Yaşam Haberleri

Köprübaşı köyü Düzce’nin tanıtımına katkı sağlıyor

Köprübaşı köyü Düzce’nin tanıtımına katkı sağlıyor

"Kültürlerarası Kazan" adlı Erasmus+ Gençlik projesi kapsamında İtalya, İspanya, Litvanya ve Bulgaristan’dan gelecek 24 genç, 1 hafta boyunca Köprübaşı Ömer Efendi Köyü’nde ki gençlerle birlikte çeşitli faaliyetler yürütecekler.

Köprübaşı Ömer Efendi Köyü’nde “Köyler Canlanıyor”   projesi kapsamında çeşitli projeler ve etkinlikler devam ediyor. Kalkındırma Derneği tarafından köylerin ve köy ürünlerinin marka değerinin ve köylere olan ilginin artması için birçok konuda çalışmalar yapılıyor.Kasım ayı içerinde Köprübaşı Ömer Efendi Köyü Kalkındırma Derneği üyesi gençlerin oluşturduğu "Bridgehead Masters" gençlik grubu, Kazan Projesinin takibi niteliğinde Kültürlerarası Kazan  projesini yürütmeye hak kazandı. "Kültürlerarası Kazan" projesi kapsamında Erasmus+ Gençlik projesi,  AB Bakanlığı Türkiye Ulusal Ajansından alınan hibe desteği ile yürütülecek. İtalya, İspanya, Litvanya ve Bulgaristan’dan gelecek 24 genç, 1 hafta boyunca köydeki gençlerle birlikte çeşitli faaliyetler yürütecekler.

Katılımcı gençler, Köprübaşı'nda diğer ülkelerin mutfak kültürlerini öğrenecekler. Köyün ve projenin tanıtım videolarını 5 farklı dilde hazırlayacaklar. Katılımcı ülke organizasyonları Köprübaşı Köyünü ve Düzce'yi kendi ülkelerinde tanıtacaklar. Uluslararası yemek yarışması organize edecekler. Köyler Canlanıyor sloganıyla hareket edilen bu projeler ile köyde yaşayan her yaş grubuna yönelik çalışmalar önümüzdeki yıllarda da devam edecek.

YEMEK ATÖLYESİNE İLGİ BÜYÜK

Köylere ve köy ürünlerine ilginin daha çok artması için “Köyler Canlanıyor” başlığı ile yola çıkan  Köprübaşı Ömer Efendi Köyü Kalkındırma Derneği başvurduğu projeleri kazanmaya devam ediyor. 2015 yılında İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığından “Kazan” isimli hibe projesi kazanan ve 11 ay süren projede ses getiren çalışmalar düzenledi. Proje ulusal basında da yer alırken, bir yemek dergisinde tanıtıldı. Köylere olan ilginin artması için çeşitli kurslar ve her yaş grubuna etkinlikler düzenlenmeye devam ediyor. Yemek; tüm kültürleri ve aile bireylerini bir araya getiren en önemli unsur fikrinden yola çıkılarak, proje kapsamında kurulan yemek atölyesinde bir yemek kursu açıldı. Düzce Profesyonel Aşçılar Derneğinin şeflerinin ve 55 kursiyerin yer aldığı atölye çalışmaları hafta sonu köye olan ilginin artmasına katkı sağladı. 2016 yılında köyde yapılan Yemek Festivali ile yapılan yemek yarışmaları tüm katılımcılar için unutulmayacak bir anı olarak yer aldı. Kursun ardından kursiyerler, Gaziantep Gezisine götürüldü ve burada MUSEM Mutfak Sanatları Eğitim Merkezindeki şefler ile Gaziantep Mutfağının yemeklerini birlikte yapma şansı buldular.

SEBZE   YETİŞTİRİCİLİĞİ  KURSU DÜZENLENDİ

Düzce İl Gıda ve Tarım İl Müdürlüğü ile Sebze Yetiştiriciliği Kursu düzenlenmiş, ardından köy gençleri Müdürlüğün Bamya Yetiştiriciliği Projesinde yer alarak, burada kurulan bahçe örnek seçilerek  Bakanlık tarafından ziyaret edilerek Tarla Günü Etkinliği düzenlendi. Çıkartılan Kazan Projesi Dergisi oldukça ilgi gördü. Bu yıl içerisinde Kalkındırma Derneği, Uludağ Üniversitesi ve Düzce Üniversitesinde düzenlenen panellerde “Kazan Projesini” sundu. 2018 yılında köyde peynir kursu ve kabak festivali planlanmaktadır.

FINDIK BUDAMA KURSU YAPILDI

Çeşitli kurslar köyde açılarak, birçok program düzenlemeye devam ediyor. Geçtiğimiz haftalar içerisinde İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün hazırladığı Fındık Budama Kursu yapıldı. Her yaş grubuna göre Dil Kursları yapılıyor. Köprübaşı Köyü Adige Kültür Evi’nde, Alüminyum Folyo Kabartma Kursunun ardından, açılan Ahşap Boyama Kursu 2 yıldır her hafta devam etmekte ve kurs bitiminde bir sergi planlanıyor. Çocukların köye olan ilgisinin artması için, çocuklar için geçtiğimiz yıllarda çeşitli etkinlikler düzenlendi. Bunların yanı sıra çeşitli şehirlere köyden geziler düzenlenmeye devam ediyor.


commentFacebook Yorumları

mode_editSen de Düşüncelerini Paylaş!


comment Sen de Düşüncelerini Paylaş!

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceparantez.com sorumlu tutulamaz.

menu
menu