandırdı. Çözüm üretti. Düzce’nin de buna ihtiyacı vardı. OSB için gerekliydi. Düzce’li ya Gölyaka’dan ya da Kaynaşlı’dan çıkıyordu otobana.

2 adet sosyal tesisimiz var

Beyköy’de iki tane sosyal tesisimiz var. Bir tanesi, eski bir okulumuz vardı. Yıllardır atıl vaziyette duruyordu. Orayı aldık, çok güzel bir tesis haline getirdik. Güzel bir çay bahçesi oldu. Üst katında da bayanlar için kurslar var. Bayanların spor yapabileceği bir alan oluşturduk.  Bayanlar her gün 3 vardiya spor yapıyor hoca eşliğinde. Erkekler de istiyor şimdi bir yer. Milli eğitime ait bir yer. Tapu belediye de ama bina milli eğitimin onu da aldık. Araziden yana sorun yok, arazi belediyenin. Bunun dışında güzel bir düğün salonu yaptık sosyal tesis gibi. Kır bahçesi var. Bin 150 metrekarelik kapalı alanı var. Vatandaşlarda çok takdir ediyor bunu.

Cenaze konusunda tüm hizmetleri yapıyoruz. Mezar kazma dahil aklınıza ne geliyorsa her türlü cenaze işlemini yapıyoruz. Kefen, yıkama her şeyi karşılıyoruz.

Araç sorunum yok

13 tane araç aldım, şu anda bir ihtiyacım yok. Merdivenli itfaiyeye ihtiyacım var. Daha önceden yoktu ama şimdi katlı binalar ortaya çıkınca ihtiyaç oluştu. Düzce’de yakın, ulaşım kolay oradan geliyor ama acil durum için gerekli. Yol süpürme aracına ihtiyacım var. Önceden asfalt yoktu, şimdi asfalt var diye bu araçta ihtiyaç oldu. Tarladan çıkan araçların lastiklerinden dökülen çamurlar toza, pisliğe neden oluyor. Yapılan her şey bir ihtiyacı ortaya çıkartıyor.

Çöplerin evde ayrılmaya başlaması lazım. Plastik ve kartonu ayırmak istedik, çöp bidonları koydum, vatandaş onun içine kül attı. Yaktı komple. Bu çöpü evde ayırma işlemi ne zaman olur. Yeni gelen nesil büyüyecek, bunlar evlenecek, evlerde çocuklarına anlatacak. Kendileri de uygulayacak.

Belediyenin borcu yok

Belediyenin piyasaya borcu yok. Günlük iş yapıyorum, yerele peşin çalışmaya özen gösteriyorum. Alınan malzemeyi de elimden geldiğinde birebir takip etmeye çalışırım. Alınan her malzemenin ne olduğunu bilirim. Buna ciddi zaman ayırıyorum. Yapılan her masrafı takip ediyorum. Açık bir lamba görsem personeli uyarırım, yolda yürürken bir çöp görsem, neden kaldırmadınız çöpü diye ararım. Cıvata alınacaksa benim haberim olmadan alınmaz. Buna rağmen hala kafamda ki sistemi tam kuramadım.  10 tane memur 30-35 tane işçim var.

Sabahları eden çıkıp belediyeye giderken etrafı gezer öyle giderim. Cumartesi günleri mutlaka 5 mahalleyi sabah kalkar gezerim, bir tur atarım. Hafta içi şantiyeye gidiyorum, işçilere bakıyorum.

BAL ligi bizi yordu

Beyköy Belediyespor 2009 da göreve geldiğimde Düzce il birincisiydi. 2010 yılında BAL ligine çıktık. O günden beri BAL liginde kaldık, bu sene düştük. BAL liginde en uzun süre oynayan takımlardan biriyiz. BAL ligi bizi de yıprattı. Takımın bütçesi 500-600 bin TL arasıydı. BAL liginde oynayan takımların bütçesi 1 milyon TL civarında. Biz bu bütçe ile büyük takımlara kafa tuttuk. 3. Ligin kapısından döndük. 8 yıl boyunca hiç düşmeden BAL liginde kaldık. Bu sene düştük, üzüldüm.

Bundan sonra kendi çocuklarımız ile mücadele edeceğiz. Şampiyonluğa oynadığımız zamanlar kendi çocuklarımız ile oynuyorduk ne zaman transfer oldu, işin içine para girdi o zaman takımda bozuldu. Çocuklar para için oynamaya başladı. Ama kendi çocuklarımız Beyköy için oynuyor. Bizim kendi özümüze dönmemiz lazım. Çocukları yetiştirmeye başlayacağız. Stadın devrini de alıyoruz. Çok güzel bir stat oldu. Işıklandırma sorunu var, onu da yapacağız en kısa zamanda. Kendi çocuklarımıza yatırım yapacağız.


commentFacebook Yorumları

mode_editSen de Düşüncelerini Paylaş!


comment Sen de Düşüncelerini Paylaş!

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceparantez.com sorumlu tutulamaz.

menu
menu