Spor Haberleri

Toplam madalya sayısında Türkiye birincisi

Toplam madalya sayısında Türkiye birincisi

Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar. Düzce Üniversitesi’nin spor alanında Türkiye’nin en başarılı üniversitelerinden biri olduğu söyleyerek “Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu’nun ülke çapında verdiği madalya sayısında 2017 yılında Türkiye birincisiyiz. Düzce Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi olarak toplam madalya sayısında Türkiye birincisiyiz” dedi.

Düzce Üniversitesi’nin spor alanında elde ettiği başarıları ortaya çıkarmak için Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar De4mircan Çakar ile bir röportaj gerçekleştirdik. Rektör Çakar, Düzce Üniversitesinin başarılını bir bir anlatırken Düzce Üniversitesinin 2017 yılında Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu’nun ülke çapında verdiği madalyalara ambargo koyduğunu da öğrenmiş oluyoruz.

Rektör Nigar Hocamız ile ilk konumuz tabi ki Hacıyakup Köyü İlkokul ve Ortaokuluna Düzce Fenerbahçeliler Derneği ile yaptıkları yardımlar oluyor.

Düzce Üniversitesi olarak daha önce da bazı köy okullarına yardımlarda bulunduklarını ifade eden Rektör Çakar “Düzce Üniversitesi olarak bütün topluluklarıyla, bütün bölümleriyle şehirde mutlaka bir kuruma, okula veya STK’lara destek oluyoruz. Düzce Üniversitesi rektörü seçildiğimden beri yaklaşık 30 tane sosyal sorumluluk projesi gerçekleştirdik. Doğrudan okul öncesi öğretmenliği bölümü, rehberlik, psikolojik danışmanlık,  işletme bölümü, sağlık bölümü yönetimi, yaşlı bakımı bölümü gibi bölümlerimizin liderliğinde hep birlikte bu projeleri gerçekleştiriyoruz.

Hacıyakup köyü benim köyüm, nüfusa kayıtlı olduğum yer. Doğduğum diyemeyeceğim ama büyüdüğüm ve hala ikamet ettiğim köy. Biz daha önce Fenerbahçeliler Düzce Derneği ile birkaç köy okulumuza destek olmuştuk. Hacıyakup okulunu yaptığım ziyarette de çok sayıda ihtiyaçları olduğunu söylediler. Bizde yaptığımız incelemelerde ihtiyaçları tespit ettik. Daha önce çalışmalarını duyduğumuz ve birkaç projede birlikte hareket ettiğimiz Düzce Fenerbahçeliler Derneği ile irtibata geçtik. Onların köy okullarına yaptıkları yardımları biliyorduk. Hacıyakup Köyü’nün kütüphaneye, fen laboratuarına ve bilgisayar desteğine ihtiyacı olduğunu tespit ettik. Üniversitemizin birimleri ile görüştük, ne gibi destek verebiliriz diye ve onlarında onayını aldık.

Üniversitemizde bizim kullanamayacağımız düzeyde olan ama lise veya ilkokul öğrencilerinin kullanabileceği çok sayıda malzememiz vardı. Bunlar bilgisayar, yazı tahtası gibi. Orada Fenerbahçeliler Derneğinin vesilesi ile çok güzel bir laboratuar alanı ve bilgisayar laboratuarı, çok güzel bir kütüphane alanı oluşturduk. Bende bir Fenerbahçeliyim, o yüzden özellikle benim köyüme Fenerbahçeliler Derneğinin bu kadirşinas davranışı göstermesi bizim için ayrı bir mutluluk oldu. Bundan sonrada bu ve bunun gibi benzeri yardımlaşmalar ve sosyal sorumluluk projelerine Düzce Üniversitesi olarak elimizden geldiğince destek olacağız” ifadelerini kullandı.

TOPLAM MADALYA SAYISINDA TÜRKİYE BİRİNCİSİYİZ

Hacıyakup köyüne yapılacak yardımı konuştuktan sonra Nigar Hoca başlıyor spor alanında elde edilen başarıları, şampiyonlukları anlatmaya. Söz Nigar Hoca’da;

Üniversitemizde Spor Bilimleri Fakültemiz açıldığından beri çok başarılı bir dönem başladı. Fakültede bulunan sporcu öğrencilerimizle katıldığımız tüm branşlarda çok başarılı sonuçlar geliyor. Bu başarılar ile gurur duyuyoruz.

