Siyaset Haberleri

Mesele fındık değil, yerel seçim

Mesele fındık değil, yerel seçim

24 Haziran’da milletvekili seçilen MHP’li Ümit Yılmaz’ın 4 ay bekledikten sonra yerel seçimler öncesi fındığı meclise taşıması yerel seçim çalışması olarak değerlendiriliyor. Üstelik AK Partili vekillerin “Cumhur ittifakı olarak ortak bir metin hazırlayalım ve ittifak olarak oylayalım” önerilerini de dikkate almayan Yılmaz’ın alelacele hazırladığı fındık önergesine kendi partisinden ve diğer muhalefet partilerinden dahi tam olarak destek gelmedi.

MHP Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz’ın fındığı meclis gündemine taşıması olumlu gibi gözükse de aslında yerel seçim yatırımı olduğu görüşü hâkim basıyor.

24 Haziran’da milletvekili seçilen Yılmaz’ın Ekim ayına kadar beklemesi ve AK Partili Milletvekillerinin Yılmaz’a “Birlikte, ortak bir metin hazırlayalım ve araştırma komisyonu kuralım” teklifi ortada dururken, Yılmaz’ın alelacele bir teklif sunması ve sunduğu teklifin kendi partisi ve diğer muhalefet partilerinden dahi tam anlamı ile destek bulmaması, Yılmaz’ın hareketinin “rol çalma” olarak değerlendirilmesine neden oluyor.

Fındık üreticilerinin can damarına dokunan Yılmaz, böylelikle yerel seçimler öncesi fındık üreticilerinin desteğini alarak AK Parti aleyhine büyük bir algı operasyonuna imza atmış oldu.

Yaptığı hareket ile yerel seçimler öncesi Cumhur İttifakına da büyük bir darbe vuran Ümit Yılmaz, CHP ve HDP’lilerin “Cumhur ittifakı çatlıyor, aralarında sorun var” söylemlerini arttırmalarına neden oluyor.

Erdoğan ve Bahçeli, yerel seçimlerde ittifak yapmanın bir formülünü ararken, yerel siyaseti düşünen ve ona göre hareket eden Ümit Yılmaz ise liderlerin ittifak arayışlarına darbe vuruyor.

AK Partili vekillerin “Birlikte hazırlayalım” uyarılarını görmezden gelen ve CHP ile HDP’nin değirmenine su taşıyan Yılmaz’ın bu tutumu görünürde yerel siyasette yıldızını parlatsa da, ulusal anlamda Erdoğan ve Bahçeli’nin yerel seçim planlarına aykırı bir hareket gibi gözüküyor.


commentFacebook Yorumları

mode_editSen de Düşüncelerini Paylaş!


comment Sen de Düşüncelerini Paylaş!

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceparantez.com sorumlu tutulamaz.

menu
menu