Spor Haberleri

SPOR İÇİN HERŞEY VE ŞİDDETE HAYIR

SPOR İÇİN HERŞEY VE ŞİDDETE HAYIR

Düzce üniversitesi değer üretmeye devam ediyor. Spor için hayır ve Sporda şiddete hayır konulu Panel Düzce Gençlik Merkezi salonunda yapıldı. Büyük bir katılımın yaşandığı Panel Düzce Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Bölüm Dekanı Profesör Dr. Hakkı Çoknaz’ın konuşmasının ardından Saygı duruşu ve İstiklal marşının söylenmesi ile başladı.

Düzce’de eğitim alan beden eğitimi ve spor eğitimi öğrencilerinin “Spor için herşey, şiddete hayır” başlıklı paneli gerçekleştirildi. Panelde açıklamalarda bulunan öğrencilere önemli konular slayt gösterisi eşliğinde katılanlara anlatıldı.

ŞİDDET VE KARAMSARLIK

Spor için her şey panelinde ilk konuşmayı yapan Düzce Belediyespor Voleybol takımının kaptanı ve ayni zamanda Yüksek Lisans Öğrencisi Murat Çakmak sunumunda sporda stres, kaygı, şiddet ve saldırganlık konularına değinen Yüksek Lisans Öğrencisi Murat Çakmak, Şiddet ve karamsarlık“ Etkileri üzerinde etki eden birçok farklı unsur vardır. Duygularımızın vücudumuza etkileri hem fiziksel olarak hem de psikolojik olarak ortaya çıkmaktadır. Bu kavramların başında kaygı, stres, şiddet ve saldırganlık gelmektedir. Kaygı,“dış dünyadan kaynaklanan bir tehlike ihtimali ya da kişi tarafından tehlikeli olarak algılanıp yorumlanan herhangi bir durum karşısında yaşanan bir duygu” (Alisinanoğlu ve Ulutaş, 2000) olarak da tanımlanır.Kaygıyla birlikte sporcu ve antrenör performansını, taraftar davranışlarını olumsuz yönde etkileyen diğer kavram ise STRES kavramıdır.Biyolog  Selyesitresi, “dıştan gelen ve ister mutluluğa isterse acıya yol açan herhangi bir talebe, vücudun verdiği belirsiz (nonspecific) cevap” olarak tanımlamıştır. Selye’nin tanımında dikkat çeken bir diğer nokta “belirsiz” sözcüğüdür. Belirsizlik stres yaratan sebepler ve stresin yol açtığı etkiler için geçerlidir. Strese yol açan etkenler belirsizdir. Hemen her şey stres belirtisini başlatabilir” dedi.

HOLİGANİZİMİN ÖNLENMESİ.

Düzce Üniversitesi lisans öğrencisi Uğur Özenen Şiddetin nedenleriyle ilgili sunum yaptı. Uğur Özenen, “Futbol derneklerine üye olan taraftarların şiddet ve holiganizm eğilimlerinin belirlenmesine yönelik bir araştırmaya göre,  taraftarların gazetelerde daha çok, hakaret, kışkırtıcı nitelikte olup şiddet ve saldırganlık içeren haberleri ve yorumları takip etkileri; hakeminverdiği yanlış kararlardan, spor medyasındaki haberler ve yorumlardan ve futbol federasyonunun aldığı kararlardan olumsuz olarak etkilendikleri ve genel olarak şiddet ve holiganizm eğilimlerinin yüksek olduğu görülmektedir.

YAPILAN BİR ARAŞTIRMAYA GÖRE;

“Fanatik, Fotogol, Fotospor ve Fotomaç” gazetelerinin haber ve köşe yazarlarının başlıklarında 1.6.2008 ile 31.5.2009 tarihleri arasındaki dönemde 576 kez şiddet içerikli haber başlıklarının kullanıldığı saptanmıştır. Taranan kelimeler içinde en fazla “savaş” ve “kavga” kelimelerinin geçtiği belirlenmiştir. Gazetelerin editörleri, anlaşmazlıkları “kavga”, müsabakaları “kapışma”, golü “kurşun”, galibiyeti “imha” olarak nitelemiştir.” şeklinde konuştu.