Özellikle Muay Thai’de, Boks’ta, Karate’de, Bilek Güreşi’nde çok ciddi şampiyonluklarımız var. Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu’nun ülke çapında verdiği madalya sayısında 2017 yılında Türkiye birincisiyiz. Düzce Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi olarak toplam madalya sayısında Türkiye birincisiyiz. Öğrencilerimizin başarısı özellikle öğrencilerimizin okula başvurularındaki seçim sürecinde oluyor. Buna çok dikkat ediyoruz. Milli sporcuları okulumuza kazandırmaya özen gösteriyoruz. Aslına bakarsanız bu bir önceki spor bilimleri fakültesi dekanımızın da bir stratejisiydi. Kürşat hocamız çok sağ olsun çok emek vermişti fakülteye. O dönemde milli sporcularımızı da kazandırmaya özen gösterdiğimiz için bu başarılar aslında milli sporcularımızla birlikte geldi.

AMERİKAN FUTBOLUNDA İDDİALIYIZ

Amerikan Futbolu Düzce Üniversitesi bünyesinde faaliyetlerini devam ettiriyor. Öğrencilerimiz Düzce, Panthers takımı topluluğu bana da bir kask hediye ettiler. Amerikan Futbolu pahalı bir spor. Onu söylemek gerekir. Devlet Üniversitesi çerçevesinde yürütülmesi oldukça zor bir spor. Bizde öğrencilerimizin gönülden istediklerini gördüğümüz için onlara tam destek verdik. Bu yılda bütün ihtiyaçlarını tamamlamış olduk. Türkiye’de Amerikan futbolu parmakla sayılacak kadar az. Onlardan bir tanesi Düzce Üniversitesi takımı. Bütün malzemelerini alıyoruz. Sporcularımızın bütün etkinliklerde yanlarına neye ihtiyaç duyuyorlarsa onları veriyoruz. Onlara malzeme ihtiyaçlarının haricinde çalışma alanı veriyoruz. Yeni sezon öncesi Amerikan futbolunda hiç noksanımız kalmadı. Öğrencilerimiz deplasmanlı ligde Düzce Üniversitesi’ni çok başarılı bir şekilde temsil edecekler. Biz onlara güveniyoruz.

SPOR BİLİMLERİ FAKÜLTESİ’NİN TEMELİNİ ATACAĞIZ

Şu anda bütün spor tesislerimiz aslına bakarsanız gezilmeye ve kullanılmaya da hazır. Biliyorsunuz 2000 kişilik kapalı tribüne sahip olan bir stadyumumuz, yarı olimpik yüzme havuzumuz, yeni kapalı ısıtmalı tenis kortumuz var. 2 kort yan yana olmak üzere yeni yaptığımız hala sahamız, kapalı spor salonumuz var

Düzce Üniversitesi olarak büyük bir projeye daha imza atmak üzereyiz. Spor Bilimleri Fakültesinin temelini atacağız. Bu çok büyük bir başarı olacak.

Spor Bilimleri Fakültesinin projesi hazır ihaleye çıkılmak üzere. İçinde yine kendisine ait özellikle üçüncü lig müsabakalarının yapılabileceği türden bir derecelendirmede üçüncü derecede bir salon olacak Bin 500 kişilik. Yine 14 bin m² büyüklüğünde akademik idari bölüm ve spor alanları olarak kullanılacak bir alan olacak. Hemen kampüsün girişine lojmanların önüne yapılacak olan bir alan onunda kazanılması ile birlikte öğrencilerimizin büyük ölçüde ihtiyaçları karşılanmış olacak. Bu ihale Şubat ayı içinde gerçekleşecek. Başlamak bitirmektir. En kısa zamanda faaliyete geçeceğini umut ediyoruz ve bu işin yakından takipçisi olacağız.

