Spor Haberleri

HEDEF TÜRKİYE ŞAMPİYONLUĞU

HEDEF TÜRKİYE ŞAMPİYONLUĞU

Okul sporlarının yıllık faaliyet programında bulunan Bocce Düzce şampiyonası sona erdi. Düzce İl birincisi olan Yeni Taşköprü Ortaokulu Düzce’yi Türkiye Şampiyonası’nda temsil etmeye hak kazandı.

Küçük Kızlar Bocce Düzce Şampiyonası’nda Yeni Taşköprü köyü Ortaokulu Düzce il birincisi oldu. Okulun beden eğitimi öğretmeni Levent Alemdaroğlu liderliğinde şampiyonaya hazırlanan küçük kızların hedefi Türkiye Şampiyonu olmak. Mayıs ayında yapılacak olan şampiyonada Düzce’yi temsil edeceklerini söyleyen Alemdaroğlu, “Amacımız şampiyonluk kupasını Düzce’ye getirmek. Bunun için sıkı bir şekilde çalışıyoruz. Kızlarımız Türkiye Şampiyonası’na gidecekleri için çok heyecanlılar. Bu heyecanın başarıya dönüşeceğine inanıyorum.” dedi.

BOCCE NEDİR?

Bocce’nin tarihi milattan binlerce yıl öncesine, Anadolu’ya dayanıyor. En eski spor dallarından birisi olarak kabul edilmektedir. Bugünkü şekliyle, ilk kez Romalılar tarafından oynanmış ve “bocce” adını da Romalılardan almıştır. O dönemlerde Anadolu’da Türklerin var olduğu ve ülkemizin çeşitli bölgelerinde adı Bocce olmasa da benzer birçok oyunun oynandığı göz önüne alınırsa, Bocce’nin ata sporlarımızdan olduğunu söylemek de mümkündür.Oyundaki amaç, attığınız/yuvarladığınız toplarınızın hedef topa (pallinoya) yakın olmasını sağlamaktır. Rakip toplarından hedef topa daha yakın olarak atılan her top için bir puan alınıyor ve 15 puan alan oyuncu oyunu (maçı) kazanıyor. Eğer rakibin topu hedef topa daha yakınsa ve sizin yuvarlamanız olanaksızsa hedef topu ya da rakip topu vurmak için de atış yapılabilmektedir.

BOCCE NASIL OYNANIR?

Müsabakalar tekli, ikili ve üçlü takımlar arasında yapılır. Tek kişilik bocce oyunları 4 topla, 2 kişilik bocce oyunları ise 2 topla oynanır. 4 cm boyundaki hedef topuna pallino denir. Bocce oyununda amaç hedef top olan pallino ya atılan topun en yakın olmasını sağlamaktır. Oyuna başlayan takım önce pallinoyu (belirlenen noktayı geçicek şekilde) atar ardından kendi topunu peşinden pallinoya en yakın olacak şekilde atar.Maç yuvarladığınız topun hedef topa en yakın olmasını sağlamaktır. Bocce oyununda süre yoktur 15 puana ulaşan ilk takım maçı kazanır.Bocce sporu dört farklı oyun sisteminden oluşmaktadır. Bunlar; Raffa, Volo, Petank ve Çim Topudur.


commentFacebook Yorumları

mode_editSen de Düşüncelerini Paylaş!


comment Sen de Düşüncelerini Paylaş!

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceparantez.com sorumlu tutulamaz.

menu
menu