Yaşam Haberleri

Engeller ortadan kalkıyor

Engeller ortadan kalkıyor

Düzce Valisi Zülkif Dağlı, engelli özel öğrencilerin 60 yaşına kadar yararlanabilecekleri Düzce Engelsiz Yaşam Merkezi projesi için çalışmalara başladı. Vali Dağlı’nın büyük önem verdiği ve bizzat kendisinin takip ettiği proje hayata geçirildiği takdirde devlet ve özel eğitim kurumlarından 23 yaşında mezun olan engelli özel öğrenciler, Engelsiz Yaşam Merkezi’nde 60 yaşına kadar eğitim görecek, spor yapacak, sosyal hayatın içinde olacaklar.

Vali Zülkif Dağlı engelli öğrencilerin sorunlarını ortadan kaldıracak proje için talimatları verdi. Büyük bir özveri içinde yürütülen proje hayata geçtiği takdirde engelli özel öğrenciler 60 yaşına kadar hayatın içerisinde yer alacaklar, spor yapacaklar, sosyal projelerde yer alacaklar ve tüm bunlar devlet tarafından gerçekleştirilecek.

Mevcut şartlarda engelli özel öğrenciler 23 yaşına kadar özel eğitim merkezlerinde ve devletin engelli öğrenciler için açtığı okullarda eğitim görüyorlar ve sosyalleşiyorlardı. 23 yaşında mevcut yasalar gereği bu okullardan mezun olan öğrenciler, hayatlarının geri kalan kısmını büyük oranda sosyallikten uzak, evlerinde aileleri ile geçiriyorlar ve zamanla yalnızlaşıyorlar.

Vali Dağlı’nın büyük önem verdiği proje ile birlikte, 23 yaşında eğitimlerinden mahrum kalan engelli öğrenciler Düzce Engelsiz Yaşam Merkezi’nde 60 yaşına kadar her türlü imkândan yararlanacaklar ve eğitimlerine en iyi şartlarda devam edecekler.

Düzce Engelsiz Yaşam Merkezinde yüzme havuzundan, spor kompleksine, öğrencilerin bireysel becerilerini arttıracak atölyelere kadar çok geniş kapsamlı alanlar olacak. Öğrenciler bu merkezde her türlü sosyal imkândan yararlanacaklar ve meslek sahibi olacaklar.

Düzce Engelsiz Yaşam Merkezi 2018-2019 eğitim öğretim yılına yetiştirilmeye çalışılıyor. Vali Dağlı, proje ile ilgilenen tüm birimlere, Engelsiz Yaşam Merkezi’nin 2018 Ekim ayına kadar yetiştirilmesi konusunda kesin talimatlar verdi.

 


commentFacebook Yorumları

mode_editSen de Düşüncelerini Paylaş!


comment Sen de Düşüncelerini Paylaş!

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceparantez.com sorumlu tutulamaz.

menu
menu