BOTAŞ BORU HATTI PROBLEM

Drenaj problemi ile ilgili bir çalışma yapıldı fakat bu çalışma yeterli olmadı. Buranın en büyük problemi buranın dere yatağı olmasından kaynaklanıyor. Dere yatağı bizim kampüsümüzün maalesef talihsiz noktası oluyor. Bunun haricinde bir büyük sıkıntımız ise BOTAŞ boru hattının kampüsün içinden geçmesi. Bu yapılaşmaya çok büyük darbe vuruyor. İkinci engelimiz ise stadyumun olduğu yer ve ortak yaşam alanı dediğimiz orta kafenin olduğu yer tamamen dere yatağı. Teknopark’ın yapımı sırasında da o problemi yaşadık. Teknopark’ın bulunduğu yerde de gizli bir dere yatağı çıktı. Böyle gizlenmiş ilk etapta yapım aşamasında bilmediğimiz dere yatakları ile dolu. Diğer taraftan zemin birden yükseldikçe bir o kadar da kayalık ve haşin bir arazi ile karşı karşıyayız. Bu ve bunun gibi problemler bizlere çok pahalıya mal oluyor. Buna rağmen öğrencilerimizin sosyal faaliyetlerini karşılamak için mücadelemizi ediyoruz.

Düzce Üniversitesi olarak bünyemizde Sağlık Kültür Spor Dairesi diye bir daire başkanlığı var. Üniversitedeki bütün sportif faaliyetleri o daire başkanlığının şemsiyesi altında toplanıyor. Tabi böyle başarılı öğrencilerimize gerek derslerden muaf tutulmaları noktasında gerek yarışmalara katılmalarındaki destekler noktasında o dairenin bütçesi kapsamında başarıları ölçüsünde destek vermemiz mümkün olabiliyor. Tabi bu dönemine göre değişiyor. Böyle bir durumla karşılaşmadığımız için şimdiye kadar varsayım olarak konuşuyorum. Okul sporlarında sponsorluklar çok önemli.   Devletimizin imkânları bazen sınırlı olabiliyor ama biz sağlık kültür spor dairesinin bütçesi ölçüsünde en azından mevzuat bize izin veriyor onu söyleyebilirim destek olabiliriz ama bizim amacımız büyük sponsorlar bularak çok daha imkânları sporcularımıza sağlamak bunu başardığımızda çok daha büyük başarılar gelecektir.

ADIMIZI SPOR İLE DÜNYA’YA DUYURUYORUZ

Tüm dünyada en kötü reklam bile reklamsızlıktan iyidir. Bizde Düzce Üniversitesi olarak adımızı spor ile dünyaya duyuruyoruz. Sanat ve spor kurumların ve ülkelerin temsili noktasında çok önemli unsurlar. Hem gençleri özendirmek açısından hem kurumları temsil etmek açısından hem de sesimizi duyurmak açısından tanıtımımız açısından çok önemli. Biz böyle başarılı öğrencileri yetiştirdiğimiz sürece reklamımız yapılacaktır.

Öğrencilerimizin Türkiye Şampiyonlarında, Avrupa Şampiyonlarında, Dünya Şampiyonalarında ve Olimpiyat oyunlarında mücadele etmesi Düzce Üniversitesinin reklamıdır. Bizde bu öğrencilerimize her konuda destek olmaya devam edeceğiz. Burada takım sporlarında ve ferdi sporlarda mücadelemizi yapıyoruz. 2018 yılı Üniversite spor karşılaşmalarına katılacağız. Ferdi sporcularımızda çeşitli şampiyonalara katılacaklar. Bizde geçtiğimiz yıl nasıl tüm madalyaları ve kupaları okulumuz getirdiysek, bu senede getirmek için sonuna kadar onlara destek vereceğiz. Okulları bittiğinde Düzce’den ayrılacaklar ve Türk Bayrağını göndere çektirecekler. Onları izledikçe bu sporcuların yetişmesinde bizimde payımız var diyerek gurur duyacağız.

 


commentFacebook Yorumları

mode_editSen de Düşüncelerini Paylaş!


comment Sen de Düşüncelerini Paylaş!

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceparantez.com sorumlu tutulamaz.

menu
menu