Siyaset Haberleri

Gönül Belediyeciliği Esas Alınacak

Gönül Belediyeciliği Esas Alınacak

AK Parti Düzce ve ilçelerinde belediye başkanı adaylarını belirlerken, yapacağı hizmetler kadar vatandaş ile sıkı bağ kurabilecek aday üzerine yoğunlaşacak. Aday belirleme konusunda, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki'nin sık sık dile getirdiği; yüzde 50 hizmet, yüzde 50 gönül belediyeciliği kriteri baz alınacak.

AK Parti yerel seçimlere kısa süre kala Belediyelerde 10'da 10 yapmak için büyük çaba harcıyor. Bunun için öncelikle vatandaş ile birebir ve telefon anketleri yapan AK Parti'de sıfır hata ile halk ile iç içe olan ve hizmet yapabilecek adaylar titizlikle aranıyor. AK Parti Kayseri Milletvekili Genel Başkan yardımcısı ve Yerel Yönetimler Başkanı Mehmet Özhaseki tarafından sık sık dile getirilen kriterler Düzce'de ince elenip sık dokunuyor.

GÖNÜL BELEDİYECİLİĞİ OLMAZSA OLMAZIMIZ

Belediye başkanlarının enerjisini yüzde 50 hizmete yüzde 50 de halk ile yakın temas kurması gerektiğini gittiği her ortamda dile getiren Özhaseki, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada; "Belediye başkanları ile ilgili özellikle birkaç nokta var ki bizim vazgeçilmezimiz. Bir başkanın özellikle ahlaklı, erdemli ve tevazu sahibi olması şart. İnsan ilişkisini en iyi şekilde götüreceğine olan inancımız önemli.  Geçmişte ideolojik belediyecilik anlayışlı vardı. Sonradan biz buna hizmet belediyeciliği getirdik. Ucuna sosyal belediyecilik marka şehirler gibi bir takım sıfatlar ekledik. Cumhurbaşkanımız özellikle diyor ki gönül belediyeciliği. İnsan ilişkisi biraz zayıf olan insanlar ilişki kurmakta biraz güçlük çeken yüzü gülümseyen bir adam varsa istediğiniz kadar gönül al deyin adamın içinden gelmiyor ki bu işi yapsın. Bir de geçmişteki yaşantısına bakacağız tabi. Ticari ilişkisine bakacağız. Ahlaklı davranmış mı davranmamış mı? Borcu ödeme noktasındaki kararlılığı azmi nedir? Partimizin temel kuralları ve ilkeleri de belli. Ama bulduğumuz insan o yörenin dilini de iyi tutturmalı” dedi.

SON DÖNEM NELER OLDU

2004-2009 ve 2014-2017 yılları arasında 8 yıl belediye başkanlığı yapan Mehmet Keleş ilk döneminde yaptığı icraatlarla büyük destek görmüştü. Bir sonraki dönem aday gösterilmeyerek Düzce kamuoyunda şok etkisi yaratan Keleş, bir sonraki dönem için "Efsane Başkan" olarak anılıp yeniden aday gösterildi ve seçildi. Hizmet odaklı çalışan Belediye Başkanı Mehmet Keleş'in halktan kopması, bunun yerine sadece hizmete odaklanması tepkilere neden oldu. Başkan Keleş görev süresi boyunca halka yeterince dokunamadı ve “Halktan kopuk başkan” imajı, istifa sürecini beraberinde getirdi.

Mehmet Keleş'in 2017 yılında istifa etmesinin ardından boşalan koltuğa Belediye Meclis Üyesi Dursun Ay getirildi. Dursun Ay, Keleş’in aksine hizmetten ziyade halka dokunmayı düstur edindi. Bir yılı aşkın Başkanlık koltuğunda oturan Başkan Ay, yeteri kadar proje üretmek yerine rutin belediye işleri ile ilgilendi. Başkan Keleş'in aksine daha çok hasta ziyareti, esnaf ziyareti ve cemiyetlere katılması ile öne çıkan Dursun Ay görev süresi boyunca rutin işlerin dışında büyük projelere imza atmadı.

DÜZCE’NİN ÜZERİNE DAHA FAZLA DÜŞÜLECEK

Bilindiği gibi geçtiğimiz yıl İstanbul, Ankara, Bursa, Balıkesir gibi büyükşehir Belediye başkanlarının yanı sıra Düzce’de Büyük Projelere imza atan Belediye Başkanı Mehmet Keleş de istifa etmişti. AK Parti aynı hataları tekrarlamamak için istifaların gerçekleştiği illerde daha titiz davranacağı biliniyor. Düzce’de Belediye Başkanı, halk ile Başkanlık makamı arasına set çekmeyecek ve Düzce’nin sorunlarına vakıf, büyük projeler üretebilecek adayı tespit etmek için çalışacak.


commentFacebook Yorumları

mode_editSen de Düşüncelerini Paylaş!


comment Sen de Düşüncelerini Paylaş!

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceparantez.com sorumlu tutulamaz.

menu
menu