Yaşam Haberleri

Kış hazırlıkları başladı

Kış hazırlıkları başladı

Akçakocalı kadınlar kış hazırlarına başladı. İmece usulü ile Akçakocalı kadınlar kış için gerekli erzaklarını hazırlıyorlar.

Kış aylarının yaklaşması ile birlikte Anadolu’da yüzyıllardır özellikle kadınların bir araya gelerek imece usulüyle yaptığı yufka, erişte, tarhana, makarna, turşu gibi yiyeceklerin hazırlarına başladılar.

Akçakoca’da yaşanan kışlık telaşı renkli görüntülere de sahne oluyor. Kadınlar kış aylarında tüketmek üzere makarna, erişte, mantı gibi erzakların yapılması için birlikte çalışıyorlar.

Komşuları, akrabaları ile bir araya gelen kadınlar öncelikle iş bölümü yapıyorlar. Bir komşu hamur yoğururken diğeri makarnanın kesileceği sofra hazırlıklarına başlıyor. Bir diğer komşu hamuru keseceği bıçakları alıp buluşma noktasında toplanıyorlar.

Hamur kıvamına geldikten sonra komşular, eş dost bir sofranın etrafına oturuyor ve başlıyorlar kışlıklarını hazırlamaya.

Kesilen hamurlar ne çok kalın olacak, ne çok ince. Ne çok sert olacak ne de çok sulu. Yıllardır her kış öncesi kışa hazırlık yaptıklarını söyleyen Akçakocalı kadınlar, sırası ile halkaya dahil olan bütün kadınların kışlıkların hazırlandığını söylüyorlar. 


commentFacebook Yorumları

mode_editSen de Düşüncelerini Paylaş!


comment Sen de Düşüncelerini Paylaş!

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceparantez.com sorumlu tutulamaz.

menu
menu