221 ANTRENÖRÜMÜZ VAR

Spor için herşey ve şiddete hayır panelinde konuşma yapan Düzce Üniversitesi Öğretim Görevlisi  Pelin Ustaoğlu Hoşver Düzce’de teknik direktör sayısı konusunda sunum yapan Öğretim Görevlisi Pelin Ustaoğlu Hoşver ise, “İlimize kayıtlı 221 futbol antrenörümüz var. Bu üyelerin 29 u yeni dönemde göreve başlayacak olan eğitimlerini yeni tamamlamış üyelerden oluşmaktadır. Düzce’de 2018 – 2019 sezonunda şuana kadar 92 antrenör yeni sözleşme imzalamış bulunmaktadır.İlk ve Ortaokul mezunu 10 üyemiz, Lise mezunu 117 üyemiz, Ön lisans ve üzeri eğitim görmüş 94 üyemiz bulunmaktadır.” ifadelerini kullandı.

SPORUN İÇİNDEN GELEN BİRİYİM

Düzce Üniversitesi Beden Eğitimi veSpor Eğitimi Bölüm Başkanı Doktor Öğretim Üyesi Levent görün  Spor için Herşey ve Sporda şiddete hayır  konulu panelde kapanış konuşmasını yaptı. Sporun tam içinden geldiğini Amatör olarak yıllarca futbol oynadığını Daha sonra  Düzce ili hakemi olarak ulusalda hakemlik yaptığını  sporcu bir aileden geldiğini ve sporla iç içe bir hayatı olduğunu ifa ederek. Hakemlik dönemlerimizde şiddet olaylarına bizlerde tanıklık ettik Sporda Şiddetin olmamasını istiyoruz İngiltere’de YıllarHeysel faciası olarak anılan ve birçok sporseverin ölümü ile sonuçlanan bir karşılaşmanın neticesinde İngiltere çok köklü kanunlar çıkarmıştı Avrupa Kupalarına hiç bir İngiliz takımının katılmaması yönünde kara çıkarmış suça karışanları tespit ederek spordan men etmişti her ülkede bu ve bunun gibi tedbirler alınmalı. Sporun tüm branşlarında üç neticenin olduğunu vurgulayan Görün kazanmak kaybetmek ve Beraberlik sporun içinde var hepsine saygılı olmalıyız. Sporda Sporcular olmaz ise Antrenörlerde olmaz spor alanları olmayınca spor yapılmaz tabi bazı spor branşları hariç. Bunun için siz Geleceğin Antrenörleri ve spora yön verecek kişiler olarak öncelikle sporcularınıza sporun barış dostluk ve kardeşlik olduğunu öğretmeniz olmalı bundan sonra başarı kendiliğinden gelecektir. Sporda Şiddetin Önlenmesi için Öncelikle sporcuların bir birine saygısı olmalı, Teknik ekipler sadece sporcularına neler yapmaları gerektiğini bildirmeli Yedek Kulübesindeki Teknik ekibin ve idarecinin agresifliği tribünlerdeki taraftarları da galeyana getiriyor ve istenmeyen olaylar yaşanıyor.

DÜZCESPOR'UN SAHASI KAPANDI PARA CEZALARI ALDI

Türkiye Üçüncü lig 2. Grupta mücadele eden temsilcimiz Düzcespor takımı 2018 -2019 Sezonunda üç kez taraftarından uzak yani seyircisiz maç oynamak zorunda kaldı. Bu takıma gerçekten çok büyük bir mali yük getirdi. Tribün gelirlerinin iki katını Türkiye Futbol federasyonuna ödemek zorunda kaldık Kötü ve Çirkin Tezahüratların ve sahaya atılan cisimlerin faturası ağır oluyor bunun için gelin Hep birlikte spor için herşey ve sporda şiddete hayır diyelim” dedi.


commentFacebook Yorumları

mode_editSen de Düşüncelerini Paylaş!


comment Sen de Düşüncelerini Paylaş!

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceparantez.com sorumlu tutulamaz.

menu
menu