Yaşam Haberleri

Her şey onların güvenliği için

Her şey onların güvenliği için

Düzce Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü tarafından sosyal sorumluluk projesi kapsamındabakıma muhtaç zihinsel engelli kişiler ile Alzheimer hastalarını güvence altına alacak Sevgi İzi Projesini Düzce’de de hayata geçirdi.

Başta Alzheimer hastaları ile özel eğitim ve bakıma muhtaç kişilerin ‘tanınmasına’ yönelik ‘sevgi izi’ projesi Düzce Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü tarafından hayata geçirildi.

Proje ilgili bilgiler veren Düzce Belediyesi Meclis Üyesi ve Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü Koordinatörü Gönül Asuk “Düzce Belediyesi sosyal projeleri sürdürmeye devam ediyor. Dezavantajlı gruplar ile sürdürdüğümüz projelerden birini gerçekleştiriyoruz. Genel politika olarak dezavantajlı grupların hangi ihtiyaçları varsa giderme konusunda çalışmalar yaptık. Bunlardan bir tanesi de yaşlılar ile alakalıydı. Yaşlı amcalarımızın faydalanabilecekleri güzel bir merkez açtık, gün içinde vakit geçirebilecekleri. Yaşlılar başımızın tacı. Onlar için farklı olarak neler yapabiliriz diye düşündük. Kendilerini işe yaramaz hissetmesinler diye, kendilerini boşlukta hissetmesinler diye böyle bir merkez açmıştık. Çağımızın hastalıkları demans ve Alzheimer yakalanmış yaşlılarımız için bir çalışma yapmak istedik. Bugün 21 Eylül Dünya Alzheimer günü. Hem bugüne farkındalık oluşturmak için böyle bir çalışma yaptık. Bu tarz hastaların kayboldukları zaman, kontrolden çıktıkları zaman, kendileri ifade edememeleri çok üzücü bir durum. Çünkü onlar kayboldukları zaman ne isimlerini, ne adreslerini kendilerini ait hiçbir bilgileri hatırlamıyorlar. Yakınları da çok endişe duyuyor. 21. Yüzyılda her üç kişiden birinin Alzheimer olacağı öngörülüyor. Farkındalık oluşturmak için daha önce başlatılmış olan bir projeyi Düzce Belediyesi olarak ta  başlatıp sürekli devam ettirme kararı aldık. Alzheimer olan ve başvuran hastalarımız, bundan sonra başvuracak olan hastalarımız için kollarına kendilerinin ve yakınlarının adres bilgilerinin ve telefonlarının kodlandığı bir numarayı dövme şeklinde yerleştireceğiz. Bu dövmesi olup ta yolunu kaybetmiş Alzheimer hastaları ya da engelli bireylerimiz bir kişi tarafından bulunup fark edilirse en yakın polis karakolu, jandarmaya başvurup bu kodla adres bilgileri, yakınlarının bilgileri ve iletişim numaralarına ulaşabilecekler. Böylece mağdur olmaları önlenecek. Bu tarz projelerimiz devam edecek. Bu projeden faydalanmak isteyen, bu şekilde yakınları olan bütün vatandaşlar bize ulaşıp projeye dahil olabilirler” dedi. 


commentFacebook Yorumları

mode_editSen de Düşüncelerini Paylaş!


comment Sen de Düşüncelerini Paylaş!

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceparantez.com sorumlu tutulamaz.

menu
menu